Reklama

Prozdrowotne właściwości kory wierzby

Właściwości lecznicze kory różnych drzew znane są już od starożytności. Grecy stosowali ją zazwyczaj jako lek na zapalenie stawów. W średniowieczu natomiast, używana była jako środek przeciwbólowy. Szczególnie cenne właściwości prozdrowotne posiada kora wierzby. Wywar przygotowany na jej bazie polecany jest w leczeniu trądziku, schorzeń reumatycznych, nieżytów jelit, a także w zwalczaniu gorączki i biegunki. Ponadto, wywar z kory wierzby działa uspokajająco i redukuje bezsenność. Poniżej przedstawiamy kilka właściwości kory wierzby, które pozytywnie oddziałują na nasze zdrowie.

Leczy trądzik

Kora wierzby jest często wykorzystywana jako składnik kosmetyków do cery trądzikowej. To ze względu na jej działanie ściągające, przeciwzapalne, a jednocześnie łagodzące. Kora wierzby zawiera także naturalnie występujący kwas salicylowy, który efektywnie usuwa ze skóry martwe komórki i oczyszcza pory. W korze można spotkać również kwasy, które hamują przedwczesne starzenie się skóry. Wszystkie te właściwości pomagają w walce z trądzikiem. By się o tym przekonać, przygotuj domowej roboty maseczkę z kory wierzby. Do niewielkiej ilości nawilżającego, hipoalergicznego kremu dodaj łyżeczkę kory wierzby. Wymieszaj składniki, a następnie nałóż maseczkę na oczyszczoną skórę twarzy. Po 15 minutach umyj twarz ciepłą wodą.

Reklama

Uśmierza ból głowy i pleców

Jak już wiemy, kora wierzby posiada duże ilości salicyny, która działa podobnie jak aspiryna. Sprawdza się zatem jako środek łagodzący różnego rodzaju bóle. Wyjątkowo skutecznie uśmierza ból głowy i pleców. Warto wiedzieć, że ten naturalny preparat zaczyna działać po dłuższym czasie niż tradycyjna tabletka, ale efekt przeciwbólowy utrzymuje się o wiele dłużej. Jeśli chcesz pozbyć się bólu i nie podrażnić żołądka chemicznymi środkami przeciwbólowymi, wypij kubek mocnego naparu z kory brzozy. Wystarczy, że zalejesz dwie łyżeczki kory wrzątkiem i odstawisz do zaparzenia na około 10 minut.

Napar z kory wierzby chroni przed zawałem

Regularnie pity napar z kory wierzby może chronić także przed zawałem oraz udarem mózgu. Salicylany, które posiada kora wierzby mają zbawienny wpływ na kondycję serca i krążenie krwi. Napar z kory skutecznie zapobiega powstawaniu niebezpiecznych zakrzepów krwi. Warto pamiętać jednak, by nie przekraczać codziennej dawki spożycia napojów przygotowanych na bazie kory wierzby, ponieważ mogą one wywołać efekt odwrotny do pożądanego.

Łagodzi bóle menstruacyjne

Dolegliwości menstruacyjne, szczególnie bóle w okolicy podbrzusza, wywoływane są zazwyczaj przez grupę hormonów, zwanych prostoglandynami. Kora wierzby redukuje ich produkcję, jednocześnie łagodząc nie tylko bóle menstruacyjne, ale i objawy napięcia przedmiesiączkowego. Napar z kory wierzby zaleca się stosować przed rozpoczęciem miesiączki, gdyż w trakcie menstruacji może nadmiernie rozrzedzić krew oraz wzmagać krwawienie.

Obniża poziom kortyzolu we krwi i ułatwia zasypianie

Napar z kory wierzby znany jest również ze swoich właściwości uspokajających. Regularnie pity, redukuje poziom stresu i napięcia w organizmie. Ułatwia również zasypianie. By się o tym przekonać, wypij kubek naparu z kory wierzby godzinę przed snem. Rano obudzisz się wypoczęty i zrelaksowany.

Po napar z kory wierzby sięgnij również, gdy masz problemy z jelitami, dopadła cię biegunka lub jeśli cierpisz na nadmierną potliwość. Trudno nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że ten naturalny preparat posiada wyjątkowo cenne dla naszego zdrowia i samopoczucia właściwości.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: medycyna alternatywna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy