Reklama

Punkty rubinowe: Czym są i dlaczego powstają?

Czerwone grudki, które nagle zaczynają pojawiać się na ciele, mogą nas nieźle wystraszyć. Nie należy od razu panikować. Punkty rubinowe nie są groźne, bo na ich tworzenie nie wpływają żadne choroby. Dlaczego więc powstają i jak należy się z nimi obchodzić? Jaki wpływ na pojawienie się punktów rubinowych mają czynniki genetyczne? Z jakiego powodu charakterystycznych czerwonych punkcików na ciele przybywa wraz z wiekiem? Dlaczego w sytuacji, gdy punkty rubinowe zaczynają krwawić lub swędzieć, trzeba niezwłocznie skonsultować się z dermatologiem? Odpowiedź na te oraz inne pytania dotyczące punktów rubinowych odpowiedź można znaleźć poniżej.

Punkty rubinowe: Czym są?

Punkty rubinowe, inaczej nazywane objawem De Morgana lub naczyniakami starczymi, to niewielkie czerwone punkty, które z reguły nie stanowią zagrożenia dla człowieka. Pojawiają się na skutek poszerzania naczyń krwionośnych. Proces ten zachodzi dynamicznie, a ich wielkość sięga przeważnie do kilku milimetrów. Najczęściej mają one kolor jasno lub ciemnoczerwony, rzadziej fioletowy.

Pojawianie się punktów rubinowych a geny

Przyczyna powstawania punktów rubinowych nie została do końca wyjaśniona. Lekarze są zdania, że naczyniaki najczęściej występują u osób ze sobą spokrewnionych, przez co przypuszcza się, iż jednym z powodów ich tworzenia są przekazywane geny. Znaczącą rolę może odegrać także wiek, ponieważ pojawianie się objawów De Morgana nasila się wraz ze starzeniem organizmu.

Reklama

Punktów rubinowych przybywa wraz z wiekiem

U trzydziestolatków obserwuje się niewielką liczbę punktów rubinowych a u sześćdziesięciolatków widać już wyraźny wzrost naczyniaków na ciele. Do innych czynników, wpływających na ich powstawanie, należą także zmiany hormonalne wywołane ciążą lub menopauzą. Przez to, że w większości przypadków nie są one spowodowane czynnikami zewnętrznymi, nie ma żadnego skutecznego sposobu na zapobieganie im.

Punkty rubinowe może usunąć specjalista

Poza wpływem na ogólny wygląd i estetykę ciała, punkty rubinowe nie mają większego znaczenia dla funkcjonowania organizmu. W przypadku, gdy występują na dekolcie lub szyi, gdzie są narażone na uszkodzenia albo zadrapania, istnieje możliwość wykonania zabiegu ich usunięcia. Zawsze powinien go wykonywać specjalista.

Przy punktach rubinowych pomoże laseroterapia

Najskuteczniejszym i najbezpieczniejszym leczeniem stosowanym w przypadku punktów rubinowych jest laseroterapia, która - wykonywana pod częściowym znieczuleniem - potrafi trwale usunąć naczyniaki. W tym przypadku raczej odradzane są domowe sposoby, gdyż w żaden sposób nie potwierdzono ich skuteczności, a niewłaściwe działania mogą skutkować zapaleniem skóry.

Punkty rubinowe: Kiedy zgłosić się do lekarza?

Mimo tego, że punkty rubinowe zazwyczaj nie stanowią powodu do zmartwień, to w momencie, gdy zaczynają się powiększać, swędzieć, krwawić lub wydziela się z nich płyn surowiczy, należy niezwłocznie zgłosić się do dermatologa. Takie objawy mogą informować nas o pojawieniu się zmian nowotworowych.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: znamiona
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy