Proste kuracje z octu jabłkowego
Zwany jest eliksirem życia, ma bowiem liczne właściwości prozdrowotne.
Już Hipokrates, ojciec medycyny, zalecał ocet jabłkowy z miodem w leczeniu kaszlu i przeziębienia. Trudno wymienić wszystkie zalety tego produktu - ma ich naprawdę sporo, m.in. zabija bakterie, grzyby, poprawia trawienie, przemianę materii, ma działanie krwiotwórcze, przeciwbólowe, obniża poziom cholesterolu, reguluje poziom glukozy we krwi.
Do kuracji można używać octu ze sklepu lub przygotowanego samodzielnie (patrz poniżej). Pamiętaj, jeśli stosujesz ocet doustnie, to tylko rozcieńczony wodą.
Inhalacja przy kaszlu i zapaleniu płuc
Kwaśne opary octu poprawiają ukrwienie płuc i pomagają usunąć zalegający śluz. Zabijają bakterie odpowiadające za stan zapalny.
Wymieszaj szklankę octu ze szklanką wody. Podgrzewaj przez kilka minut, aż zacznie parować. Zdejmij rondel z gazu i przykrytą ręcznikiem głowę pochyl nad parującym roztworem. Wdychaj głęboko przez 5 minut. Inhalację rób 3 razy dziennie.
Picie i nasiadówka przy zapaleniu pęcherza
Infekcję tę wywołują bakterie (zwykle Escherichia coli). Ocet jabłkowy zakwasza mocz, co sprawia, że drobnoustroje przestają się w nim namnażać. Redukuje też ból. Ponadto picie octu działa moczopędnie - bakterie są wypłukiwane.
Pij przez miesiąc szklankę wody z dodatkiem łyżki octu jabłkowego trzy razy dziennie do posiłków. Do tego dwa razy dziennie przez 1 lub 2 tygodnie rób nasiadówki - posiedź ok. 15 minut w misce z ciepłą wodą i 1/2 szklanki octu.
Octowe skarpetki na obniżenie gorączki
Wymieszaj 2 szklanki octu z 2 szklankami wody. Namocz w tym roztworze bawełniane skarpety. Wyciśnij je i załóż, a na nie grube wełniane lub drugie bawełniane. Owiń stopy ręcznikiem i połóż się pod kołdrę. Gdy skarpety wyschną, możesz powtórzyć zabieg.
Kąpiel stóp przy grzybicy
Wlej do miski 3 l ciepłej wody, 1,5 szklanki octu jabłkowego, wsyp 1/4 szklanki soli (przygotuje skórę do wchłonięcia octu). Mocz stopy ok. 10 minut dwa razy dziennie. By wzmocnić efekt leczniczy, skarpetki czy rajstopy namocz na 30 minut w wodzie z dodatkiem octu, potem upierz i wysusz.
Nacierania przy żylakach
Ocet pobudzi przepływ krwi w żyłach, zmniejszy obrzęk i uczucie ciężkości w nogach. Co dzień wcieraj go w łydki tuż przed snem i rano po wstaniu z łóżka. Nie wycieraj - pozwól, by płyn się wchłonął.
Jak zrobić ocet w domu?
Przygotuj 1,5 kg dojrzałych kwaskowych jabłek. Mogą być bojkeny, szara reneta (letnią porą antonówka) - ekologiczne, niekonserwowane chemikaliami. Dokładnie je umyj, osusz, pokrój w cienkie plastry. Włóż do wyparzonego słoja. Do 1,5 l przegotowanej letniej wody dodaj 4 łyżki cukru lub miodu, wymieszaj. Zalej jabłka - powinny znajdować się pod powierzchnią. Słój przykryj lnianą ściereczką albo podwójną warstwą gazy, zabezpiecz sznurkiem lub gumką. Odstaw w ciepłe, ciemne miejsce.
Fermentacja trwa od 4 do 5 tygodni. Przez ten czas co dzień lub dwa mieszaj płyn wyparzoną drewnianą łyżką. Po zakończeniu fermentacji (gdy woda przestanie się pienić) przecedź, zlej do wyparzonych butelek. Przechowuj w chłodzie.
Tymiankowy macerat
Okład na ból głowy. Ocet i bawełnianą ściereczkę włóż na ok. 15 minut do zamrażalnika. Następnie zmocz szmatkę w occie, odciśnij, połóż na czole lub karku na minimum kwadrans. 2 łyżki suszonego tymianku zalej szklanką lekko podgrzanego (do 50°C) octu jabłkowego. Zostaw w ciemnym miejscu na 10 do 20 dni, często potrząsając naczyniem. Przecedź 2 lub 3 razy. Używaj do płukania gardła i dziąseł - 2 łyżki maceratu na szklankę wody.