Reklama

Słodkie napoje gazowane - wrogowie naszego zdrowia

Są kolorowe, mają bąbelki, świetnie pasują do alkoholu, dlatego chętnie serwujemy je na imprezach, ale nie tylko. Sięgamy po nie również, by dodać sobie energii, podnieść poziom cukru w organizmie czy zabić pragnienie. Ten ostatni powód wydaje się jednak absurdalny, gdyż mowa o słodkich napojach gazowanych, które nie gaszą pragnienia, ale potęgują go. Niestety, wciąż stanowią jeden z najchętniej kupowanych produktów. Jako że ich skład to w dużej mierze cukier, są poważnym zagrożeniem dla naszego zdrowia. Oczywiście wówczas, gdy pijemy je w nadmiarze. Przedstawiamy pięć ważnych powodów, dla których warto ich unikać.

Skład przeraża

Zacznijmy może od najważniejszej kwestii, czyli składu kolorowych napojów gazowanych. Ten może naprawdę przerazić. Dlaczego? Ponieważ nie znajdziemy w nim żadnej substancji naturalnego pochodzenia. Co dostaniemy w zamian? Ogromne ilości cukru, słodzików i niezdrowego syropu glukozowo-fruktozowego. Te składniki wraz z wodą pojawiają się jako pierwsze na liście. Oznacza to, że w produkcie jest ich najwięcej. Dalej to oczywiście dwutlenek węgla - odpowiedzialny za bąbelki, niewielka ilość zagęszczanych soków (w przypadku napojów o smaku owocowym), kwas cytrynowy i cały szereg składników poprawiających smak i wygląd słodkiego napoju. Prawda, że przeraża? A teraz sprawdźmy, czym może grozić częste picie kolorowych napojów gazowanych.

Reklama

Nadwaga i otyłość

Nietrudno się domyślić, czym w pierwszej kolejności będzie skutkować picie w nadmiernych ilościach słodkich napojów gazowanych. Oczywiście są to nadwaga i otyłość. Tylko w jednej szklance tego typu produktów znajduje się ponad 100 kalorii. Badania dowodzą, że osoby, które często piły słodkie napoje gazowane tyły trzy razy szybciej niż te, które ich unikały.

Cukrzyca

Kolejny negatywny skutek picia supersłodkich napojów to wyższe ryzyko zachorowania na cukrzycę. Trudno się dziwić, jeśli w jednej puszce może być aż 10 łyżeczek słodzika lub cukru. Według badań przeprowadzonych w latach dziewięćdziesiątych aż 130 tysięcy osób zachorowało na cukrzycę typu 2. z powodu regularnego picia słodzonych napojów gazowanych.

Przedwczesne starzenie się

W napojach gazowanych, jak i w wielu niezdrowych produktach (na przykład w fast-foodach), znajdziemy spore ilości substancji zwanych fosforanami. Żywności, która zawiera je w składzie, lepiej nie kupować. Udowodniono, że fosforany przyspieszają proces starzenia się i zwiększają ryzyko zachorowania na choroby wieku starczego, na przykład na demencję.

Zniszczony układ pokarmowy

Warto wiedzieć również, że picie wysoko słodzonych napojów gazowanych w dużych ilościach wpływa niszcząco na układ pokarmowy. Przede wszystkim zaburza jego pracę, niszczy mikroflorę bakteryjną jelit i zwiększa ryzyko pojawienia się wrzodów żołądka. To naprawdę szkodliwe produkty.

Ponadto, udowodniono, że słodzone napoje zwiększają ryzyko rozwoju choroby Alzheimera i nowotworów, zaburzają pracę mózgu i wyzwalają agresję. Czy te wszystkie powody są wystarczające, by ograniczyć ich spożywanie? Oby tak, choć - jak wiemy - nie wszystkich uda się przekonać.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy