Śliwki – potrafią poprawić nastrój
Śliwka śliwce nierówna. Drzewa śliw rosną głównie w strefie umiarkowanej i ciepłej półkuli północnej. Odmiany uprawne i ozdobne rozprzestrzenione są po całym świecie. Różnią się kształtem, kolorem, wielkością, a nawet stopniem słodyczy, łączą je jednak wartości odżywcze i wpływ na nasze zdrowie.
Dla poprawy metabolizmu
Śliwki obfitują w błonnik: surowe włókno roślinne, które nie tylko pozwala poczuć sytość, stąd śliwki to idealna przekąska między głównymi posiłkami, ale też doskonale regulują motorykę jelit. Zapobiegając i niwelując zaparcia, stanowią profilaktykę chorób jelita grubego, w tym również nowotworowych. W przewodzie pokarmowym śliwki działają jak miotełka: wymiatając resztki pokarmowe z zakamarków jelit pomagają oczyścić organizm ze złogów i toksyn. Zawarte w nich pektyny (rodzaj błonnika), wraz z kwasami organicznymi, porządkują procesy metaboliczne i skutecznie redukują poziom cholesterolu w komórkach.
Warto zaznaczyć, że najwięcej błonnika mają śliwki suszone, ale są jednocześnie zdecydowanie bardziej kaloryczne. Dla borykających się z przewlekłymi zaparciami rozwiązaniem problemu może być zalanie czterech-pięciu suszonych śliwek odrobiną wrzątku na noc i wypicie płynu oraz zjedzenie namoczonych śliwek na czczo.
Śliwki a cukrzyca
Umiar jest zawsze najlepszym rozwiązaniem. Jedząc śliwki w dużych ilościach, narażamy się na rozwolnienie, a do tego spożywamy dużą ilość cukru prostego: fruktozy, na co uwagę powinni zwrócić szczególnie diabetycy. W porcji stu gramów mocno dojrzałych śliwek możemy zjeść nawet piętnaście gramów fruktozy.
Wartości odżywcze
Obok wspomnianego już błonnika, śliwki obfitują w pakiet koniecznych dla zdrowia witamin i minerałów. Znajdziemy w nich zestaw najsilniejszych przeciwutleniaczy w postaci witamin: C, A i E. Racząc się regularnie małą porcją śliwek, pomagamy organizmowi w neutralizowaniu wolnych rodników, a tym samym opóźniamy procesy starzenia komórek i stosujemy wyjątkowo smaczną profilaktykę rozwoju chorób cywilizacyjnych, w tym nowotworowych.
Śliwki to też źródło witamin z grupy B, odpowiedzialnych za lepszą pamięć, koncentrację i pracę systemu nerwowego jako całości. To w nich upatrujemy przyczynę lepszego samopoczucia i poprawę nastroju i to już po zjedzeniu kilku owoców.
Korzystając z walorów smakowych śliw, dostarczamy niezbędnych do życia składników mineralnych, a w szczególności: potasu, magnezu, wapnia, fosforu i żelaza. Dbamy zatem o dobrą kondycję zębów i układu kostnego, zapobiegamy anemii i wspieramy pracę systemu immunologicznego. W małych porcjach i podawane bez skórki, są dobrym deserem dla dzieci, ale zaczynajmy od przecierów i obserwujmy reakcję małych brzuszków.
Ewa Koza, mamsmak.com