Produkty zakazane dla wrzodowców. Co powinni wykluczyć z diety?
Choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy wiąże się z bardzo dokuczliwymi objawami. Choremu codziennie funkcjonowanie utrudniają silne bóle brzucha, nudności, wymioty czy zgaga. Odpowiednia farmakoterapia skutecznie walczy z chorobą, jednak nie wystarczy do zredukowania dolegliwości układu pokarmowego. Wspomagać musi ją dieta wrzodowa, która wyklucza spożywanie produktów pobudzających wydzielanie soku żołądkowego. Jest ona dość restrykcyjna; wrzodowcy powinni jeść małe objętościowo posiłki, a przy tym unikać pokarmów ostrych, kwaśnych, smażonych czy tłustych. Osoby cierpiące na wrzody muszą przyzwyczaić się do innego sposobu odżywiania się, jednak przystosowując się do niego, z pewnością poczują ulgę i odzyskają lepszy nastrój. Jakie produkty są zakazane dla wrzodowców? Na co powinni uważać i jak się odżywiać?
Wrzody żołądka lub dwunastnicy to ubytki w błonie śluzowej tych narządów, powstające wskutek nadmiernego wydzielania kwasu solnego. Niekiedy wgłębienia są niewielkie, powierzchowne, ale czasem sięgają bardzo głęboko, co może doprowadzić do przerwania ściany narządu. Przy wrzodach pojawia się zapalny naciek i martwica. Przyczyną choroby wrzodowej jest najczęściej zakażenie bakterią Helicobacter pylori, ale sprzyja jej również nieodpowiednia dieta bogata w produkty zwiększające produkcję soku żołądkowego. Wrzodom towarzyszą nieprzyjemne dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak bóle brzucha, nudności, wzdęcia, wymioty czy zgaga.
Leczenie choroby wrzodowej polega na przyjmowaniu antybiotyków zwalczających Helicobacter pylori lub leków hamujących wydzielanie kwasu solnego. Duże znaczenie ma jednak dieta, która powinna wspierać kurację. Osoby cierpiące na wrzody powinny ściśle trzymać się zasad żywieniowych, które pomogą zniwelować dotkliwe objawy.
W diecie wrzodowej najważniejsze jest spożywanie pokarmów lekkostrawnych i małych objętościowo oraz unikanie produktów zwiększających produkcję soku żołądkowego. Zbyt obfite posiłki zalegają w żołądku i pobudzają jego czynność wydzielniczą, co prowadzi do zaostrzenia choroby. Niepożądane produkty w trakcie leczenia wrzodów to m.in. potrawy i napoje zbyt gorące lub zbyt zimne, mogą bowiem powodować przekrwienie nabłonka żołądka. Produkty drażniące przewód pokarmowy mechanicznie to przede wszystkim te posiadające błonnik pokarmowy. Nie zaleca się spożywania razowego i żytniego pieczywa, grubych kasz, razowych makaronów, roślin strączkowych, surowych warzyw i owoców czy też orzechów i pestek.
Pobudzenie wydzielania kwasu żołądkowego powodują również ciężkostrawne dania z dużą ilością tłuszczu, w tym szczególnie tłuste mięso (wieprzowina, baranina, kaczki, gęsi), tłuste ryby (łosoś, śledź, makrela, sardynki), smalec, margaryny twarde, a także żółte, topione i pleśniowe sery. Wrzodowcom nie służą też potrawy wędzone, marynowane, smażone i pieczone z nadmierną ilością tłuszczu. Dla wrzodowców zakazane są też kwaśne i ostre potrawy, w tym nierozcieńczone soki owocowe i warzywne, ocet, musztarda, pieprz i pikantne przyprawy. Podrażniająco na żołądek działa również sól kuchenna i słone posiłki. Osoba cierpiąca na wrzody powinna zrezygnować także z wywarów z kości i grzybów, esencjonalnych rosołów, gęstych sosów, zasmażanych lub zaprawianych kwaśną śmietaną zup oraz słodyczy z zawartością tłuszczu (ciast z kremem, czekolady, pączków czy faworków). Jeżeli chodzi o napoje, to należy unikać kawy, mocnej herbaty, gazowanych napojów i oczywiście napojów alkoholowych.
Dieta wrzodowa jest restrykcyjna, przez to też wielu osobom nie jest łatwo przestrzegać jej zasad. Jednak opanowanie sposobów przygotowania posiłków (wcale nie tak trudnych) i spożywanie korzystnych dla wrzodowców produktów, skutecznie złagodzi objawy choroby wrzodowej, a przy tym pozytywnie wpłynie na cały organizm. Przy wrzodach zaleca się spożywanie regularnych, mało obfitych posiłków (5-7 razy dziennie). Powinny być one rozdrobnione, najlepiej zmiksowane lub przetarte, by ograniczyć żucie zwiększające wydzielanie soku żołądkowego. Zamiast smażenia i pieczenia potrawy winny być gotowane w wodzie lub na parze oraz duszone.
Wrzodowcy mogą spożywać chude mięso (drób, wołowinę, cielęcinę), chude ryby (dorsza, pstrąga, mintaja, solę, szczupaka, sandacza), a także jajka, słodkie mleko, chude twarożki i czerstwe pieczywo pszenne. Błonę śluzową żołądka chronią łatwostrawne oleje, np. oliwa z oliwek czy oleje roślinne. Warzywa i owoce najlepiej natomiast jeść gotowane, można również spożywać kisiele, galaretki i budynie. Zalecane napoje to woda, niemocna herbata i gotowane kompoty.