Reklama

Skuteczne zabiegi na zatoki

Problemy z zatokami dotyczą wielu osób. Ich przyczyną jest m.in. niedoleczone przeziębienie, katar alergiczny, ale także anatomia, np. krzywa przegroda nosowa. Podstawową formą terapii jest leczenie farmakologiczne. Jeśli jednak nie przyniesie poprawy, laryngolog na podstawie bardziej szczegółowych badań może skierować na zabieg. Dziś o wiele rzadziej wykonuje się punkcję zatok czy operację polegającą na całkowitym wycięciu ich błony śluzowej. Przedstawiamy nowe skuteczne metody, które nie wymagają skalpela i pozwalają na powrót do formy w ciągu zaledwie kilku dni.

Problemy z zatokami dotyczą wielu osób. Ich przyczyną jest m.in. niedoleczone przeziębienie, katar alergiczny, ale także anatomia, np. krzywa przegroda nosowa. Podstawową formą terapii jest leczenie farmakologiczne. Jeśli jednak nie przyniesie poprawy, laryngolog na podstawie bardziej szczegółowych badań może skierować na zabieg. Dziś o wiele rzadziej wykonuje się punkcję zatok czy operację polegającą na całkowitym wycięciu ich błony śluzowej. Przedstawiamy nowe skuteczne metody, które nie wymagają skalpela i pozwalają na powrót do formy w ciągu zaledwie kilku dni.

Hydrodebrider - wypłucze bakterie

W tej metodzie wykorzystuje się precyzyjne urządzenie – Hydrodebrider. Umożliwia ono usunięcie opornych na leczenie farmakologiczne kolonii bakterii (tzw. biofilmu bakteryjnego). To właśnie one odpowiadają za nawracające zapalenia zatok.

Na czym polega? Przez jamę nosa lekarz wprowadza do chorej zatoki specjalny przewód zakończony giętką końcówką. Następnie zatoki przepłukiwane są roztworem soli fizjologicznej pod ciśnieniem. Czasem dodaje się do niego również steryd lub antybiotyk, co zwiększa skuteczność terapii.

Płukanie zatok tą metodą jest przeprowadzane podczas endoskopii, w znieczuleniu ogólnym.

Reklama

Ważne! Zabieg jest refundowany w Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach, ale czeka się na niego ok. 1,5 roku.

FEOZ

Zabieg pozwala wyeliminować przyczyny odpowiedzialne za przewlekłe zapalenia zatok, ponieważ przywraca prawidłowy mechanizm ich oczyszczania i wentylacji.

Na czym polega? W trakcie zabiegu lekarz wprowadza przez nos endoskop, czyli specjalną sondę zakończoną kamerą przekazującą obraz na ekran komputera.

Dzięki temu specjalista może precyzyjnie zlokalizować zmiany chorobowe w obrębie zatok i usunąć je przy pomocy wprowadzonych przez nos specjalistycznych narzędzi.

Co warto wiedzieć? Zabieg wymaga znieczulenia ogólnego i trwa kilkadziesiąt minut. Nie pozostawia żadnych blizn, gdyż jest wykonywany wewnątrz nosa.

Ważne! Zabieg jest refundowany w oddziałach laryngologicznych mających sprzęt endoskopowy i umowę z NFZ.

Balonikowanie zatok

Jest to najnowsza technika udrażniania zatok, fachowo nazywana cewnikowaniem endoskopowym zatok (CEZ) lub balonoplastyką. Choć nie jest refundowana, decyduje się na nią wielu pacjentów. Powód? Jest prosta, niemal bezkrwawa i bezpieczna.

Na czym polega? Podczas zabiegu, przez otwór nosowy, lekarz wprowadza miniaturowy cewnik zakończony specjalnym, bardzo wytrzymałym balonikiem. Gdy dotrze on do zatkanego kanalika, balonik pompuje się płynem pod ciśnieniem. Balonik rośnie, rozpychając zatoki, co pozwala na skuteczne, a jednocześnie delikatne ich udrożnienie, po czym następuje wypłukanie zalegającej wydzieliny i osuszenie zatok.

Co warto wiedzieć? Zabieg w niczym nie przypomina tradycyjnej operacji: nie wymaga użycia narzędzi chirurgicznych, jak np. skalpela, zakładania szwów czy opatrunku. Trwa od 30 do 90 minut. Trzy godziny po zabiegu pacjent może wrócić do domu. Nie odczuwa bólu i swobodnie oddycha przez nos.

Chory musi jedynie przyjmować przepisane leki i przez tydzień unikać wysiłku fizycznego oraz picia alkoholu. Wskazaniem do zabiegu są ostre lub przewlekłe stany zapalne zatok. Koszt: 6 tys. zł.

Ważne! Kwalifikacji do zabiegu dokonuje lekarz na podstawie badania laryngologicznego i wyniku tomografii komputerowej.

Metoda MIST

MIST, czyli Minimalnie Inwazyjna Technika Leczenia Zatok jest jeszcze bardziej zaawansowaną techniką niż endoskopia. Dla pacjentów oznacza to krótszy czas rekonwalescencji i niemal nieodczuwalne skutki zabiegu.

Na czym polega? Aby zminimalizować ingerencję w błonę śluzową nosa i zatok, podczas zabiegu wykorzystywane są miniaturowe, precyzyjne narzędzia tnące z napędem mechanicznym. Zabieg jest przeprowadzany pod kontrolą endoskopu.

Co warto wiedzieć? Zabieg trwa ok. godzinę i wykonuje się go w znieczuleniu ogólnym. W większości klinik stosuje się specjalne żelowe opatrunki wspomagające gojenie. Dzięki temu powrót do zdrowia jest możliwy w ciągu 3 dni.

Zabieg wykonywany jest w nielicznych ośrodkach prywatnych i publicznych w Polsce. W placówkach mających podpisany kontrakt z NFZ zabieg jest refundowany. Prywatnie jest on dość drogi – kosztuje około 6 tysięcy złotych.

Ważne! Zabieg MIST może być wykorzystywany także do leczenia innych przypadłości, np. chrapania.

Krzywa przegroda nosowa

Taka wrodzona lub nabyta wada często odpowiada za problemy z zatokami. Nawet niewielkie skrzywienie w połączeniu z obrzękiem wywołanym np. alergią, może wywołać problemy.

Aby zakwalifikować do zabiegu, najczęściej wystarczy dokładne badanie laryngologiczne. Czasem dodatkowo wykonuje się tomografię komputerową, by ocenić stan zatok przynosowych i ewentualnie poszerzyć zakres planowanego zabiegu o endoskopową operację zatok.

Leczenie polega na przeprowadzeniu septoplastyki, czyli operacji przegrody nosa. W części przypadków można ją wykonać endoskopowo. To znacznie skraca czas zabiegu i rekonwalescencji, która zwykle trwa ok. 7 dni.

Leki, które pozwolą złagodzić objawy

Zanim lekarz zdecyduje o zabiegu, zaleci kurację odpowiednimi preparatami. Wśród nich są leki:

  • przeciwbólowe i przeciwzapalne;
  • obkurczające błonę śluzową nosa (tzw. sympatykomimetyki), podawane donosowo lub doustnie. Udrażniają one nos i ujścia zatok przynosowych;
  • steroidy podawane donosowo – działają przeciwzapalnie;
  • preparaty przeciwhistaminowe – gdy zapaleniu towarzyszy alergia wziewna;
  • antybiotyki – gdy infekcję spowodowały bakterie.
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zapalenie zatok | zatoki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy