Reklama

Skuteczne sposoby na migrenę

„Bóle głowy co jakiś czas na dwa dni wykluczają mnie z życia. Wymiotuję, nie jem, nie śpię. Co jest tego przyczyną i jak mogę sobie pomóc?”. Anna, 38 lat, Wrocław.

Skąd się bierze migrena, do końca nie wiadomo. Dominuje pogląd, że ma ona podłoże genetyczne, ale pewne znaczenie mogą mieć również czynniki środowiskowe. Ataki migreny często wiążą się ze stresującym trybem życia, zmianami klimatu, zaburzeniami snu, nadmiarem zapachów albo nienaturalnym światłem (np. w kinie).

Skuteczność terapii zależy od tego, jak szybko się ją rozpocznie. Nie należy czekać, aż ból będzie nie do wytrzymania. Zażycie leku, kiedy ból nie jest jeszcze zbyt dokuczliwy, daje szansę na szybsze ustąpienie dolegliwości.

Leczenie migren rozpoczyna się od podawania typowych leków przeciwbólowych i z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Czasem dodatkowo stosuje się środki przeciwwymiotne. Jeśli to nie daje efektu, wprowadza się silniejsze leki, np. z grupy analgetyków złożonych, w których kodeina łączy się z kofeiną i paracetamolem.

Reklama

Jeśli one nie pomagają, przepisuje się tryptany (np.: Imigran, Zomig, Maxalt). Niekiedy, zwłaszcza przy leczeniu profilaktycznym, podaje się leki przeciwdepresyjne, przeciwpadaczkowe i blokery kanałów wapniowych.

Czasem za migrenę brana jest dolegliwość, która wynika z patologicznych zmian w obrębie odcinka szyjnego kręgosłupa. Może to być efektem zwyrodnień, powstałych w wyniku urazu. Przyczyną mogą być również choroby o podłożu zapalnym.

Ból „od kręgosłupa” nie jest migreną, ale jego charakter (jednostronność) oraz lokalizacja (skroń, czoło i okolice gałki ocznej) mogą przypadłość tę sugerować. Prawdopodobnie to przykre uczucie jest skutkiem ucisku lub podrażnienia korzeni nerwowych, które wychodzą z rdzenia kręgowego.

Aby odróżnić migrenę od bólu szyjnopochodnego, wykorzystuje się tomografię komputerową, rezonans magnetyczny oraz usg. Inne metody to uciskanie odpowiednich punktów na szyi w celu wywołania bólu głowy oraz podanie zastrzyku z tzw. blokadą diagnostyczną.

Jeśli ucisk wywoła ból głowy, a po podaniu blokady dolegliwości się zmniejszą, oznacza to, że mamy do czynienia z bólem szyjnopochodnym. W takim przypadku zamiast brać środki przeciwbólowe lepiej skorzystać z zabiegów fizjoterapeutycznych.

Na liście artykułów, które mogą wywoływać migrenę, znajdują się przede wszystkim żółte sery, orzeszki, czekolada, wędliny i wędzone ryby, marynaty, cytrusy, kawa i czerwone wino. Wszystkie zawierają substancje powodujące szybki skurcz, a następnie równie szybkie i bolesne rozkurczanie się naczyń krwionośnych w korze mózgowej.

Migrena może być również sprowokowana przez azotany wykorzystywane przy konserwowaniu mięsa czy histaminy, obecne w wędlinach suszonych, a także aspartam – popularny środek słodzący.

Bardzo częstą przyczyną migren jest zjedzenie potrawy zawierającej glutaminian sodu. Reakcja na poszczególne dania może być jednak indywidualna. Przy skłonności do migren trzeba po prostu zwracać uwagę na to, co jemy i jak się po tym czujemy.

Zapisywać, co zjedliśmy, i rejestrować, czy 2-3 godziny po posiłku pojawia się ból, czy nie. Warto komponować posiłki tak, by w jednym nie znajdował się więcej niż jeden potencjalnie niebezpieczny dla nas składnik.

Olivia
Dowiedz się więcej na temat: migrena | leczenie | sposoby
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy