Ratunek na stłuczenia
Skręcenia stawów oraz stłuczenia (np. łokci) to najczęstsze rezultaty upadków na śliskim podłożu. Warto wiedzieć, że odpowiednio postępując, możemy złagodzić ich konsekwencje.
Jak szybko i skutecznie leczyć stłuczenia?
Nie zawsze można upadku i urazu uniknąć, dlatego warto wiedzieć, co robić, by zminimalizować jego negatywne skutki. Przy urazie takim jak stłuczenie czy skręcenie najskuteczniejszym znanym chyba każdemu środkiem uśmierzającym ból jest zimny kompres. Warto jednak wiedzieć, że chłodny okład nie tylko zmniejsza ból, ale i leczy.
Jeśli zastosujemy go w odpowiedni sposób, nie dopuścimy do powstania opuchlizny i zmniejszymy stan zapalny. Niska temperatura obkurcza bowiem naczynia krwionośne, a to zmniejsza krwawienie podskórne. Do miejsca dotkniętego urazem należy więc jak najszybciej przyłożyć kompres żelowy z lodówki albo kawałek materiału zanurzony w zimnej wodzie. Domowym, ale skutecznym sposobem jest użycie w charakterze okładu mrożonki warzywnej (albo innej) wyciągniętej z zamrażalnika.
Co ważne, żeby przykładanie zimnego okładu przyniosło efekt, nie wystarczy zastosować go raz. Przez pierwsze dwa dni od powstania urazu przykładamy kompres co 2-3 godziny przez 20 minut. Przy stłuczeniach i skręceniach warte polecenia są także żele chłodzące (Arctic Ice, Dermentol) zawierające m.in. mentol lub kamforę.
Dodatkowo warto zażyć środki NLPZ (ibuprofen, naproxen). Nie tylko dlatego, że zmniejszą one ból, ale także dlatego, że złagodzą wywołany urazem stan zapalny. Warto zastosować także środki przeciwzapalne tego typu w żelu albo w kremie.
Dlaczego po urazie stawu warto wybrać się do ortopedy?
W przypadku urazu takiego, jak skręcenie, zawsze warto pojechać na ostry dyżur ortopedyczny. Większość ludzi uważa, że jeśli po skręceniu udaje im się przejść kilka kroków mimo bólu, oznacza to, że kość nie została złamana i można leczyć taki uraz domowymi środkami. Niestety, nie jest to prawda. Postępując w ten sposób, możemy sprawić, że uszkodzony staw nigdy już nie wróci do dawnej sprawności.
O tym, czy doszło do pęknięcia kości, można się dowiedzieć jedynie, robiąc zdjęcie rentgenowskie i dlatego przy wszelkich tego typu urazach ortopedzi kierują poszkodowaną osobę na prześwietlenie. Zdjęcie rentgenowskie pozwala lekarzowi ocenić stopień uszkodzenia stawu i zaordynować odpowiednią terapię. Jeśli doszło do pęknięcia kości, konieczne jest założenie gipsu. Czasem opatrunek gipsowy stosowany jest także przy skręceniach, zazwyczaj wystarczy jednak unieruchomienie stawu elastycznym opatrunkiem i oszczędzanie nogi przez kilka dni (chodzimy tylko wtedy, gdy naprawdę musimy, np. do łazienki czy po coś do picia).
W niektórych sytuacjach trzeba też wykonać USG stawu. Bywa, że konieczne są także inne zabiegi, np. artroskopia stawu skokowego. Jest to zabieg endoskopowy (wykonywany w znieczuleniu miejscowym za pomocą urządzenia wprowadzonego do wnętrza stawu przez niewielki otwór) naprawiający struktury wewnątrzstawowe.
Konieczna rehabilitacja: Po skręceniu stawu, przynajmniej przez rok trzeba być ostrożnym, bo wzrasta ryzyko powtórnego urazu. Żeby je obniżyć, warto skonsultować się z rehabilitantem. Jeśli będzie to konieczne, możemy pod jego okiem nauczyć się ćwiczeń stabilizujących staw i wzmacniających mięśnie.
Ciepły okład na ból
Przy częstych dolegliwościach reumatycznych i bólach związanych z chorobą zwyrodnieniową stawów chłodny okład nie pomoże. Ulgę przy tego typu przypadłościach przynoszą za to okłady ciepłe i maści rozgrzewające. Ciepło poprawia bowiem ukrwienie tkanek, rozluźnia mięśnie i pomaga w pozbywaniu się toksycznych substancji będących produktem stanu zapalnego.
Do rozgrzewania obolałych stawów można wykorzystać kompres żelowy (wcześniej trzeba go na chwilę włożyć do ciepłej wody), sprawdzają się także okłady z ziaren takich jak gorczyca, kasza gryczana, pszenica podgrzanych lekko na patelni i umieszczonych w płóciennym woreczku. Ciepłe okłady powinny być nakładane trzy razy dziennie na 15-20 minut.
Lucyna Pianko
***Zobacz materiały o podobnej tematyce***