Skóra cukrzyka woła o ratunek
Jest nadmiernie wrażliwa. To jedno z wielu powikłań cukrzycy. Co możesz zrobić, by w razie potrzeby jej pomóc?
Przede wszystkim dbaj o wyrównanie poziomu glukozy we krwi, wtedy będziesz miała mniej problemów również ze skórą. Tym bardziej, że niektóre z nich są bardzo dokuczliwe i lubią nawracać. Dlatego, gdy się już pojawią, reaguj błyskawicznie. Nie wymaga to zastosowania jakichś skomplikowanych sposobów.
Nadmierna suchość skóry. To jeden z pierwszych objawów cukrzycy. Mocno odwodniony naskórek łuszczy się i jest podatny na zranienia. Dolegliwość ta staje się wyraźnie odczuwalna na piętach: ich skóra pęka, w szczelinach tworzą się drobne ranki.
Jeśli zauważysz u siebie taki objaw, przed pójściem spać nakładaj maseczkę z 1 łyżki oleju kokosowego, 1 łyżeczki soku z cytryny, 3 lub 4 kropli oleju miętowego. Składniki zmieszaj, nałóż na spękane pięty, załóż na noc bawełniane skarpety.
Rozwój grzybów i bakterii. Podwyższony poziom cukru we krwi ułatwia namnażanie grzybów i drożdżaków, głównie w obrębie narządów intymnych. Grzyby możesz tępić, używając do podmywania octu winnego (łyżka na szklankę ciepłej wody). Kurację stosuj aż do ustąpienia infekcji.
Skutkiem zakażeń grzybiczych i bakteryjnych jest silny świąd - najczęściej na brzuchu, dłoniach, stopach oraz w okolicy narządów intymnych i odbytu. Ratunkiem jest soda oczyszczona. Na wannę wody wsyp szklankę sody oczyszczonej - działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Kąp się po pół godziny raz dziennie przez miesiąc.
Piekące i drętwiejące stopy. To skutek uszkodzonych przez cukrzycę nerwów obwodowych. Objawia się to zaburzeniem czucia, bólem, mrowieniem, nadmierną tkliwością (przeczulicą). Co możesz zrobić? Pij olej z wiesiołka - wystarczą 2 łyżeczki dziennie, poprawę odczujesz po miesiącu. Posypuj potrawy szczyptą pieprzu cayenne - to indiański sposób.
Ćwicz stopy: nasyp do pudełka dwa kilo fasoli Jaś i drepcz w miejscu co najmniej przez 5-10 minut dwa razy dziennie. Jeśli nazbierałaś jesienią kasztanów, rozsyp je na dywanie i chodź po nich.
Cukrzykom trudno goją się nawet drobne skaleczenia. Ich skóra jest po prostu słabo dotleniona, a przez to gorzej odżywiona. Brakuje jej składników niezbędnych do szybkiego gojenia się ran. Trzeba jej w tym pomóc. Osoby cierpiące na cukrzycę są też mniej odporne, co wpływa na działanie mechanizmów, które odpowiadają za prawidłowy proces regeneracji.
Czasem niewygojona ranka jest przyczyną poważnego owrzodzenia. To początek schorzenia zwanego stopą cukrzycową. Trzeba je leczyć, bo może deformować stopę, a w skrajnych przypadkach prowadzi do jej amputacji.
Leczenie zranień i owrzodzeń
Rób kompresy z pokrzywy, szałwii lub dziurawca. Saszetkę lub łyżkę ziela zalej 1/2 szklanki wrzącej wody, zaparzaj 15-20 minut pod przykryciem. Przemywaj ranę chłodnym naparem.
Okłady ze stewii na drobne skaleczenia: Stewia ma działanie przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne, dlatego zapewnia idealne warunki do gojenia się ran. Rozpuść łyżeczkę proszku w 1/3 szklanki wody. Przemywaj płynem rankę 3 razy dziennie, aż do wygojenia. Na owrzodzenie możesz nakładać, zaparzaną wcześniej w 1/4 szklanki wody, a następnie przestudzoną saszetkę rumianku. Pozostaw ją na noc. Rano umyj stopę (ale jej nie mocz), najlepiej jałowym gazikiem i solą fizjologiczną. Po umyciu i wysuszeniu załóż żelowy opatrunek.
Lniany opatrunek
W młynku do kawy zmiel łyżkę nasion lnu (siemienia lnianego). Zalej 1/2 szklanki gorącej wody, wymieszaj. Powstałą pastę, przestudzoną (ale nie zimną - powinna być letnia) przyłóż na owrzodzenie, zabezpiecz opatrunkiem. Zostaw na noc.