Reklama

Proste sposoby oczyszczania płuc

Na co dzień nie myślimy o tym, jak ważna jest tak prosta czynność, jak oddychanie. A płuca to przecież jeden z najważniejszych organów w ciele człowieka. Dochodzi w nich do wymiany gazowej, dzięki której organizmowi dostarczany jest niezbędny tlen, a wydalany dwutlenek węgla. Płuca pracują non stop, bez chwili przerwy, dlatego tak ważne jest utrzymywanie ich w dobrej kondycji. Regularne oczyszczanie pozwala usunąć szkodliwe toksyny zalegające w płucach, poprawia ich krążenie, wzmacnia je, a także oczyszcza ze śluzu. Toksyczne płuca mogą być przyczyną różnych stanów zapalnych dróg oddechowych, astmy, infekcji gardła, nieświeżego oddechu. A wystarczą drobne zmiany w trybie życia i diecie oraz stosowanie prostych zabiegów oczyszczających, by móc oddychać pełną (i zdrową) piersią.

Głębokie oddychanie

Głębokie oddychanie efektywnie pobudza pęcherzyki płucne do pracy, zwiększa pojemność płuc i umożliwia dostarczenie większej ilości tlenu do organizmu. Co więcej, głębokie oddychanie pomaga redukować stres. Można je wywoływać intensywną aktywnością fizyczną lub prostymi ćwiczeniami. Oto przykład:

Kładziemy się wygodnie na plecach, z rękami u podstawy klatki piersiowej. Zamykamy oczy i zaczynamy regularnie i głęboko oddychać przez nos: wstrzymujemy oddech na 2 sekundy, po czym powoli je wypuszczamy, licząc do 5. Ćwiczenie powtarzamy 10 razy.

Olej rycynowy

Olej rycynowy pomaga oczyścić z toksyn nie tylko płuca, ale też układ pokarmowy i wątrobę. Do kuracji oczyszczającej zaleca się używać oleju organicznego, tłoczonego na zimno.

Reklama

Aby oczyścić płuca należy stosować okłady z oleju rycynowego (2 razy w tygodniu przez miesiąc). Do wykonania domowego zabiegu potrzebne są:

  • szklanka ciepłego oleju rycynowego
  • kilka kawałków tkaniny bawełnianej lub wełnianej (np. flaneli)
  • folia plastikowa

Namoczone w oleju rycynowym kawałki flaneli kładziemy na klatce piersiowej tak, aby materiał obejmował obszar płuc. Następnie okład przykrywamy folią plastikową w celu utrzymania odpowiedniej temperatury. Okład powinien znajdować się na skórze około 2 godzin, po czym ciało należy umyć ciepłą wodą, by pozbyć się pozostałości oleju.

Oregano

Dzięki zawartości fenoli, takich jak karwakrol oraz terpeny, oregano wykazuje właściwości grzybobójcze, bakteriobójcze i przeciwwirusowe. Jest zatem doskonałym naturalnym środkiem, który pomaga oczyścić płuca i drogi oddechowe. Oregano stosuje się też w przypadku stanów zapalnych czy zatorów w płucach.

W przypadku astmy lub innych chorób układu oddechowego, zaleca się picie herbaty z oregano dwa razy dziennie. Można ją przygotować ze świeżych lub suszonych liści. Skuteczne działanie wykazuje też olejek z oregano, którego kilka kropel należy dodać do herbaty lub ciepłego mleka i pić co najmniej raz dziennie. Nie można zapomnieć też o używaniu oregano do przyprawiania ulubionych dań.

Lukrecja

Właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne lukrecji pomagają w kuracji oczyszczającej układu oddechowego, a także w przypadku zapalenia oskrzeli. Dzięki działaniu antybakteryjnemu i antywirusowemu lukrecja stosowana jest natomiast w leczeniu łagodnych infekcji płuc i gardła.

Badania opublikowane w 2002 roku wskazują też na działanie anty-Legionella i przeciwprątkowe korzenia lukrecji, dzięki czemu roślina ta może być wykorzystywana w leczeniu poważnych chorób płuc.

W przypadku infekcji dróg oddechowych lub problemów z płucami zaleca się picie 2-3 filiżanek herbaty z korzenia lukrecji dziennie. Aby ją przygotować wystarczy wymieszać łyżeczkę sproszkowanego produktu w filiżance gorącej wody.

Uwaga! Lukrecji nie powinny przyjmować kobiety w ciąży, niemowlęta, osoby chore na cukrzycę oraz osoby z wysokim ciśnieniem krwi lub niskim stężeniem potasu.

Imbir

Substancje zawarte w imbirze rozgrzewają płuca, rozrzedzają śluz i pobudzają jego wydzielanie, dzięki czemu organizm szybciej usuwa substancje chorobotwórcze. Ponadto badania z 2012 roku, opublikowane w profesjonalnym wydawnictwie medycznym (Anticancer Agents in Medicinal Chemistry), wskazują na skuteczne działanie ekstraktu z imbiru w walce z komórkami rakowymi.

Aby nasze płuca cieszyły się dobrym zdrowiem należy pić herbatę z imbiru 2-3 razy dziennie. Łyżeczkę startego imbiru wystarczy zalać gorącą wodą i gotować na małym ogniu przed około 5 minut. Odrobina miodu lub soku z cytryny wzbogaci smak napoju. Imbir warto też dodawać do codziennych potraw lub uzupełnić dietę o suplementy na bazie imbiru (po konsultacji z lekarzem).

Uwaga! Osoby przyjmujące leki na serce lub wysokie ciśnienie krwi powinny unikać przyjmowania imbiru w nadmiarze.

Mięta

W wielu domach herbata z mięty używana jest jako lek na problemy żołądkowe. Mięta pieprzowa, a także olejek z mięty, ma jednak więcej zastosowań. Pomaga m.in. w naturalny sposób oczyścić płuca. Mięta zawiera mentol – kojący składnik, który rozluźnia mięśnie gładkie dróg oddechowych oraz wspomaga swobodne oddychanie.

Miętę można stosować na wiele sposobów: żuć świeże liście mięty, pić herbatę miętową lub przygotować inhalację.

Uwaga! Mięta nie powinna być stosowana przez osoby mające problem z kamieniami żółciowymi.

Olejek eukaliptusowy

Eukaliptus nie bez powodu jest częstym składnikiem pastylek i syropów na kaszel. Zawiera bowiem substancje o właściwościach wykrztuśnych i antyseptycznych. Jednak eukaliptus zwalcza nie tylko kaszel – łagodzi także podrażnione fragmenty zatok i zwalcza zatory, a dzięki zawartości związku zwanego cineol wykazuje działanie przeciwskurczowe i odpornościowe.

Najbardziej popularne jest stosowanie inhalacji z dodatkiem olejku eukaliptusowego. Aby ją przygotować wystarczy dodać od 5 do 10 kropli olejku do miski z gorącą wodą. Inhalacja parowa powinna trwać 5-10 minut i być stosowana raz dziennie.

Lobelia

Zawarty w lobelii alkaloid, zwany lobeliną, rozrzedza zalegający śluz i wspomaga oczyszczanie płuc z flegmy. Stymuluje też wydzielanie adrenaliny, która rozluźnia drogi oddechowe i ułatwia swobodne oddychanie. Badania pokazują też, że lobelina redukuje szkodliwe działanie nikotyny.

Aby wzmocnić płuca i system oddechowy należy stosować inhalację z liści lobelii, najlepiej rano i wieczorem przez kilka dni. Można też sięgnąć po herbatę lub nalewkę z lobelii. Ze względu na potencjalne toksyczne działanie rośliny, należy stosować się do zalecanych dawek.

Uwaga! Kobiety w ciąży i karmiące, a także osoby z wysokim ciśnieniem i mające problemy z sercem nie powinny stosować lobelii.

Poprawa jakości powietrza w mieszkaniu

Nie mamy kontroli nad zanieczyszczeniem powietrza zewnętrznego, ogromnym zapyleniem i smogiem w miastach, ale możemy poprawić jakość powietrza w pomieszczeniach, w których spędzamy najwięcej czasu i w ten sposób chronić płuca przed działaniem szkodliwych substancji. Do najbardziej toksycznych należą: tlenek węgla, benzen, amoniak, foraldehyd, trójchloroetylen. Mają one negatywny wpływ na układ oddechowy i wywołują szereg innych dolegliwości, m.in. bóle głowy, zaburzenia układu nerwowego, alergie.

Aby poprawić jakość powietrza wystarczy stosować się do kilku prostych wskazówek:

- Regularnie sprzątaj, odkurzaj i myj podłogi, by usunąć szkodliwy brud i kurz.

- Używaj odkurzacza o dużej sile ssącej i z odpowiednim filtrem.

- Ogranicz używanie środków czyszczących o silnych walorach zapachowych.

- Unikaj używania preparatów w aerozolu.

- Postaraj się, aby w każdym pomieszczeniu znajdowała się roślina doniczkowa. Jak wiadomo, rośliny usuwają z powietrza szkodliwe substancje lotne.

- Zadbaj o odpowiednią wentylację.

- Używaj dobrej jakości nawilżacza powietrza, aby utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia w pomieszczeniu.

- Uwolnij dom czy mieszkanie od dymu tytoniowego.

Odpowiednia dieta

Niektóre produkty stymulują naturalne mechanizmy oczyszczania organizmu. Wystarczy kilka drobnych codziennych „trików”, by nasze płuca, jak i cały organizm, pozostały w dobrym zdrowiu. I tak, dzień warto zacząć od wypicia szklanki wody z dodatkiem soku z cytryny. W ten sposób w naturalny sposób oczyszczamy organizm z toksyn. Dietę należy wzbogacić w produkty bogate w witaminę C (grejpfrut, kiwi, ananas, pomidory, truskawki, brokuły), przeciwutleniacze (czosnek, cebula, imbir, oregano, kurkuma, jabłka, zielona herbata) oraz foliany (soczewica, czarna fasola). Unikać należy żywności zawierającej tłuszcze nasycone, a częściej sięgać po tłuszcze jednonienasycone i wielonienasycone (ryby, orzechy włoskie, awokado, oliwa z oliwek).

Wskazówki

* Nie pal i unikaj biernego palenia.

* Korzystaj z sauny lub bierz gorący prysznic, by wspomóc proces detoksykacji.

* Codziennie ćwicz (najlepiej na świeżym powietrzu, z dala od zanieczyszczeń), by w ten sposób zwiększyć pojemność płuc.

* Unikaj miejsc najbardziej zanieczyszczonych.

* Ogranicz spożywanie napojów alkoholowych i kofeinowych.

* Zacznij grać na instrumencie dętym. W ten sposób zwiększysz siłę i wytrzymałość płuc.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy