Pytania o dolegliwości dojrzałego mężczyzny
On zazwyczaj bagatelizuje swoje przypadłości, bo prawdziwemu facetowi nic nie może dolegać. A jednak. O męskie problemy pytamy, dr Hannę Dolińską, lekarza rodzinnego.
Jeżeli nasz partner kaszle (pokasłuje) dłużej niż trzy tygodnie, powinien pójść do lekarza. Powodem dolegliwości może być np. przewlekła obturacyjna choroba płuc (POCHP), gruźlica, a nawet rak płuc. Trzeba to sprawdzić. Prawdopodobnie potrzebne będą badania: rtg klatki piersiowej i spirometria.
Najczęściej chrapanie to tylko nieprzyjemny hałas, który budzi nas w nocy. Niekiedy jednak jest początkowym etapem obturacyjnego bezdechu sennego (OBS). Wówczas mamy wrażenie, jakby nasz partner przez kilka sekund nie oddychał.
Jeżeli takich bezdechów jest więcej niż 10 na godzinę snu, trzeba zgłosić się na konsultację. Wizyta u lekarza jest potrzebna również wówczas, gdy nasz partner ma dolegliwości wynikające z niewyspania: stałe zmęczenie w ciągu dnia, trudności z koncentracją, nadmierna senność i drażliwość.
Otyłość brzuszna (typu męskiego) jest bardzo groźna dla zdrowia. Mówimy o niej, gdy obwód pasa u mężczyzn wynosi więcej niż 94 cm lub stosunek obwodu pasa do obwodu bioder przekracza 0,9. Jest to niebezpieczne, ponieważ w tym wypadku tkanka tłuszczowa odkłada się nie tylko pod skórą, ale także na narządach wewnętrznych.
Udowodniono, że zwiększa to m.in. ryzyko wystąpienia groźnych powikłań np.: zakrzepów. Osoby z otyłością brzuszną częściej cierpią na cukrzycę, choroby układu krążenia oraz schorzenia układu ruchu. Jeśli zatem nasz partner ma powyżej 94 cm w pasie, koniecznie namówmy go na odchudzanie. Najlepiej pod kierunkiem dietetyka. Często wystarcza jedna wizyta, żeby odpowiednio ułożyć jadłospis.
Nie podsuwajmy natomiast mężowi żadnych diet-cud. W odchudzaniu nie ma cudów. Potrzebna jest natomiast niskokaloryczna dieta i umiarkowana, dostosowana do możliwości, aktywność fizyczna.
Takie kłopoty zwykle kojarzą się z przerostem prostaty. Tymczasem może to być infekcja pęcherza. W tym wypadku pomoże kuracja antybiotykowa. Jeżeli jednak nie jest to infekcja, a problem utrzymuje się lub powraca, konieczna będzie wizyta u urologa. Specjalista sprawdzi stan prostaty badaniem per rectum, czyli przez odbyt. Powinien też zlecić badania dodatkowe np.: USG oraz badanie poziomu PSA we krwi.
Jeśli wyniki będą świadczyły o łagodnym przeroście gruczołu krokowego, leczenie sprowadzi się do wyciszania dolegliwości. Na początku, gdy nie są one zbyt nasilone, lekarz może zaproponować preparaty roślinne bez recepty. Nie wystarczą one jednak przy poważniejszych objawach, takich jak: częsta potrzeba korzystania z toalety w nocy czy nieustanne parcie na pęcherz.
Wtedy konieczne są leki na receptę. Natomiast jeżeli zostanie rozpoznany rak prostaty, często trzeba usunąć cały gruczoł. Potem stosuje się jeszcze radioterapię i hormonoterapię.
Aż 1/4 zaburzeń erekcji to skutek przyjmowania przez mężczyznę leków. Najczęściej są to preparaty stosowane do leczenia nad- ciśnienia i zaburzeń rytmu serca (moczopędne, beta-blokery), padaczki oraz depresji.
Wpływ na erekcję mają również leki używane w zwalczaniu kataru (pseudoefedryna, norefedryna). Jeśli nasz partner bierze lek na przeziębienie – problemy z erekcją przeminą po odstawieniu tabletek. Ale jeśli musi stosować leki na stałe, np. przy nadciśnieniu, warto zgłosić się do lekarza i poprosić o zmianę preparatu.
Według naturoterapeutów istnieją roślinne substancje zaliczane do fitosteroli, które mają korzystny wpływ na zdrowie mężczyzny w okresie andropauzy. Są to np.: w pyłek sosnowy źródło androgenów, w tym testosteronu, w żeń-szeń oraz buzdyganek (tribulus) pobudzają produkcję androgenów w organizmie, w pokrzywa zapobiega przemianie testosteronu w estrogeny.
Przed zastosowaniem preparatów z fitoandrogenami trzeba zasięgnąć opinii lekarza, zwłaszcza gdy bierze się jakieś leki na stałe.
Bolesne kłucie w klatce piersiowej, które pojawia się po wysiłku (wchodzeniu pod górę, grze w piłkę, pracy w ogródku), ale mija po odpoczynku, może być objawem choroby niedokrwiennej serca (czyli tzw. wieńcówki). Trzeba zatem jak najszybciej zwrócić się do lekarza pierwszego kontaktu, który może wykonać wstępną diagnostykę i w razie potrzeby skieruje naszego mężczyznę do kardiologa.
Konieczne będzie przeprowadzenie specjalistycznych badań, takich jak: EKG metodą Holtera, echo serca, próba wysiłkowa. Czasem trzeba wykonać również koronografię. Jeśli wyniki badań kardiologicznych są w normie, przyczyną dolegliwości okazują się najczęściej zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa.
Czasem tłumaczymy sobie, że to z powodu kryzysu wieku średniego albo nadmiaru stresu w pracy. Takie zachowanie bywa jednak sygnałem depresji. Choroba ta u mężczyzny może objawiać się agresją, skłonnością do autodestrukcji i nałogów. O depresji mogą świadczyć również zaburzenia snu, niechęć do zbliżeń seksualnych, kłopoty w pracy (wynikające np. z problemów z koncentracją). W tym wypadku pomoże psychiatra. Do tego specjalisty można zgłosić się bez skierowania.
- per rectum, czyli badanie przez odbyt. Jest częścią pełnego badania lekarskiego, tak jak osłuchiwanie płuc czy oglądanie gardła. U mężczyzn umożliwia ocenę stanu organów takich jak: dno pęcherza moczowego, nasieniowody, pęcherzyki nasienne, gruczoł krokowy, opuszek prącia i końcowy odcinek jelita grubego.
- PSA jest to specyficzny dla gruczołu krokowego antygen, którego poziom oznaczany jest z krwi. Podwyższenie PSA sugeruje, że coś dzieje się z prostatą. Jeśli ktoś w najbliższej rodzinie chorował na raka prostaty, badanie
PSA należy wykonywać już po 40. r. ż. Pozostali mężczyźni po 50. r.ż. Skierowanie może dać urolog lub onkolog.
- Kolonoskopia - oglądanie jelita grubego za pomocą wziernika. Dzięki badaniu można wykryć polipy i zmiany nowotworowe w jelicie grubym. Kolonoskopię powinien wykonać każdy po 45. roku życia, zwłaszcza jeśli w jego rodzinie ktoś chorował na raka jelita grubego. Badanie powtarza się co 5 lat. Na kolonoskopię kieruje lekarz pierwszego kontaktu. Bez skierowania i bezpłatnie mogą zrobić je osoby w wieku 50-65 lat.