Rozwój intelektualny dziecka po 1. roku życia
Mamo, twój mały odkrywca każdego dnia angażuje wszystkie swoje zmysły w poznawanie świata, a jego mózg pracuje niezwykle intensywnie, starając się zrozumieć wszystko, co go otacza. 1000 pierwszych dni życia to kluczowy okres dla „supernarządu” – mózgu, który wówczas rozwija się najbardziej dynamicznie.
Młody organizm ma w tym czasie wyjątkowe potrzeby - dowiedz się, jak możesz o nie zadbać, by wspierać rozwój układu nerwowego dziecka po 1. urodzinach.
To ciekawe!
Mózg koordynuje wszystkie procesy poznawcze - to dzięki nim dziecko jest w stanie poznawać otoczenie oraz poszerzać wiedzę i umiejętności. Na przykład w wieku 6 miesięcy dziecko chwyta przedmioty, a w okolicach 1. urodzin zaczyna chodzić, a także wypowiadać pierwsze słowa. Dwu- i trzyletnie dzieci potrafią już tworzyć zdania.
Czy wiesz, że...
możesz stymulować pracę mózgu dziecka, zaczynając od tak prostych rzeczy, jak dobór odpowiednich zabawek? Do działania pobudzą go te o wyrazistych kolorach, rozmaitych fakturach oraz wydające dźwięk. Zabawki nie powinny jednak generować jednocześnie zbyt wielu bodźców dla wciąż kształtującego się umysłu. By dziecku zabawki nie nudziły się zbyt szybko, dobrym pomysłem może okazać się schowanie jednej z nich na tydzień. Po jej oddaniu nabierze ona dla małego odkrywcy zupełnie nowego charakteru i stanie się innym, ciekawym obiektem.
Warto pamiętać, żeby do dziecka mówić jak najwięcej od samego początku. Czytanie, opowiadanie i nazywanie otaczających przedmiotów ma ogromne znaczenie, gdyż głos mamy buduje poczucie bezpieczeństwa i poszerza horyzonty dziecka. Ćwiczy ono w ten sposób koncentrację i pamięć, a także zaczyna bardzo wcześnie rozumieć znaczenie często powtarzanych mu słów.
Interesujące!
Dzieci uczą się poprzez modelowanie, czyli naśladowanie dorosłych. Dotyczy to nie tylko gestów, ale i słów. Takie naśladownictwo ma ogromne znaczenie dla rozwoju - najmłodsi przejmują od dorosłych nawyki i sposób widzenia świata. To dlatego warto zadbać o różnorodność wrażeń dostarczanych dziecku - czytać mu, chwalić je, okazywać mu czułość i uwagę, zachęcać do nowych form aktywności, a także wyboru własnych pasji i zainteresowań.
Czy wiesz, że... dla prawidłowego rozwoju mózgu niezbędna jest właściwa dieta? Mózg jest najbardziej energochłonnym organem w organizmie i do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje odpowiedniej ilości składników odżywczych. W żywieniu dziecka zdecydowanie należy uwzględnić kwasy tłuszczowe omega 3, w tym szczególnie istotny dla rozwoju mózgu kwas alfa-linolenowy (ALA).
Poznaj fascynujący proces rozwoju SuperOdporności i MegaMózgu na www.bebiprogram.pl.
Dzięki sześciu czytanym przez Krystynę Czubównę odcinkom możesz przenieść się w wyjątkowy świat superbohaterów i obejrzeć rozwój dziecka z innej perspektywy.