Skuteczna terapia na wirusowe zapalenie wątroby typu C
Wirusowe zapalenie wątroby typu C to podstępna choroba, która długo przebiega bez żadnych objawów. Większość nosicieli nawet nie zdaje sobie sprawy z obecności w organizmie groźnego wirusa. Możemy zarazić się nim np. u kosmetyczki, w gabinecie stomatologicznym, podczas oddawania krwi.
Do tej pory nie udało się wynaleźć skutecznej szczepionki, która zapobiegałaby zakażeniu wirusem. Chorzy mogli liczyć na terapię dwoma lekami, które jednak nie powodowały całkowitego wyleczenia. Niedawno jednak pojawił się nowy, bardzo skuteczny sposób leczenia.
- Na czym polega nowa metoda walki z chorobą? Jest to tak zwana terapia trójlekowa. Polega ona na dołączeniu do dwóch leków stosowanych dotychczas w terapii WZW typu C – trzeciego nowoczesnego preparatu.
- Jaka jest skuteczność tej terapii? U większości pacjentów zapewnia ona całkowite usunięcie wirusa z organizmu, podczas gdy skuteczność terapii dwulekowej wynosiła ok. 40 procent.
- Czy każdy chory może skorzystać z nowoczesnego leczenia? Jest ono refundowane? Od kilku miesięcy NFZ finansuje koszty leczenia, ale tylko gdy pacjent zostanie zakwalifikowany do tzw. programu lekowego.
Decyzję o tym podejmuje lekarz, kierując się m.in. stopniem zaawansowania choroby, skutecznością poprzedniego leczenia oraz przeciwwskazaniami. Lista ośrodków prowadzących terapię znajduje się na stronie: www.mojewzwc.pl
Dr hab. n. med. Krzysztof Tomasiewicz, spec. chorób zakaźnych