Reklama

Rozruszaj stawy

Co robić, żeby nie narzekać na bóle w kolanach i z łatwością wstawać z łóżka? Dbać o aktywność fizyczną, zdrowo się odżywiać i nie nabierać zbyt dużo kochanego ciałka.

Gdy w grę wchodzi Twoje zdrowie, nie ma wymówek, że za zimno na spacer, że Ci się nie chce, że wolisz poleżeć pod kocem. Właśnie teraz trzeba pokonać w sobie lenia. Bo im gorsza kondycja fizyczna i więcej nadprogramowych kilogramów, tym gorzej dla naszych stawów.

A nawet niewielka utrata wagi już przyniesie im ulgę i uchroni Cię przed dokuczliwymi bólami. Leki i maści, owszem, nieco złagodzą dolegliwości, ale im dłużej będziemy je przyjmować, tym ból będzie intensywniejszy. Sygnałem, że powinniśmy wzmocnić mięśnie i zadbać o stawy, jest charakterystyczne strzelanie np. podczas przysiadów. Skądś to znasz? Zgrzyta, chrupie? Wstawaj z kanapy!

Reklama

Nastaw sie na ruch

Jeśli masz trochę czasu rano, aktywnie zacznij dzień. Oto kilka ćwiczeń na poranne rozruszanie stawów: Stojąc z dłońmi opartymi w pasie, wykonuj krążenia biodrami (15 w każdą stronę).

Stań z rękami wyciągniętymi przed siebie. Lewą dłonią złap prawy kciuk i ciągnąc go, zrób skręt w lewo. To samo w drugą stronę. I tak chociaż po 5 razy. Stojąc w rozkroku, zrób skłon do lewej nogi. Po paru sekundach wyprostuj się i skłoń do prawej nogi. Powtórz 5 razy. Niewiele, ale zawsze coś. I tak od dzisiaj witaj każdy dzień.

Kolejny krok - znajdź sport dla siebie. Pływanie - dzięki wyporności wody tylko w minimalnym stopniu obciąża stawy, mięśnie i kości. Nie radzisz sobie z tym sportem? Zapisz się na aqua aerobik albo zacznij chodzić z kijkami. Zrobi się ciepło - przesiądź się na rower. I chodź, spaceruj jak najwięcej! Trudno Ci się zmobilizować? W grupie zawsze łatwiej - nawet we dwójkę już można się nawzajem dopingować. Dzieci, wnuki, znajomi, sąsąsiadka... Ktoś zawsze będzie chętny do ćwiczeń lub da się wyciągnąć na długi spacer.

Tak podróżuj

Czasem nawet niezbyt długa wyprawa samochodem czy autobusem potrafi dać nam w kość. A jeśli przed Tobą wiele godzin jazdy, pamiętaj o prawidłowej pozycji. Nie trzymaj nogi założonej na nogę, bo to utrudnia odpływ krwi (pamiętaj też o tym, gdy długo siedzisz przy biurku). Najlepiej, by kolana były wyprostowane.

Ważne są również postoje, gdy możesz się przejść czy wspiąć na palce. Noś wygodne buty Lubisz szpilki? Zimą zamień je na obuwie na płaskiej i miękkiej podeszwie. Latem też rezerwuj je na specjalne okazje. Im wyższy obcas, tym większy nacisk oddziałuje na kolano. Ale zbyt płaskie buty na sztywnej podeszwie też odpadają.

Dieta na stawy

Dostarczaj organizmowi odpowiedniej ilości wapnia (np. jogurt, kefir) i witaminy D (dużo słońca, tłustych ryb i jajek). Pamiętaj o kwasach omega-3. Ich źródłem są tłuste ryby morskie (halibut, łosoś, śledzie, sardynki), olej rzepakowy, siemię lniane czy orzechy włoskie.

Witamina C pomaga w budowie kolagenu, ważnego składnika chrząstek i tkanki łącznej. Występuje w takich produktach spożywczych jak np. chrzan, jarmuż, papryka czerwona, natka pietruszki, kapusta włoska, kalafior, brokuły, brukselka, czarne porzeczki, kiwi, truskawki, owoce cytrusowe i owoce granatu.

Nigdy nie jest za późno, żeby zacząć ćwiczyć

Chore stawy, które nie są ćwiczone, sztywnieją jeszcze bardziej, dlatego ruch jest jedną z głównych terapii w przypadku chorób reumatycznych. Dla stawów kolanowych szczególnie ważny jest mięsień czworogłowy uda. Warto go wzmacniać, pamiętając o dobrych nawykach, np. korzystać ze schodów zamiast windy czy wykonując przysiady.

Tele Tydzień
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy