Reklama

Reklama

Siedem rzeczy, których nie wiesz o mammografii, a powinnaś!

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet. Według danych Eurocare, Polska i Czechy znajdują się na ostatnim miejscu w Europie pod względem odsetka chorych przeżywających pięć lat. Szanse wyleczenia ma 43% chorych (w USA aż 73%).

Kiedy myślimy o diagnostyce raka piersi, do głowy przychodzą nam dwa badania: USG piersi oraz mammografia. Najwięcej kontrowersji wzbudza właśnie mammografia - kobiety często boją się tego badania, a wiedza o nim bywa szczątkowa i pełna szkodliwych mitów. Oto siedem rzeczy, których nie wiesz o mammografii, a powinnaś! 

Mammografia - co to takiego?

Reklama

Mammografia to radiologiczna metoda badania piersi u kobiet. Badanie polega na wykonaniu serii zdjęć sutka przy użyciu promieni rentgenowskich. Obecnie mammografia uznawana jest za najlepszą metodę wykrywania raka piersi u kobiet powyżej 40. roku życia oraz najskuteczniejsze badanie przesiewowe u kobiet w wieku 50-69 lat. Mammografia pozwala na wykrycie zmian w bardzo wczesnym stadium zaawansowania. 

Czy mammografia boli?

To jedno z najczęściej zadawanych przez kobiety pytań. By badanie mammograficzne było dokładne, a ryzyko przeoczenia zmiany jak najmniejsze, pierś musi być spłaszczona. Może to powodować lekki ból, szczególnie u kobiet, które pierwszy raz poddają się temu zabiegowi - nie wiedzą czego się spodziewać, a stres zwiększa ich wrażliwość na bodźce. Kobiety, które mają wyjątkowo delikatne piersi powinny zaplanować badanie w tej fazie cyklu, kiedy są one mniej wrażliwe na ucisk i... postarać się zrelaksować. 

Jak przygotować się do badania mammograficznego?

Mammografia to proste i szybkie badanie. Co ważne, nie wymaga żadnego dodatkowego przygotowania. Kobiety miesiączkujące powinny wybrać na badanie czas pomiędzy 5 a 12 dniem cyklu. Pacjentki po menopauzie mogą zgłosić się na badanie w dowolnie wybranym przez siebie terminie. W dniu badania nie należy używać dezodorantów, balsamów oraz kosmetyków z zawartością talku. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje