Reklama

Składniki dobre dla krwi

Czerwone krwinki dostarczają tlen i niezbędną energię do wszystkich komórek ciała. Gdy jest ich za mało, szwankuje zdrowie. Oto proste kuracje, które chronią przed niedokrwistością.

1. Mięso i... sok z pokrzywy: zapewnią dawkę żelaza

Niedokrwistość oznacza spadek poziomu hemoglobiny (czyli budulca czerwonych krwinek) we krwi.

Jej głównym składnikiem jest żelazo. Odpowiednia jego ilość, dostarczana z posiłkami, zapobiega niedokrwistości, osłabieniu oraz zmniejszeniu odporności organizmu.

Reklama
  • Najwięcej żelaza znajdziesz w produktach pochodzenia zwierzęcego: mięsie, i podrobach (np. wątróbce, kaszance), żółtkach jaj ,a także w roślinach (np. pokrzywie).
  • Sok z pokrzywy. Przygotuj sok: garść świeżych listków zmiksuj z 0,5 l wody. Przecedź przez gęste sitko, pij dwa razy dziennie. Na zimę możesz ususzyć pokrzywę i rozdrobnić ją na proszek. Łyżkę takiego proszku dodawaj do szklanki soku pomidorowego lub wypijaj w formie naparu: łyżeczkę suszu zalej szklanką wrzątku i zaparzaj 15 minut.

2. Lucerna w różnej postaci: podniesie poziom hemoglobiny


Żelazo pochodzące z roślin (czyli tzw. niehemowe) ze względu na swoją słabą przyswajalność długo było uważane za gorsze od dostarczanego wraz z mięsem (hemowego).

Jednak badania przeprowadzone wśród osób, które nie jedzą mięsa wykazały, że mają one takie same niedobory tego pierwiastka, jak reszta populacji. Dlatego warto włączyć do swej diety roślinne źródła żelaza.

  • Napar z lucerny. Ta strączkowa roślina pastewna powoduje wzrost poziomu hemoglobiny. Oczyszcza też krew. Dwie łyżki posiekanej trawy lucerny zalej 2 szklankami wrzącej wody. Odcedź. Pij po 1/3 szklanki przed posiłkami. Możesz również sięgnąć po kiełki lucerny. Są doskonałym dodatkiem do sałatek oraz kanapek.

3. Algi i zielone warzywa liściaste: dostarczą kwasu foliowego


Te niepozorne, nieco egzotyczne dla nas rośliny, silnie pobudzają tworzenie krwi i komórek macierzystych szpiku kostnego.

Algi - a dokładniej ich gatunek zwany spiruliną - przysłużą się osobom cierpiącym na niedobory żelaza. Wspomogą również leczenie anemii.

  • Spirulina to skarbnica żelaza: zawiera go 25 razy więcej niż szpinak. Jest bogata również w budulec krwi - kwas foliowy. Jego niedobór jest częstą przyczyną anemii, zwłaszcza u kobiet w ciąży. Aby tego uniknąć, po konsultacji z lekarzem, zastosuj kurację spiruliną. Możesz ją kupić w aptece w postaci kapsułek (ok. 25 zł/100 tabl.) lub w proszku (ok. 10 zł/25 g).
  • Zielony koktajl. Przygotuj: 2 duże kiwi, 3 dojrzałe banany, 1 łyżkę sproszkowanych alg morskich, kilka listków mięty i 3/4 szklanki wody mineralnej. Wszystkie składniki zmiksuj w blenderze. Wypij w dwóch porcjach, najlepiej rano i w południe.
  • Czym zastąpić algi? Dużo kwasu foliowego zawierają zielone warzywa liściaste, strączkowe, cytrusy, kefiry, jogurty oraz orzechy i migdały. Warzywa najlepiej jeść surowe, bo kwas foliowy jest bardzo wrażliwy na działanie temperatury.

4. Sok z buraków: pobudzi produkcję czerwonych krwinek, wspomoże układ krwionośny


Buraki zawierają składniki, które pomagają zapobiegać spadkowi poziomu hemoglobiny.

Jest w nich zarówno kwas foliowy, witaminy z grupy B, witamina C, a także duże ilości żelaza. Zawarte w burakach barwniki czterokrotnie zwiększają przyswajanie tlenu przez komórki.

  • Superszybki napój. Pół kilograma buraków umyj, obierz ze skórki, pokrój na kawałki i przepuść przez sokowirówkę. Dodaj dwie łyżki soku wyciśniętego z cytryny. Dopraw do smaku miodem. Pij po pół szklanki soku dziennie.
  • Kiszony sok z buraków. Przygotuj: pół kilograma buraków, skórkę z razowego chleba, czosnek, cukier, sól. Buraki obierz, pokrój w plastry i ułóż w kamiennym garnku. Zalej je 1 litrem przegotowanej wody. Dodaj pokrojony czosnek, chleb, łyżkę cukru i soli. Przykryj gazą, odstaw w ciepłe miejsce na 3-5 dni. Sfermentowany sok przecedź, przelej do butelek. Pij pół szklanki dziennie.

5. Zielone warzywa: utrzymają prawidłową krzepliwość


Dla krwi, oprócz żelaza i kwasu foliowego, niezmiernie ważna jest jeszcze witamina K, która odpowiada za właściwą krzepliwość krwi.

Jej niedobór objawia się m.in. przedłużającym się krwawieniem (np. gdy się skaleczysz), krwotokami z nosa oraz obfitymi miesiączkami.

  • Gdzie jej szukać? Witamina K występuje m.in. w warzywach o zielonych liściach (np. brokuły, sałata, kapusta, szpinak), w truskawkach, oleju sojowym i niektórych produktach pochodzenia zwierzęcego (np. jaja, wątroba wołowa).
  • Gotowane brokuły. Najlepiej przygotować je na parze lub w małej ilości wody. Możesz też dodać je do sałatki z jajkami i jogurtem naturalnym, które też zawierają dużą dawkę wit. K.
Naj
Dowiedz się więcej na temat: krew
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy