Reklama

Siedem zabiegów naturalnych na efektywny i spokojny sen

Efektywny sen, to sen spokojny i zdrowy. Liczba przespanych godzin w ciągu nocy nie przekłada się bowiem na to, że rano obudzimy się wyspani. Wpływ na to ma wiele czynników, a niektóre z nich mogą pozornie ze snem nie mieć nic wspólnego.

Materiały promocyjne partnera

Sen ma kluczowe znaczenie dla naszego organizmu, o czym w codziennym zabieganiu potrafimy zapomnieć. Niewyspani stajemy się rozdrażnieni i mamy problemy ze skupieniem się. Wszystko to może skutkować kłopotami w pracy lub szkole oraz problemami zdrowotnymi - zaburzeniami metabolicznymi, otyłością oraz cukrzycą. Chętniej też sięgamy wówczas po różnego rodzaju używki. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy, że sam sen nie wystarczy - żeby był efektywny, musi być zdrowy. Jak to osiągnąć?

Śpijmy w nocy

Receptą na wysypianie się zdecydowanie nie są szybkie drzemki w ciągu dnia. Wskazane jest spanie w nocy, ponieważ właśnie w ten sposób przebiega nasz cykl biologiczny. W godzinach wieczornych nasze ciało zaczyna wydzielać melatoninę. To hormon, który odpowiada za uczucie senności. Innymi słowy, otrzymujemy od organizmu jasny sygnał, że zaczyna się czas, w którym mamy największe szanse na to, by dobrze się wyspać.

Reklama

Zadbajmy o rutynę

Równie ważnym aspektem pozostaje rutyna, czyli zasypianie każdego dnia mniej więcej o tej samej godzinie. Przed snem powinniśmy się wyciszyć: wyłączyć telewizor, odłożyć smartfona i nie narażać się na mogące nas pobudzić bodźce. Warto wyrobić sobie nawyki, które będą powtarzane regularnie: może to być na przykład słuchanie uspokajającej muzyki, wypijanie wspomagającej sen ziołowej herbaty czy czytanie.

Stwórzmy komfortowe warunki

Jeśli w sypialni będzie zbyt ciepło lub zimno - zaowocuje to niechcianymi pobudkami. Pamiętać należy o przewietrzeniu pomieszczenia i optymalnej temperaturze (ok. 18 stopni C). Dobrym pomysłem jest również zamontowanie w sypialni rolet, aby nie obudziły nas wczesne promienie słońca.

Ważną kwestią pozostaje odpowiedni dobór materaca. Nie tylko zagwarantuje nam on prawidłowy sen, ale także złagodzi różnego rodzaju bóle i dolegliwości. Tym bardziej że wybór jest obecnie ogromny i każdy znajdzie model, który spełni jego oczekiwania. Do wyboru mamy między innymi materace sprężynowe, piankowe, medyczne, termoelastyczne czy dziecięce. Warto zwrócić również uwagę na wymiary materaca. Dla osób śpiących w pojedynkę odpowiedni będzie choćby materac 80x200 czy materac 90x200, dla pary znacznie wygodniejszy będzie materac 140x200.

Wyróbmy zdrowe nawyki żywieniowe

To, co jemy i pijemy ma wpływ na efektywność naszego snu. Na kilka godzin przed snem zrezygnować powinniśmy z kawy, która pobudza nasz organizm. Unikajmy też używek, zwłaszcza alkoholu. Mimo że sporo osób twierdzi, iż łatwiej im się wtedy zasypia - w rzeczywistości będzie to sen płytki, a rano obudzimy się niewyspani. Kolację najlepiej spożywać około 4 godzin przed zaśnięciem. Dobrze jest zrezygnować z ostrych przypraw oraz ciężkostrawnych dań. W lepszym śnie bez wątpienia pomogą natomiast warzywa i produkty mleczne.

Nie zapominajmy o relaksie

Na zdrowy sen duży wpływ ma relaks. Jeśli do łóżka kładziemy się poddenerwowani, możemy zapomnieć o zregenerowaniu organizmu. Na później warto zostawić rozmyślania o kłopotach, z jakimi się zmagamy i wrócić do ich rozwiązywania dopiero rano. Wyciszeni i zrelaksowani z pewnością skuteczniej się bowiem wyśpimy. Pomocna może okazać się medytacja lub ciepły, odprężający prysznic. Układ hormonalny dostanie wówczas odpowiedni bodziec do rozpoczęcia produkcji hormonów odpowiedzialnych za zasypianie.

Dotleniajmy organizm

Ważnym elementem prawidłowej higieny snu jest aktywność fizyczna na świeżym powietrzu. Wcale nie oznacza to jednak wyczynowego uprawiania sportu. Dużo ważniejsza pozostaje regularność. Sposobem na lepszy sen będzie zwykły spacer czy nawet... praca w ogrodzie. Natomiast najlepszą porą są godziny popołudniowe lub wczesnowieczorne.

Sprawmy, by sypialnia kojarzyła się ze snem

Wpływ na to, jak się wysypiamy ma również to, gdzie śpimy. Chodzi o to, by sypialnia kojarzyła się naszemu organizmowi wyłącznie ze snem. W łóżku nie powinniśmy jeść, czytać ani oglądać telewizji, a po przebudzeniu się - jak najszybciej z niego wstawać. Dobrym pomysłem jest także pomalowanie ścian na stonowane kolory oraz zadbanie o łagodne światło.

 

materiały promocyjne partnera
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy