Smakoszom białego pieczywa i słodkich wypieków grozi udar
Dietetycy stale apelują, by wyeliminować z jadłospisu białe pieczywo, którego częste spożywanie może mieć zgubny wpływ na naszą figurę. Okazuje się, że to niejedyny minus ulegania pokusie sięgnięcia po słodkiego rogalika czy pszenną bułkę.
Specjaliści z zakresu żywienia od lat namawiają nas do tego, by zrezygnować z białego pieczywa i makaronów, jak najczęściej zastępując je produktami pełnoziarnistymi. Są one bowiem bogatym źródłem cennych dla zdrowia minerałów, takich jak cynk, fosfor, żelazo czy magnez, a zawarty w nich błonnik korzystnie wpływa na perystaltykę jelit i zapewnia uczucie sytości na dłużej, dzięki czemu wspomaga odchudzanie.
To jednak niejedyny powód, dla którego warto puszyste pszenne bułeczki i słodkie drożdżówki zamienić na pełnoziarniste odpowiedniki. Kanadyjscy naukowcy dowiedli, iż nazbyt częste spożywanie produktów z rafinowanych ziaren grozi wystąpieniem wielu poważnych chorób, takich jak udar.
Zespół uczonych z Uniwersytetu Simona Frasera przeanalizował dane pozyskane od 137 130 osób pochodzących z 21 krajów, które były monitorowane przez 16 lat.
Na potrzeby badania produkty zbożowe podzielono na pełnoziarniste oraz te wytwarzane z rafinowanych ziaren. W pierwszej kategorii znalazły się m.in. kasze gryczana i jęczmienna, razowe pieczywo i makarony oraz płatki owsiane, w drugiej zaś - pszenny chleb, krakersy, płatki śniadaniowe i wszelkiej maści wyroby cukiernicze.
Rezultaty badania wskazują na wyraźną korelację między częstym sięganiem po białe pieczywo i słodkie wypieki, a występowaniem schorzeń układu krążenia.
Okazało się, że na uczestnikach, którzy spożywali dziennie ponad siedem porcji rafinowanych, czyli oczyszczonych ziaren, ciążyło aż o 47 proc. wyższe ryzyko udaru. Osoby te były zarazem o 33 proc. bardziej narażone na choroby serca, a prawdopodobieństwo przedwczesnej śmierci było w ich przypadku większe o 27 proc.
U badanych, w których jadłospisie dominowały produkty pełnoziarniste, nie stwierdzono tymczasem żadnych negatywnych skutków zdrowotnych.
"Nasze badanie potwierdza wcześniejsze ustalenia na temat zdrowej diety, której założenia obejmują m.in. rezygnację z silnie przetworzonej żywności. Zmniejszenie ogólnego spożycia rafinowanych zbóż jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu" - komentują autorzy analizy.
Zobacz również: