Reklama

Przyczyny powstawania obrzęków

Obrzęki powstają na wskutek przesiąkania wody pochodzącej z krwi do tkanek poprzez ścianę naczyniową. Przyczyn powstawania obrzęków może być wiele, między innymi powodem jest słaba aktywność fizyczna, ciąża, długotrwałe przyjmowanie leków oraz siedzący tryb życia. Należy zwrócić uwagę, że obrzęki mogą być również objawem choroby nerek czy niewydolności serca. Nie lekceważ tych objawów- bo w ten sposób organizm sygnalizuje, że coś zaczyna mu dolegać. Dlatego dowiedz się koniecznie jakie są przyczyny powstawania obrzęków.

Nadmierne spożycie sodu

Wprawdzie sól jest niezbędna w twoim organizmie bo zapewnia równowagę elektrolitową oraz prawidłową pracę mięśni, to jej nadmiar jest szkodliwy. Zatrzymuje bowiem wodę w organizmie, a przez to zwiększa ciśnienie w tętnicach. Woda sprawia, że komórki mogą się rozszerzyć nawet 20-krotnie. Dlatego musisz ograniczyć spożycie soli, bo to sól kuchenna jest jednym z głównych produktów, które zawierają sód. Sód może się znajdować również w przetworzonych produktach spożywczych, takich jak konserwy mięsne, przyprawy czy warzywa w puszkach. Jednak zastosowanie soli morskiej może naprawić szkody wyrządzone przez sól kuchenną.

Reklama

Odwodnienie

Jeśli nie wypijasz tyle wody ile potrzeba to prowadzi do odwodnienia, które sprawia,że organizm wchodzi w tryb przetrwania i zatrzymuje wodę. Możesz poprawić ten stan przez regularne spożywanie wody i soków bogatych w potas. Jednak nadmierna ilość kawy i wód gazowanych spowoduje odwodnienie komórek jeszcze bardziej.

Niedobór witaminy B6

Witamina B6 reguluje wiele aspektów bilansu wodnego w organizmie. Jeśli masz niedobór tej witaminy, to może doprowadzić do powstania obrzęków. Wiele badań wykazało, że u kobiet z zespołem napięcia przedmiesiączkowego poprawił się ich stan po tym jak zaczęły przyjmować witaminę B6. Dodatkowo jest niezbędna do prawidłowego działania układu nerwowego, ma też wpływ na ciśnienie krwi, skurcze mięśni oraz pracę serca. Witamina B6 to witamina rozpuszczalna w wodzie, która występuje w postaci sześciu, podlegających wzajemnym przekształceniom, związków- pirydoksyny, pirydoksaminy, pirydoksalu oraz estrów fosforanowych tych związków. Po spożyciu jest wchłaniana z przewodu pokarmowego i magazynowana w mięśniach i wątrobie.

Pokarmy bogate w witaminę B6 to: mięso z kurczaka i indyka, ziemniaki ze skórką,pistacje, chuda wołowina, tuńczyk, banany, suszone owoce oraz nasiona słonecznika.

Niedobór potasu

Potas jest niezbędnym minerałem potrzebnym dla prawidłowego funkcjonowania komórek, narządów i tkanek. Potas łatwo przemieszcza się przez błony komórkowe, dostarczając tym komórkom substancji odżywczych i usuwa zbędne produkty przemiany materii. Jednak najważniejszą funkcją potasu jest regulowanie gospodarki wodnej, kontrola ciśnienia krwi oraz pracy nerek. Niedobór potasu może powodować skurcze mięśni i przyrost masy ciała. Minerał ten ma zdolność do redukcji stężenia sodu, co zmniejsza ilość zatrzymanej w organizmie wody.

Można go znaleźć: w większości owoców, jednak arbuz, melon mają najwięcej potasu, a także miód.

Nadmierne spożywanie przetworzonej żywności

Pomimo tego, że owoce i warzywa są bogate w sód i cukier, to przetworzone mogą zawierać sztuczne dodatki do żywności, które działają toksycznie na organizm, a szczególnie na nerki i wątrobę. Natomiast produkty bogate w cukier zwłaszcza w sztuczne substancje słodzące mogą spowodować gwałtowny wzrost insuliny i poziom glukozy we krwi. Więc staraj się zmniejszyć zużycie przetwarzanej żywności, aby wyeliminować przewlekłe dolegliwości.

Niedobór magnezu

Magnez jest minerałem niezbędnym w procesach życiowych twoich komórek. Jeśli masz niedobór magnezu, to możesz mieć problem z prawidłowym funkcjonowaniem organizmu, co ostatecznie prowadzi do zatrzymania wody w organizmie, a tym samym do powstania obrzęku. Badania wykazały, że przyjmowanie 200 mg magnezu dziennie może zmniejszyć obrzęk u kobiet, które borykają się z zespołem napięcia przedmiesiączkowego. Dlatego spożywanie produktów bogatych w magnez lub przyjmowanie suplementów może złagodzić ten problem.

Pokarmy bogate w magnez to: szpinak, gorzka czekolada, suszone owoce, jogurt, ciemnozielone warzywa, awokado, orzechy, groch i produkty pełnoziarniste.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: opuchlizna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy