Reklama

Skuteczne triki, które pomogą ci się rozgrzać w chłodny dzień

Pogoda jest kapryśna i lubi zmieniać się w najmniej oczekiwanym momencie. Jeżeli akurat zepsuła się  i czujesz, że jest ci coraz zimniej, to szukasz sposobu na szybkie rozgrzanie. Co zrobić kiedy nie masz pod ręką ciepłych ubrań? Skorzystać z jednego z szybkich trików, które w kilka minut pomogą ci się rozgrzać. Spróbuj, a na pewno nie pożałujesz.

Reguluj oddech

Może nie zdajesz sobie sprawy, ale sporo ciepła tracimy przez oddech. Jeżeli w chłodny dzień przyłożysz rękę do ust podczas wydechu, poczujesz ciepło. Nie bierze się ono jednak znikąd, a z naszego organizmu. Z każdym wydechem tracimy część ciepła. Oczywiście ubytek nie jest tak duży, że od razu poczujemy różnicę. Aby zachować jak najwięcej ciepła dla siebie, naucz się kontrolować swój oddech. Wykonuj regularne ćwiczenia oddechowe, naucz się angażować jak najwięcej mięśni podczas każdego oddechu. W ten sposób twój organizm zaoszczędzi sporo energii, a także będzie regularnie rozgrzewany dzięki pracującym mięśniom.

Reklama

Ubieraj się z głową

Podczas doboru garderoby w chłodne dni zastanów się chwilę, co będzie odpowiednim wyborem. Najlepszym rozwiązaniem będzie ubranie się warstwami. Jednak nie przesadzaj z ich ilością. Najlepiej założyć jedną warstwę, która przylega do ciała, a na to ciepły sweter. Dzięki temu, ciepło z twojego organizmu nie będzie uciekać na zewnątrz. Oprócz tego jak się ubierać, istotne jest również w co. Wybieraj takie tkaniny, które nie będą wchłaniać potu i długo wysychać, ponieważ to  ochłodzi twój organizm. Dobrym rozwiązaniem będą materiały szybkoschnące (na przykład te zawierające poliester, wełna lub jedwab). Unikaj z kolei bawełny, która choć jest naturalna, to chłonie wilgoć i długo wysycha. Najlepszym naturalnym izolatorem jest jednak wełna.

Ciepłe koce

Jeżeli nie możesz rozgrzać się po całym dniu, to z pewnością trudno będzie ci zasnąć. Aby poczuć się komfortowo i ciepło, użyj warstw ciepłych kocy. Najlepiej sprawdzą się tu polarowe i flanelowe narzuty, które otulą cię ciepłą warstwą i pomogą się rozgrzać. Możesz również zainwestować w podgrzewane koce elektryczne, jednak zwyczajna narzuta w połączeniu z ciepłą pierzyną potrafi zdziałać cuda. Dodatkowo, jeżeli twoje łóżko znajduje się blisko zewnętrznej ściany domu, przesuń je zimą w cieplejsze miejsce. Mury mogą być wyziębione, a chłód będzie przez nie przenikał.

Zjedz coś tłustego

Oprócz ciepłego ubrania, niezwykle ważna jest prawidłowa dieta. Nawet jeżeli jesteś w trakcie odchudzania, zimą nie możesz zrezygnować z tłuszczy. Jeżeli zamierzasz pozostać na zewnątrz przez dłuższy czas, zjedz koniecznie coś pożywnego, co da ci energię potrzebną do rozgrzania twojego organizmu. Szczególnie ważne są w tym czasie właśnie tłuszcze. Zrezygnuj więc w czasie chłodów z jedzenia wyłącznie sałaty i innych warzyw i dostarcz swojemu organizmowi tłuszczy i białek.

