Reklama

Reklama

Skąd te szumy w uszach?

Słyszysz dzwonienie, brzęczenie, piszczenie, świsty, pogwizdywanie? Z problemem tzw. dźwięków fantomowych zmaga się wielu z nas.

Tinnitus, czyli szumy uszne, to przypadłość, na którą skarży się co siódmy dorosły człowiek. Tylko ci nią dotknięci wiedzą, jak bardzo jest drażniąca.

Reklama

Może się pojawiać w jednym albo obu uszach. Towarzyszy nam stale lub czasami. Gdy panuje cisza, czyli np. kiedy próbujemy zasnąć, szumy wydają się wyraźniejsze.

Najpowszechniejszą przyczyną występowania dźwięków fantomowych jest intensywny hałas - w uszach może nam szumieć np. po weselu, koncercie, słuchaniu głośnej muzyki przez słuchawki. Zwykle po kilku dniach dolegliwości mijają. 

Jeśli jednak jesteś często narażona na dźwięki o dużym nasileniu, możesz uszkodzić słuch na tyle, że tinnitus będzie ci towarzyszyć na stałe... Choć szumy nie są chorobą, mogą sygnalizować inne problemy ze zdrowiem. 

Miażdżyca

Ponieważ ucho wewnętrzne jest mocno ukrwione, da się, zwłaszcza w absolutnej ciszy, usłyszeć szum przepływającej krwi. Jeśli tego doświadczasz, zbadaj poziom cholesterolu i trójglicerydów. Kiedy z powodu miażdżycy naczynia krwionośne zwężają się lub usztywniają, dźwięk staje się głośniejszy. Zmiany miażdżycowe stanowią najczęstszą przyczynę szumów usznych u osób po 50. roku życia! 

Nadciśnienie

Pulsujący szum i delikatne dzwonienie w uszach mogą być spowodowane podwyższonym ciśnieniem. Pojawiają się, gdy jego poziom wzrasta, i zanikają, gdy spada. Jeśli zaczną ci dokuczać te dźwięki, zmierz ciśnienie. Jego zbyt wysoki poziom można unormować dietą i ruchem, a gdy to nie wystarczy - lekarstwami.

Niektóre leki

Oprócz zamierzonego mają też skutki uboczne - działają ototoksycznie, czyli mogą upośledzać słuch. Dzieje się tak w przypadku pewnych antybiotyków (np. erytromycyny i gentamycyny), dużych dawek aspiryny stosowanych dłuższy czas, leków antymalarycznych (chlorochiny), niektórych antynowotworowych (winkrystyny), niektórych leków odwadniających, (np. furosemid, torasemid). Po odstawieniu jednych problem mija, inne natomiast trwale uszkadzają słuch.

***Zobacz także***

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje