Reklama

Przewlekłe zmęczenie: Objaw groźnych schorzeń

Zmęczenie, brak energii i motywacji do jakiegokolwiek działania to często efekt przemęczenia, nadmiernego stresu i życia w ciągłym biegu. Apatia i problemy z koncentracją mogą być też efektem niewysypiania się. Kiedy jednak nie mamy sił mimo długiego odpoczynku i zdrowego trybu życia, przyczyn należy szukać w nieprawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Przewlekłe zmęczenie, trwające dłużej niż kilka miesięcy, może być objawem zaburzeń hormonalnych, chorób płuc, serca i krwi, a nawet zakażenia wirusem HCV. Kiedy brak energii i złe samopoczucie powinno nas zaniepokoić?

Problemy z sercem

Ciągłego zmęczenia nie należy bagatelizować po przebytej ciężkiej infekcji, zwłaszcza grypie. Może być ono objawem groźnych i niezdiagnozowanych chorób serca, a jednym z częstych powikłań grypy jest zapalenie mięśnia sercowego. Niepokojące objawy to szybkie męczenie się podczas wchodzenia po schodach czy wykonywania domowych obowiązków, które nie były wcześniej żadnym wysiłkiem. Przyczyną jest zaburzona praca serca i niedotlenienie organizmu.

Anemia

Przewlekłe zmęczenie może się też wiązać z anemią. Niedobór hemoglobiny skutkuje niedotlenieniem organizmu, które objawia się też bladością skóry, omdleniami, tzw. zimnymi potami, wypadaniem włosów czy rozdwajaniem się paznokci. Chorzy skarżą się też na brak koncentracji i wahania nastrojów oraz brak siły nawet podczas niewielkiego wysiłku fizycznego.

Reklama

Zakażenie wirusem HCV

Wirus HCV wywołuje podstępną i trudną do zdiagnozowania chorobę – wirusowe zapalenie wątroby typu C. Do zakażenia dochodzi najczęściej w warunkach szpitalnych oraz przez kontakt z krwią chorej osoby. Pierwszym sygnałem są objawy grypopodobne, następnie choroba przez wiele lat nie daje żadnych objawów, wyniszczając jednocześnie wątrobę. Jedynym charakterystycznym symptomem jest jednak przewlekłe zmęczenie, na które często skarżą się nosiciele wirusa HCV.

Zaburzenia hormonalne

Na ciągłe zmęczenie i senność narzekają też osoby z niezdiagnozowaną lub źle leczoną cukrzycą. Zaburzone wydzielanie insuliny objawia się brakiem energii i apatią. Jeśli przy tym pojawia się ciągłe pragnienie i częste oddawanie moczu, należy jak najszybciej zbadać poziom cukru we krwi.

Zmęczenie, ospałość i wahania nastrojów to również charakterystyczne objawy zaburzonego wydzielania hormonów tarczycy. Przyczyną może być choroba Hashimoto (autoimmunologiczne schorzenie tarczycy) lub niedoczynność tarczycy. Pacjenci zmagający się z tymi schorzeniami skarżą się również na opuchliznę twarzy, szybkie przybieranie na wadze oraz problemy ze skórą, włosami i paznokciami.

Bezdech senny i choroby płuc

Zaburzenia oddychania występują najczęściej nocą i szczególnie narażone są na nie osoby chrapiące – oddech zostaje samoistnie wstrzymany na kilkanaście sekund, po których następuje gwałtowne zaczerpnięcie powietrza i wybudzenie ze snu. Pacjenci zmagający się z bezdechem budzą się tak samo niewypoczęci jak przed zaśnięciem, narzekają na brak koncentracji i kłopoty z pamięcią. Schorzenie jest bardzo groźne i zwiększa ryzyko udaru mózgu i zawału serca.

Inną przyczyną niedotlenienia, a co za tym idzie ciągłego zmęczenia, może być przewlekła obturacyjna choroba płuc. Jej przyczyną często jest palenie papierosów (także bierne), które prowadzi do zwężenia oskrzeli i problemów z oddychaniem.

Zakażenie dróg moczowych

Wbrew pozorom tego typu infekcje nie zawsze powodują ból podbrzusza czy pieczenie przy oddawaniu moczu. Warto wiedzieć, że mało charakterystycznym objawem bakteryjnego zakażenia dróg moczowych jest właśnie zmęczenie.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy