Reklama

Reklama

Smog - jak się przed nim bronić?

Zanieczyszczone powietrze jest jedną z głównych przyczyn złego stanu zdrowia mieszkańców dużych miast. Istnieją na szczęście kroki, które możemy podjąć, aby złagodzić negatywne skutki oddziaływania smogu.

We wrześniu zanieczyszczenie powietrza uznano za największe zagrożenie dla zdrowia publicznego w Europie. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, smog jest przyczyną przedwczesnej śmierci około 400 tys. Europejczyków każdego roku. Wdychanie zanieczyszczeń powoduje nie tylko choroby płuc, ale także nowotwory, choroby sercowo-naczyniowe, udar i demencję. Poza tym wiąże się z obniżeniem funkcji poznawczych oraz ze wzrostem schorzeń natury psychicznej. Choć najbardziej pożądanym rozwiązaniem jest oczywiście ograniczenie emisji zanieczyszczeń na masową skalę, w międzyczasie możemy na własną rękę starać się ochronić przed trującym działaniem smogu.

Omijaj zanieczyszczone ulice

Reklama

"Jeśli masz wybór, zmniejsz ekspozycję na zanieczyszczenia, korzystając z cichszych ulic" - mówi Audrey de Nazelle, wykładowca w Centrum Środowiskowym Imperial College Center. Badanie przeprowadzone w zeszłym roku przez King's College London pokazało, że spacer boczną ulicą może zmniejszyć średnie narażenie na zanieczyszczenia powietrza o 53 proc., a w niektórych przypadkach nawet o 60 proc.

"Na obszarze kilku metrów od jezdni stężenie szkodliwych pyłów są naprawdę wysokie, jednak dość szybko się rozrzedzają. W odległości 50 lub 100 metrów, w zależności od rodzaju zanieczyszczeń, stężenie ulega redukcji o co najmniej połowę" - wyjaśnia Prashant Kumar, dyrektor Globalnego Centrum Badań Czystego Powietrza na Uniwersytecie w Surrey.


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje