Siedzący tryb życia - domena starszych i nastolatków
Młodzi ludzie są równie mało aktywni, co osoby w podeszłym wieku - wskazują najnowsze badania. Nastolatkowie poświęcają aktywności fizycznej tyle samo czasu, co 60-latkowie.
Najnowsze badania opublikowane w "Preventive Medicine" ostrzegają przed zbyt niskim poziomem aktywności fizycznej, szczególnie wśród młodych ludzi. W trakcie badania prowadzonego na przestrzeni kilku lat na grupie ponad 12 tys. osób w wieku od 6 do 84 lat analizowano poziom aktywności, jak również ilość czasu spędzaną w trakcie spoczynku.
Nikogo nie zaskoczyło, że z wiekiem poziom aktywności maleje. Według badań fizyczna równia pochyła zaczyna się już w wieku 35 lat. Równocześnie grupą wiekową najbardziej aktywną są dwudziestolatkowie.
Dla badaczy najbardziej alarmujące okazały się wyniki odnoszące się do nastolatków. Wynika z nich bowiem, że ich poziom aktywności jest równie niski, co osób w wieku 60 lat. "Wyniki badań były dużym zaskoczeniem" - przyznaje Vadim Zipunnikov z Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health, jeden z autorów badania.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) minimalna ilość ruchu w przypadku dzieci, to godzina dziennie. Jednak badania wskazują, że dzieci pomiędzy 6 a 11 rokiem życia nie otrzymują nawet takiej dawki ruchu (wg. badań dotyczy to 25 proc. chłopców i 50 proc. dziewcząt). Wśród nastolatków te statystyki wypadają jeszcze gorzej - 50 proc. chłopców i 75 proc. dziewczyn nie poświęca na aktywność fizyczną nawet godziny dziennie. (PAP Life)