Reklama

Smalec z gęsi - wróg zmarszczek i złego cholesterolu

Kto by pomyślał, że smalec - uznawany za najbardziej kaloryczny z tłuszczów - może wspomagać odchudzanie, zbijać cholesterol, dobroczynnie wpływać na urodę i leczyć różne schorzenia. Otóż okazuje się, że taki rodzaj smalcu istnieje, a w dodatku jest dostępny na rynku i niedrogi. Mowa o smalcu z gęsi, a konkretnie z gęsiego tłuszczu, który bogaty jest w wiele wartości odżywczych cennych dla naszego organizmu. Sprawdźmy, dlaczego warto mieć go w lodówce.

Jak powstaje smalec z gęsi?

Smalec z gęsi powstaje podobnie, jak inne rodzaje smalcu. Jest to przetopiony gęsi tłuszcz. Ten, który ma najwięcej wartości odżywczych, pochodzi z tzw. tłuszczu sadełkowego. Być może nie brzmi to zachęcająco, lecz gdy zostanie on dobrze doprawiony, jest naprawdę pyszny. Smalec z gęsi szybko znalazł swoje zastosowanie w kuchni, a także w medycynie naturalnej.

Dlaczego jest tak zdrowy?

W smalcu gęsim znajdziemy spore ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych, które uczestniczą w wielu ważnych procesach zachodzących w naszym organizmie, a także wzmacniają jego odporność. Smalec gęsi zawiera również sporo witamin oraz minerałów, w tym witaminy: A, B, E, a także magnez, cynk i żelazo. Stąd jego fenomenalny wpływ na zdrowie. Przyjrzyjmy się jego cennym właściwościom.

Reklama

Supertłuszcz na odchudzanie

Zdecydowanie najbardziej zaskakującą właściwością smalcu z gęsi jest przyspieszanie spalania tłuszczu. Jak to możliwe, że najbardziej kaloryczny z tłuszczów wspomaga odchudzanie? Smalec pobudza układ trawienny do pracy, łagodzi jego dolegliwości, jednocześnie zapobiegając zaleganiu pokarmu w jelitach. W efekcie metabolizm jest szybszy, a sylwetka smuklejsza.

Obniża poziom szkodliwego cholesterolu

To kolejna zaskakująca właściwość gęsiego smalczyku. Dzięki obecności sporej ilości kwasów nienasyconych smalec z gęsi wykazuje zdolność redukcji szkodliwego cholesterolu w organizmie. Jego regularne jedzenie może zapobiec chorobom układu sercowo-naczyniowego oraz zawałowi.

Lek na kaszel i problemy z oddychaniem

Smalec z gęsi to również sprawdzony naturalny lek na kaszel i wszelkie dolegliwości układu oddechowego. Wykazuje działanie rozgrzewające przynosząc ulgę w dokuczliwych objawach i ułatwiając oddychanie. Jak zastosować smalec w chorobach układu oddechowego? Wystarczy wsmarować go w skórę w okolicach klatki piersiowej i przełyku. Najlepiej zrobić to na noc. Okłady ze smalcu znane są w medycynie naturalnej w leczeniu zapalenia płuc.

Pogromca zmarszczek

Smalec z gęsi dobroczynnie wpływa również na urodę, a konkretnie wypełnia zmarszczki, zapobiega powstawaniu nowych i wygładza skórę. By zobaczyć i odczuć efekty jego działania, należy nakładać smalec w miejsca, w których występują najbardziej widoczne zmarszczki. Zabieg najlepiej wykonać na noc. Na bazie smalcu z gęsi można przygotować również krem z dodatkiem suszonego nagietka. Wystarczy połączyć w kąpieli wodnej dwie łyżki smalcu z jedną łyżeczką suszonego nagietka, a następnie odstawić miksturę do ostudzenia. Krem najlepiej przechowywać w lodówce.

Jak smakuje najlepiej?

Smalec z gęsi można kupić w sklepach spożywczych. Najlepiej smakuje z dodatkiem boczku, majeranku oraz jabłka. Warto jeść go ze świeżo upieczonym chlebem.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: smalec z gęsi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama