Reklama

Serdecznik pospolity - doskonały na zdrowie i urodę

Mimo swoich wielu właściwości prozdrowotnych jest mało popularnym ziołem. Pochodzi z Syberii. Leczy zaburzenia nerwowe, poprawia pracę serca i obniża nadciśnienie. O czym mowa? O serdeczniku pospolitym, zwanym również lwim sercem. By przekonać się o jego dobroczynnym działaniu, wystarczy jedynie szklanka naparu z serdecznika dziennie. Poniżej tłumaczymy, dlaczego ta roślina ma wyjątkowo korzystny wpływ na nasze zdrowie.

Pochodzenie i charakterystyka

Serdecznik pospolity to roślina, która pochodzi z Syberii. Należy do gatunku z rodziny Lamiaceae, rozpowszechnionego w Europie i Azji. W Polsce można ją spotkać na niżu pogórzu. Serdecznik nazywany jest również lwim ogonem ze względu na kształt liści, które wyrastają podwójnie na łodydze rośliny. W kątach górnych liści posiada charakterystyczne różowe kwiatuszki, pokryte meszkiem. Roślina rośnie szybko i dziko.

Łodygi serdecznika mogą osiągać nawet do 150 centymetrów długości. Jego naturalnym siedliskiem są suche obszary: pastwiska, tereny przy drogach, łąki. Czasami występuje również na uboczach osiedli.

Reklama

Cenny skład serdecznika pospolitego

Serdecznik pospolity ma naprawdę bogaty skład. W tej roślinie znajdziemy spore ilości saponinów, garbników, terpenów, fenylopropanoidów, flawonoidów, kwasów nieorganicznych, a także potasu i soli wapniowych. To właśnie skład serdecznika pospolitego odpowiada za jego korzystne właściwości dla zdrowia.

Serdecznikowi przypisuje się głównie właściwości lecznicze, ale także pozytywnie wpływające na urodę. Doskonale działa na układ nerwowy, pooprawia pracę serca i oczyszcza organizm z toksyn. Łagodzi również podrażnienia skóry i przyspiesza gojenie się ran. Serdecznik najlepiej działa w formie naparu.

Właściwości lecznicze naparu z serdecznika

Regularne picie naparu na bazie serdecznika pospolitego złagodzi wiele dolegliwości i poprawi samopoczucie. Zioło to stosuje się głównie w celu usprawnienia pracy serca, obniżenia ciśnienia tętniczego krwi, a także ukojenia nerwów. Napar z serdecznika doskonale odpręża i uspokaja układ nerwowy. W konsekwencji wzmacnia nasze zdrowie psychiczne. Herbatkę na bazie serdecznika stosuje się w celu łagodzenia stanów lękowych i nerwic. To również doskonały środek na bezsenność. Ponadto, łagodzi bóle menstruacyjne i leczy choroby układu pokarmowego. By odczuć pozytywne działanie naparu z serdecznika, zaleca się pić go codziennie. Wystarczy jedna szklanka.

Jak przygotować napar?

To bardzo proste! Wystarczy zaopatrzyć się w paczkę suszonego serdecznika. Można ją kupić w aptece lub w drogeriach.

Sposób przygotowania

Zalej dwie łyżeczki suszonego zioła wrzątkiem w dużym kubku. Następnie zakryj go i odstaw na kilka minut w celu zaparzenia. Następnie wypij napar.

Napar z serdecznika, jak i leki przygotowane na bazie tej rośliny mogą mieć lekko gorzkawy smak. Do napoju można dodać niewielką ilość miodu i cytryny.

Serdecznik pospolity a uroda

Prócz działania prozdrowotnego, serdecznik poprawia również urodę. Picie herbatki z serdecznika przyspiesza przemianę materii, dzięki czemu łatwiej nam utrzymać szczupłą sylwetkę. Pozytywnie działa również na cerę. Osoby, które mają problem z trądzikiem powinny codziennie przemywać twarz naparem z serdecznika. Taki zabieg pozwoli usunąć nadmiar sebum, dokładnie oczyści skórę i zmatowi ją. To wszystko dzięki właściwościom przeciwzapalnym i antybakteryjnym tego zioła.

Jeśli szukasz naturalnego sposobu na oczyszczenie organizmu i wyciszenie umysłu, napar z serdecznika będzie doskonałym rozwiązaniem. Przy okazji poprawi kondycję twojej skóry i wzmocni serce. Pamiętaj, by pić go regularnie.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ziołolecznictwo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy