Rodzynki dla każdego
Rodzynki, czyli suszone na słońcu lub mechanicznie winogrona, mają wiele cennych właściwości. Choć zawierają mnóstwo cukru, to mają właściwości zwalczające próchnicę, a także zmniejszające ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2. Jako jedne z niewielu bakalii zawierają niezwykle potrzebny jod. Na tym jednak się nie kończy.
Są doskonałą przekąską, która z powodzeniem może zastąpić batony energetyczne po ciężkim treningu. Zawierają błonnik, potas i żelazo, dzięki czemu świetnie uzupełniają ich ubytki powstałe podczas uprawiania sportu. Świetnie wpływają na prace układu naczyniowego i obniżają poziom złego cholesterolu. Ze względu na zawartość boru, ułatwiają koncentrację i zapamiętywanie. Są też bogate w przeciwutleniacze.
Zawarty w rodzynkach potas doskonale działa na ciśnienie. Ich długotrwałe spożywanie, oczywiście w niewielkich ilościach, pomogło osobom cierpiącym na nadciśnienie. Na podstawie wyników szeroko zakrojonych badań naukowcy zalecają spożywanie około 60 rodzynek dziennie. To mniej więcej dwie garście tych suszonych owoców.
Działanie przeciwpróchnicze rodzynki zawdzięczają takim związkom jak kwas oleanolowy, aldehyd oleanolowy oraz 5-hydroksymetyl-2-furfural. Są one skuteczne w walce z bakteriami występującymi w jamie ustnej. Efekty przemiany materii, głównie cukrów, przez bakterie jest główną przyczyną próchnicy.
Rodzynek powinny unikać osoby cierpiące na zespół jelita drażliwego oraz wrzody żołądka. Niestety nie są wskazane dla migreników, bowiem zawierają tyraminę, substancję mogącą zwiększać objawy bólów głowy.
Mimo, że rodzynki są bardzo słodkie, to spożywane w niewielkich ilościach mogą zapobiegać powstawaniu cukrzycy typu 2. Wszystko dzięki antocyjaninom. Niestety, jeśli ktoś cierpi już na cukrzycę, powinien ich unikać ze względu na dość wysoki indeks glikemiczny.
Według badań szwedzkich naukowców spożywanie rodzynek może zmniejszyć ryzyko przedwczesnego porodu. Wyniki badań na ponad 20 tysiącach ochotniczek wykazały, że ryzyko spada aż o 40 proc.
Rodzynki mogą znaleźć się w diecie małych dzieci już od ósmego miesiąca życia. Jak ze wszystkimi nowymi pokarmami ważne jest ich stopniowe wprowadzanie i obserwowanie czy nie wystąpią objawy alergiczne. Najmłodsi powinni otrzymywać rodzynki w formie rozdrobnionej, w dodatkach do przecierów i musów owocowych. Całe rodzynki powinny spożywać dopiero dzieci po trzecim roku życia, głównie ze względu na ryzyko zadławienia.