Chroń głowę i szyję

W czasie zimna i mrozów koniecznie noś ciepłą czapkę i szalik. Nawet jeżeli temperatura spadnie tylko o kilka stopni (nawet latem), to kluczem do utrzymania ciepła jest ochrona szyi i głowy. To przez te części ciała ucieka nam najwięcej ciepła. Dlatego zawsze noś czapkę zimą, a w chłodne dni owiń szyje ciepłym szalikiem.

Zrób własny rozgrzewacz do rąk

Dla prawdziwych zmarzluchów mamy ciekawą propozycję. Możesz zrobić własny podgrzewacz, który będzie emitował ciepło i ogrzewał cię kiedy zajdzie taka potrzeba. Wiosną kiedy temperatura rano jest niska a popołudniem wysoka, zimą podczas mrozów czy w czasie jesiennych słot sprawdzi się każdemu.

Jak go zrobić? Wystarczą ci dwie torebki strunowe, chlorek wapnia, który kupisz w sklepach przemysłowych lub chemicznych i odrobina wody. Do jednej (mniejszej) torebki wsyp około łyżki chlorku wapnia i zamykając torebkę usuń z niej powietrze. Do drugiej wlej wodę, do około ⅓ objętości i włóż mniejszą torebkę. Następnie zatkaj torebkę wypuszczając z niej powietrze. Aby podgrzewacz zaczął emitować ciepło, wystarczy delikatnie otworzyć mniejszą saszetkę aby woda i chlorek wapnia połączyły się. W tym czasie zajdzie reakcja z wydzieleniem ciepła. Uważaj jednak, aby torebki nie zaczęły przeciekać.

Myśl pozytywnie

Nasz umysł ma ogromną moc. Jeżeli czujesz chłód myśl intensywnie o czymś przyjemnym. Dzięki temu poczujesz się lepiej. Nostalgiczny nastrój pomoże rozgrzać twoje wnętrze, więc chłód nie będzie cię drażnił. Przywołaj miłe wspomnienia z wakacji lub inne wspomnienie które odwróci twoją uwagę od chłodu.

Wypij coś ciepłego

Gorąca herbata czy ciepła zupa rozgrzeją cię. Nie do końca jest to prawdą. Co prawda gorące napoje dadzą ci poczucie ciepła, jednak w rzeczywistości nie podniosą twojej temperatury. Nie oznacza to jednak, że nie pomogą ci się rozgrzać. Usta i jama ustna są najbardziej wrażliwymi na zmiany temperatury miejscami w całym naszym organizmie. Po wypiciu gorących płynów czujemy więc, że ogarnia nas ciepło. Jeżeli chcemy się schłodzić, jemy coś zimnego. Co prawda nasza temperatura w obu przypadkach jest taka sama, jednak odczucia robią swoje. Gorące płyny dadzą ci uczucie rozgrzania. W zimne dni pij ich więc jak najwięcej.

Jedz imbir

Imbir jest cudowną przyprawą, która rozgrzeje cię od środka. Wydaje ci się, że wszystkie ostre przyprawy działają w ten sam sposób? Jesteś w błędzie. Ostre przyprawy powodują rozszerzenie naczyń krwionośnych i szybsze pocenie się. A ten proces dodatkowo wychładza organizm. Imbir działa przeciwnie. Zwiększa cyrkulację powietrza i zapewnia rozgrzanie od środka. Stosuj go jako przyprawę do dań lub pij z herbatą. Zarówno świeży korzeń jak i suszona przyprawa mają podobne działanie, możesz więc wybrać taką formę, która bardziej ci się spodoba.

Unikaj alkoholu

Wydaje ci się, że alkohol rozgrzewa? To nie jest prawda. Większość z nas po wypiciu mocnego alkoholu odczuwa przez chwilę ciepło. Jednak tak naprawdę, alkohol powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, a więc szybszą utratę ciepła. Jeżeli chcesz się więc rozgrzać, to unikaj  wysokoprocentowych alkoholi. Zamiast rozgrzać cię, obniżą twoją temperaturę.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy