Reklama

Skręcona kostka - co robić?

Staw kolanowy jest wyjątkowo narażony na kontuzje. I wcale nie dotyczy to tylko osób uprawiających sport. Zdarzają się skręcenia nawet przy niewłaściwym postawieniu stopy. Urazom tego rodzaju sprzyja przeciążenie stawów, np. spowodowane nadwagą. Co robić, gdy skręcimy kostkę? Jak postępować, żeby po kontuzji szybko wrócić do formy?

Zmniejsz obrzęk i ból

W przypadku wystąpienia urazu w pierwszej kolejności należy zmniejszyć obrzęk i ból. Trzeba się położyć tak, by staw znalazł się powyżej poziomu serca i schładzać go, np. okładem żelowym.

Schładzanie stawu kolanowego zmniejsza ból, częściowo likwiduje obrzęk i hamuje rozrost krwiaka. Nie stosuj okładu rozgrzewającego – spowoduje, że obrzęk się powiększy, a ból nasili.

Diagnoza

Diagnoza skręcenia jest stawiana na podstawie badania ortopedycznego i zdjęcia RTG.

Lekkie skręcenia są leczone zachowawczo – zwykle wystarczy założyć na okres 2–4 tygodni opatrunek unieruchamiający kolano. Cięższe przypadki wymagają leczenia chirurgicznego. Po zabiegu niezbędne jest dobranie odpowiedniego typu unieruchomienia.

Reklama

Rehabilitacja

Późniejsza rehabilitacja polega na pracy nad wzmocnieniem aparatu mięśniowo-więzadłowego i zwiększeniem zakresu ruchomości. Nieleczenie skręcenia kolana może doprowadzić do bardzo poważnej kontuzji i niestabilności stawu kolanowego.

Dlatego po zdjęciu unieruchomienia zacznij intensywniej ćwiczyć. Warunek: wszystko pod nadzorem rehabilitanta, który dostosuje tempo i rodzaj gimnastyki dla ciebie. Nie przeforsuj się!

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy