Reklama

Przetoka pod kontrolą

Może dotyczyć różnych organów ciała, jest poważną dolegliwością i wymaga konsultacji lekarza. Jak sobie z nią radzić, czekając na wizytę u specjalisty? Oto wskazówki.

Przetoka to połączenie (przypominające swoim wyglądem wąski kanalik) pomiędzy dwoma organami, które powstało na skutek rozwijającej się choroby, urazu, powikłań pooperacyjnych lub też zostało wykonane celowo podczas zabiegu operacyjnego. Specjaliści dzielą przetoki na wewnętrzne (gdy łączenie występuje między dwoma narządami) i zewnętrzne (gdy narząd wewnętrzny jest połączony kanałem ze skórą). Ich leczenie zależne jest od miejsca i powodu pojawienia się. Niektóre przy właściwej terapii same ulegają zamknięciu (np. zębowa), inne wymagają usunięcia podczas operacji. Wszystkie jednak są uciążliwe i stanowią poważne zagrożenie dla naszego zdrowia.

Reklama

Przetoka w jamie ustnej

Zazwyczaj występuje w postaci mniej lub bardziej bolesnego wybrzuszenia na dziąśle, z którego co jakiś czas wydobywa się ropa. Kiedy może się pojawić? Zwykle jest konsekwencją przewlekłego zapalenia (ropnia)tkanek znajdujących się przy wierzchołku korzenia zęba. Innymi przyczynami przetok bywają choroby dziąseł, pęknięcia zębów lub też zabiegi stomatologiczne.

Jak nie dopuścić do stanu zapalnego?

W oczekiwaniu na wizytę u dentysty ulgę przyniesie pukanie zmiany Dentoseptem, napa rem z szałwii lub rozcieńczoną wodą utlenioną (10 kropli wody utlenionej na 1/2 szklanki wody). Ból powinna też nieco złagodzić gorąca płukanka wody z solą (łyżeczka soli na szklankę wody) oraz smarowanie przetoki alkoholowym wyciągiem z propolisu lub olejkiem goździkowym (2-3 kroplami olejku nasączamy bawełniany gazik i przykładamy do bolącego miejsca). Chwilową poprawę samopoczucia przyniesie również posmarowanie zmiany leczniczym żelem, np. Sacholem lub Aperisanem.

Czym grozi zaniedbanie?

Zbagatelizowanie przetoki może skutkować nie tylko utratą zębów znajdujących się w obrębie zakażenia, ale też zapaleniem zatok, a nawet infekcją bakteryjną całego organizmu.


Przetoka przeduszna

Niewielkich rozmiarów dziurka na krawędzi chrząstki tworzącej małżowinę uszną bywa pozostałością po płodowych kieszonkach skrzelowych. Może nie dawać objawów przez wiele lat. Ale jeśli dojdzie do wytworzenia się pod skórą torbieli i stanu zapalnego koniecznajest antybiotykoterapia, a czasami nawet zabieg chirurgiczny.

Naj
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy