Reklama

Rwa kulszowa: Jak postępować podczas ataku?

Rwa kulszowa to ostatnio jedna z najbardziej popularnych dolegliwości. Atakuje znienacka i objawia się ogromnym bólem w dolnej części kręgosłupa, który często uniemożliwia poruszanie się i oddychanie, a nawet może sparaliżować część ciała. Kto znajduje się w grupie ryzyka? Przede wszystkim osoby pracujące siedząco, a także te zmagające się z problemami kręgosłupa. Co warto wiedzieć o rwie kulszowej, jak postępować podczas ataku i jak zapobiegać kolejnym? Odpowiadamy.

Rwa kulszowa atakuje nagle i zazwyczaj niespodziewanie. Wystarczy nieprzemyślany ruch – na przykład podnoszenie ciężkiego przedmiotu, by w dole pleców pojawił się ogromny ból, który zwala z nóg. To bardzo specyficzny, rwący ból, który trudno pomylić z inną dolegliwością. Jakie mogą być przyczyny ataków rwy kulszowej?

Przyczyny ataków rwy kulszowej

Rwa kulszowa zazwyczaj dopada osoby, które mają ogólne problemy z kręgosłupem. Do najczęstszych przyczyn zalicza się zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa lub komplikacje po wypadnięciu dysku. Rwa kulszowa pojawia się zazwyczaj, gdy osoba, u której występują problemy z kręgosłupem, przeceni swoje możliwości – na przykład zacznie podnosić ciężkie przedmioty. Atakom rwy kulszowej może sprzyjać również siedzący tryb życia. Trudno się zatem dziwić, że osoby, które pracują przy komputerze, często miewają problemy z rwą kulszową.

Reklama

Dlaczego ta przykra dolegliwość nazywana jest rwą kulszową? Ponieważ podczas ataku uciskany jest nerw kulszowy. W konsekwencji powstaje ból, który rozprzestrzenia się na cały dolny odcinek pleców.

Objawy rwy kulszowej

Głównym objawem rwy kulszowej jest wspomniany silny ból w dolnej części pleców. Pojawia się nagle i dosłownie może zwalić z nóg. Ból może być poprzedzony lekkim mrowieniem i drętwieniem w kręgach, przykurczem mięśni lub ich niedowładem. Wzmagają go kaszel, katar, śmiech, a nawet lekkie chrząkanie. Nic dziwnego, zwiększenie ciśnienia płynu mózgowo-rdzeniowego powoduje ucisk na korzenie nerwowe, między innymi na nerw kulszowy.

Jak postępować w czasie ataku rwy kulszowej?

Rwa kulszowa to bardzo poważna dolegliwość, która wymaga leczenia, a także odpowiedniego zachowania podczas ataku. O czym pamiętać, gdy złapał nas ten charakterystyczny, silny ból? Oto kilka najważniejszych czynności:

1. Znajdź pozycję, która odciąży uciskany korzonek i złagodzi ból (pamiętaj, że nie zawsze jest to pozycja leżąca).

2. Jeśli możesz, połóż się na wznak na twardym podłożu z nogami zgiętymi pod kątem prostym. Taka pozycja rozluźni uciskany korzonek.

3. Zażyj leki przeciwzapalne i przeciwbólowe.

4. Wmasuj w obolałe miejsce maść przeciwbólową.

5. Ulgę może przynieść również schładzanie obolałego miejsca.

Atak rwy kulszowej to oznaka, że w kręgach dzieje się coś niepokojącego. Poza doraźnym leczeniem należy oczywiście udać się do lekarza.

Jak zapobiegać atakom rwy kulszowej?

By zapobiec atakom rwy kulszowej, należy pierwszorzędnie zadbać o swój kręgosłup. Na co dzień i do święta. Oto kilka ważnych zasad, o których warto pamiętać:

• nie obciążaj pleców;

• nie noś zakupów i walizek w jednej ręce;

• siedź prosto równomiernie obciążając pośladki i plecy;

• wstając z miejsca jak najmniej wyginaj kręgosłup;

• odpoczywaj leżąc na brzuchu;

• śpij na twardym materacu i płaskiej poduszce.

Rwa kulszowa – komplikacje

Ataki rwy kulszowej są bardzo niebezpieczne dla kręgosłupa. Mogą prowadzić nawet do trwałego uszkodzenia ciała. Warto im zapobiegać prawidłowo dbając o swój kręgosłup.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy