Kiwano: ogórek kolczasty
Wygląda egzotycznie, smakiem przypomina zarówno kiwi, jak i banana. Cóż to takiego? Kolczasty ogórek – owoc, który przywędrował do nas z Afryki. Dobrze wiemy, że dla zdrowia i dobrego metabolizmu warto urozmaicać jadłospis. Jedną z opcji na luty może być właśnie kiwano. Co w nim cennego?
Ogórek afrykański, kolczasty, kiwano: wszystkie nazwy określają ten sam owoc o owalnym kształcie, szczodrze wyposażony przez naturę w tępo zakończone kolce. Ma zazwyczaj do piętnastu centymetrów długości i waży przeciętnie 200-300 gramów. W zależności od stopnia dojrzałości jego skórka zmienia kolor, od zielonej po żółtopomarańczową. Miąższ przypomina wnętrze dobrze nam znanego ogórka, ma zielono-żółtą barwę i liczne nasiona. Nazwa kiwano powstała wskutek połączenia dwóch owoców - kiwi i banana, których nuty smakowe są w nim wyraźnie wyczuwalne.
Jak podawać kiwano?
Zaskakująca jest trwałość owocu, może być spożywane nawet pół roku od zerwania. Ma mnóstwo wartości odżywczych i niezaprzeczalny atut estetyczny. Jest jednym z najmniej znanych owoców egzotycznych na polskim rynku, więc z powodzeniem możemy użyć go do ozdoby stołu i poszczególnych dań. Zapewne ucieszy oko i zainteresuje zarówno dorosłych, jak i dzieci. Może być zjadany solo, po przekrojeniu owocu, miąższ wyjadamy łyżeczką. Nadaje się do sałatek owocowych, a także dżemów i konfitur.
Witamina E - dla mózgu
Kiwano zaskakuje nie tylko smakiem. Tropikalny owoc ma dla nas całą gamę witamin i minerałów, którymi trzeba wesprzeć organizm w środku zimy. Warto serwować kiwano jako przekąskę dla ucznia. Obfituje w witaminę E, która jest istotna dla prawidłowego funkcjonowania istoty szarej mózgu. Naukowcy zgodnie twierdzą, że witamina E może przeciwdziałać uszkodzeniom komórek mózgowych prowadzącym do rozwoju choroby Alzheimera. Niepodważalnym atutem tej witaminy, będącej jednocześnie silnym antyoksydantem, jest zdolność do zwalczania wolnych rodników odpowiedzialnych zarówno za szybsze starzenie komórek jak i rozwój chorób cywilizacyjnych. Kiwano zadba o jakość naszej skóry i będzie smaczną profilaktyką chorób nowotworowych.
Witamina A i C
Kiwano zawiera jednocześnie witaminę C, która nie tylko stymuluje nasz system immunologiczny, ale także wzmacnia naczynia krwionośne. Ogórki afrykańskie obfitują też w witaminę A niezbędną dla dobrej kondycji narządu wzroku. A jest istotna dla właściwej pracy siatkówki, czyli warstwy światłoczułych komórek umiejscowionych w tyle gałki ocznej. Znajdziemy w nich także witaminy z grupy B odpowiedzialne między innymi za dobre funkcjonowanie naszego systemu nerwowego, oraz kawas foliowy.
Kiwano dla metabolizmu
Kiwano jest niskokalorycznym owocem, który zawiera jednocześnie bogaty pakiet składników mineralnych. Znajdziemy w nim: wapń, żelazo, fosfor, magnez, potas, sód, cynk, miedź, mangan. Owoce kiwano zawierają dużo wody i błonnika pokarmowego, stąd mają korzystny wpływ na procesy metaboliczne oraz ruchy perystaltyczne jelit. Naukowcy sugerują, że regularne spożywanie błonnika znacznie obniża ryzyko wystąpienia raka okrężnicy.
Korzyści dla zdrowia
Zawarte w ogórku kiwano składniki odżywcze będą wspierały pracę serca i całego układu krwionośnego. Owoc korzystnie wpływa na pracę nerek, wątroby i całego układu pokarmowego. Z uwagi na właściwości moczopędne będzie sprzyjał oczyszczaniu organizmu z toksyn.
Ewa Koza, mamsmak.com