Reklama

Reklama

Rabarbar – warzywo, które lubi obróbkę termiczną

Roślina wyjątkowa, bo nie dość, że obfituje w szereg cennych dla zdrowia składników odżywczych, to inaczej niż w przypadku większości warzyw i owoców, nie musimy ograniczać się jedynie do spożywania go na surowo. Rabarbar poddany obróbce termicznej nie tylko zyskuje smakowo, ale też zdobywa właściwości antynowotworowe.

Owoc czy warzywo?

Reklama

Skoro pierwszym skojarzeniem, gdy pada słowo rabarbar, dla większości z nas jest kompot, to automatycznie chcemy zaliczyć roślinę do owoców. Jednak rabarbar (inna, rzadziej używana nazwa to rzewień) jest byliną i zgodnie z nomenklaturą polską jest warzywem.

Rabarbar należy do rodziny rdestowatych, występuje aż w sześćdziesięciu gatunkach. Wiele z nich rozpowszechnionych jest w uprawie jako rośliny ozdobne i lecznicze. Najczęściej uprawiane gatunki rabarbaru to: dłoniasty, kędzierzawy, lekarski i ogrodowy oraz gatunki powstałe w wyniku łączenia rabarbaru ogrodowego z kędzierzawym.

Smak i zdrowie

Do celów spożywczych wykorzystywana jest część rośliny, którą nazywamy ogonkami liściowymi. Ogonki występują w różnych kolorach, od czysto zielonego, przez zielono-różowy, różowy, aż po czerwony. Roślina jest cierpka w smaku, więc jeśli chcemy spożywać ją na surowo (i bez dodatku cukru), wybierzmy jak najbardziej czerwony ogonek.

Rabarbar to skarbnica przeciwutleniaczy ukrytych pod postacią trzech silnych witamin: A, C i E. Obfituje ponadto w cenny dla serca potas, korzystny dla dobrej sylwetki błonnik i wyjątkowo ważny dla kobiet ciężarnych kwas foliowy.

Jest i druga strona medalu: rabarbar zawiera szkodliwy dla zdrowia kwas szczawiowy, dlatego trzeba zachować umiar w jego spożywaniu. Zrezygnować z niego powinny natomiast osoby borykające się z chorobami nerek i reumatyzmem.

***Zobacz także***

Dowiedz się więcej na temat: rabarbar

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje