Reklama

Rumień: Rodzaje, przyczyny i leczenie

Rumień to częsty problem dermatologiczny, który jest objawem schorzeń skóry, ale także problemów z układem immunologicznym czy hormonalnym. Zdarza się, że jest oznaką niewydolności wątroby, a nawet choroby nowotworowej. Zaczerwienienie skóry może również świadczyć o zakażeniu boreliozą. Jak rozróżnić rodzaje i objawy poszczególnych rumieni? Kiedy powinny wzbudzić nasz niepokój?

Rumień polekowy

Jak sama nazwa wskazuje rumień polekowy (inaczej trwały) występuje na skutek przyjmowania niektórych leków – najczęściej antybiotyków, środków hormonalnych i przeciwalergicznych. Na skórze pojawiają się wtedy charakterystyczne owalne, brązowe przebarwienia. Zazwyczaj znikają one po odstawieniu leku.

Rumień wędrujący

Rumień ten pojawia się na skutek namnażania się w organizmie bakterii odpowiedzialnych m.in. za boreliozę. Charakterystyczny czerwony pierścień tworzy się na skórze w ciągu kilku-kilkunastu dni od ukąszenia kleszcza. Plama jest okrągła i ma tendencję do powiększania się (zaobserwować można ciemniejszą obwódkę oraz przejaśnienia). Inne symptomy świadczące o boreliozie to gorączka, bóle głowy, mięśni i stawów oraz ogólne złe samopoczucie. Konieczna jest szybka antybiotykoterapia.

Reklama

Rumień dłoniowy

Czerwone plamy pojawiające się na wewnętrznej stronie dłoni bardzo często są pierwszym objawem marskości lub niewydolności wątroby. Zazwyczaj zaczerwienienia są mocno odgraniczone i występują na obu dłoniach, nie rozprzestrzeniają się jednak na inne części ciała. Przyczyną rumienia dłoniowego może być także nadciśnienie w żyle wrotnej, reumatoidalne zapalenie stawów, zbyt wysoki poziom estrogenów, nieprawidłowe stężenie hormonów tarczycy, a nawet zaburzenia genetyczne. Warto wiedzieć, że plamy na dłoniach pojawiają się czasem bez żadnej konkretnej przyczyny. Zawsze jednak konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Rumień guzowaty

Rumień guzowaty objawia się sporymi czerwonymi guzami, które są bolesne i mogą zabarwiać się na brunatny kolor. Często występują w skupiskach i pojawiają się na przedniej stronie podudzi, a także pośladkach, tułowiu i owłosionej skórze głowy. Przyczyną jest choroba zapalna skóry i tkanki podskórnej. Guzy same w sobie nie stanowią zagrożenia i po kilku tygodniach znikają samoistnie. Nie powinno się ich jednak bagatelizować, ponieważ mogą świadczyć o groźnych schorzeniach o podłożu autoimmunologicznym i nowotworowym. Rumień guzowaty pojawia się również na skutek zakażenia paciorkowcem, salmonellą, kiłą, gruźlicą, a nawet wirusem HIV czy wirusowym zapaleniem wątroby. Zawsze konieczna jest więc wizyta u lekarza i przeprowadzenie badań kontrolnych, by odkryć przyczynę tworzenia się rumienia.

Rumień stwardniały

Rumień stwardniały przypomina rumień guzowaty, jednak znacznie trudniej się goi i często pojawiają się na nim owrzodzenia, a po wyleczeniu na skórze pozostają blizny. Występuje zazwyczaj na tylnej części łydek, a jego przyczyną jest zakażenie gruźlicą. Konieczna jest wizyta u lekarza i wdrożenie leków przeciwprątkowych.

Rumień zakaźny

Rumień zakaźny jest częstą dolegliwością występującą u dzieci. Jego przyczyną jest infekcja o podłożu wirusowym i towarzyszą mu objawy charakterystyczne dla przeziębienia. Rumień pojawia się najpierw na twarzy i ma intensywnie czerwony kolor. Następnie można go zaobserwować na tułowiu, pośladkach i kończynach. Infekcja i dolegliwości skórne mijają samoistnie w ciągu kilku tygodni.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rumień
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama