Reklama

Siniaki: Sprawdzone sposoby na ich pozbycie się

Siniaki to niezbyt estetyczne pamiątki po urazach, np. stłuczeniach czy uderzeniach. Pojawiają się dość często, ale zazwyczaj nie stwarzają żadnego zagrożenia i dość szybko się wchłaniają. Jednak z reguły chcemy pozbyć się ich jak najszybciej, gdyż wywołują ból i szpecą nasze ciało. U niektórych osób siniaki tworzą się też o wiele łatwiej i ich zanikanie trwa znacznie dłużej. Na szczęście istnieje mnóstwo sposobów, dzięki którym podskórne krwiaki znikną szybciej. Warto sięgnąć po takie domowe patenty jak okłady z liści kapusty, octu czy lodu lub też preparaty z kasztanowca, arniki czy żywokostu. Co jeszcze pomoże pozbyć się siniaków z ciała i zregenerować skórę? Podpowiadamy.

Czym są siniaki?

Siniaki to podskórne krwiaki powstające w wyniku urazu, np. uderzenia czy stłuczenia. Znajdujące się pod skórą naczynka krwionośne pękają, a uciekająca z nich krew zalewa okoliczne tkanki. Przyczynia się to do bolesnego obrzęku i przebarwienia, zasinienia skóry. Zwykle siniaki przybierają barwę fioletowo-różową, a później przechodzą w odcienie żółci, brązu lub zieleni. Rozległość krwiaka i intensywność koloru zależy od liczby i rodzaju pękniętych naczynek. Siniaki wchłaniają się samoistnie przeważnie w przeciągu 7-10 dni, czasem dłużej lub krócej, w zależności od tego, jak rozległy był krwiak. U niektórych występuje jednak większa skłonność do powstawania siniaków, co może mieć różnorakie przyczyny. Świadczy to m.in. o niedoborze witamin, zwłaszcza witaminy C i K, o anemii (niedoborze żelaza), nadmiernej kruchości naczyń krwionośnych, skazie krwotocznej lub też poważniejszych chorobach: hemofilii, białaczce, chorobie nerek czy wątroby. Gdy więc siniaki nie chcą się zagoić, bardzo łatwo się tworzą, nawet pod wpływem nacisku, należy zgłosić się do lekarza.

Reklama

Pierwsza pomoc przy siniakach

Choć siniaki dość szybko się goją, istnieją sposoby, dzięki którym czas ten będzie jeszcze krótszy. Jedne z nich należy zastosować tuż po urazie, by zminimalizować napływ krwi do uszkodzonego miejsca, a inne pomogą w etapie gojenia się krwiaka – będą stymulować krążenie krwi i przyspieszą zanikanie zasinienia. Bezpośrednio po urazie warto przyłożyć do stłuczonego miejsca zimny kompres z lodu. Niska temperatura obkurczy naczynia krwionośne, przez co zminimalizuje opuchliznę i stan zapalny. Złagodzi także dolegliwości bólowe. Kompres przykładamy przez 10 minut, a następnie robimy 20 minut przerwy, po czym powtarzamy czynności kilka razy w miarę potrzeb. Można również owinąć zasiniaczone miejsce bandażem, co sprawi, że krwotok nie będzie się rozprzestrzeniał i siniak będzie mniejszy. Warto także podnosić kończynę, na której zrobił się krwiak, ponad poziom serca, co pomoże w odprowadzaniu nadmiaru krwi, przez co przebarwienie skóry będzie jaśniejsze.

Okład z liści kapusty

Domowym sposobem na siniaki, który stosowały nasze babcie, jest przykładanie do miejsca stłuczenia liści kapusty, sparzonych wcześniej gorącą wodą i rozbitych tłuczkiem. Przyłożenie ich do skóry pobudzi krążenie, uszczelni naczynia krwionośne i zmniejszy obrzęk. Wszystko za sprawą zawartych w nich witamin C (uelastycznia naczynia i przyspiesza gojenie) i K (bierze udział w krzepnięciu krwi), antocyjanów, L-glutaminu i siarki.

Kompres z octu lub sody

Ocet także pobudza krążenie krwi, przez co nie dopuszcza do jej nadmiernego odkładania się w miejscu urazu. Warto więc zrobić okład z jego roztworu (1 łyżeczka octu i 100 ml wody), nasączając nim wacik i przyłożyć do siniaka na 10 minut. W taki sam sposób zadziałać może soda oczyszczona.

Maść z arniki

W leczeniu siniaków i stłuczeń pomocna może okazać się także arnika górska. Roślina zawiera substancje, które zmniejszają stan zapalny, uszczelniają naczynia krwionośne i redukują obrzęki. Dlatego też maść z arniki sprawi, że siniaki szybciej się wchłoną. Preparat należy wsmarowywać w miejsce stłuczenia 3-4 razy dziennie.

Żywokost lekarski

Kolejnym ziołem, które sprawdza się w walce z siniakami, stłuczeniami i otarciami jest żywokost lekarski. Łagodzi stany zapalne, redukuje obrzęki i przyspiesza wchłanianie krwiaków. W aptece dostępne są kremy z żywokostem, ale można też sporządzić domowy kompres z tej rośliny. Wystarczy gotować suszone liście żywokostu we wrzącej wodzie przez 10 minut i odcedzić płyn. Liście należy zawinąć w ręcznik i przykładać do zasiniaczonego miejsca.

Ekstrakt z kasztanowca zwyczajnego

Kasztanowiec zwyczajny zawiera escynę, która działa przeciwzapalnie, wzmacnia naczynia krwionośne i poprawia ich elastyczność, a także zapewnia prawidłowy przepływ krwi. Dlatego też ekstrakt z kasztanowca pomoże zredukować obrzęk i przyspieszy wchłanianie się siniaków. Warto więc sięgnąć po maść z kasztanowca, gdy chcemy pozbyć się szybciej krwiaków. Preparat pomaga również na żylaki, pajączki i uczucie ciężkości nóg.

Ciepły okład

Po upływie 24 godzin, gdy siniak przybierze już fioletowy kolor i zacznie się wchłaniać, należy, zamiast zimnych okładów, robić rozgrzewające. Można przyłożyć np. ciepły termofor, który przyspieszy krążenie i pomoże usunąć krew rozlaną wokół stłuczonego miejsca. Tym samym siniak szybciej się wchłonie. Zamiast termofora można też użyć poduszki grzewczej, ręcznika zwilżonego w ciepłej wodzie lub zrobić sobie gorącą kąpiel.

Dieta

Gdy bardzo łatwo tworzą nam się siniaki i nie chcą znikać, warto zadbać także o odpowiednią dietę. Należy wzbogacić ją o składniki odżywcze, które wzmacniają naczynia krwionośne, usprawniają przepływ krwi i przyspieszają procesy gojenia. Jednym z nich jest witamina C, którą znajdziemy w owocach cytrusowych, jagodach, zielonych warzywach, pomidorach i ziemniakach. Warzywa liściaste są także dobrym źródłem witaminy K, uczestniczącej w procesach krzepnięcia krwi. Siniaki i obrzęki zmniejsza także bromelaina – enzym zawarty m.in. w ananasie i papai. Można także sięgać po preparaty zawierające rutynę, która korzystnie wpływa na kondycję naczyń krwionośnych.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: siniaki | maść z arniki na siniaki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy