Reklama

Smog - jak się przed nim bronić?

Zanieczyszczone powietrze jest jedną z głównych przyczyn złego stanu zdrowia mieszkańców dużych miast. Istnieją na szczęście kroki, które możemy podjąć, aby złagodzić negatywne skutki oddziaływania smogu.

We wrześniu zanieczyszczenie powietrza uznano za największe zagrożenie dla zdrowia publicznego w Europie. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, smog jest przyczyną przedwczesnej śmierci około 400 tys. Europejczyków każdego roku. Wdychanie zanieczyszczeń powoduje nie tylko choroby płuc, ale także nowotwory, choroby sercowo-naczyniowe, udar i demencję. Poza tym wiąże się z obniżeniem funkcji poznawczych oraz ze wzrostem schorzeń natury psychicznej. Choć najbardziej pożądanym rozwiązaniem jest oczywiście ograniczenie emisji zanieczyszczeń na masową skalę, w międzyczasie możemy na własną rękę starać się ochronić przed trującym działaniem smogu.

Reklama

Omijaj zanieczyszczone ulice

"Jeśli masz wybór, zmniejsz ekspozycję na zanieczyszczenia, korzystając z cichszych ulic" - mówi Audrey de Nazelle, wykładowca w Centrum Środowiskowym Imperial College Center. Badanie przeprowadzone w zeszłym roku przez King's College London pokazało, że spacer boczną ulicą może zmniejszyć średnie narażenie na zanieczyszczenia powietrza o 53 proc., a w niektórych przypadkach nawet o 60 proc.

"Na obszarze kilku metrów od jezdni stężenie szkodliwych pyłów są naprawdę wysokie, jednak dość szybko się rozrzedzają. W odległości 50 lub 100 metrów, w zależności od rodzaju zanieczyszczeń, stężenie ulega redukcji o co najmniej połowę" - wyjaśnia Prashant Kumar, dyrektor Globalnego Centrum Badań Czystego Powietrza na Uniwersytecie w Surrey.


Unikaj ćwiczeń w godzinach szczytu

Choć korzyści płynące z aktywności fizycznej wydają się być nie do przecenienia, warto zwrócić uwagę na porę treningu wykonywanego na świeżym powietrzu. Bo powietrze ze świeżością ma niekiedy niewiele wspólnego. "Choć ćwiczenia przynoszą nam wiele rozmaitych korzyści, należy być ostrożnym w momencie szczytowego zanieczyszczenia powietrza. Jednym z głównych mechanizmów działania smogu na nasz organizm jest zwiększenie stanu zapalnego. Unikajmy zatem wykonywania treningu w godzinach szczytu" - radzi De Nazelle.


Przestrzegaj zdrowej diety

Naukowcy dostarczają nam coraz więcej dowodów na to, że określone produkty, które umieszczamy na talerzu, mogą w znaczący sposób złagodzić szkodliwe skutki zanieczyszczenia powietrza. W ramach badania zaprezentowanego w tym roku przez naukowców z Wydziału Medycyny Uniwersytetu Nowojorskiego, naukowcy przeanalizowali dane zebrane od ponad pół miliona osób stosujących dietę w stylu śródziemnomorskim, zwracając przy tym uwagę na szacowaną ekspozycję na zanieczyszczenia powietrza.

Wyniki badania sugerują, że uczestnicy stosujący ową dietę w najbardziej skrupulatny sposób, rzadziej cierpieli na choroby układu krążenia. "Działanie smogu zwiększa utlenianie w organizmie. Dostarczając organizmowi przeciwutleniacze - takie jak witamina C i inne witaminy zawarte w owocach i warzywach - możemy je skuteczniej zneutralizować" - wyjaśnia Stephen Holgate, profesor immunofarmakologii na University of Southampton.

Choć powietrze jest nam niezbędne do życia, to, którym oddychamy obecnie, może być paradoksalnie niezwykle groźne dla naszego zdrowia, wywołując szereg alergii i chorób - nieraz zagrażających życiu. Aby uniknąć zgubnego wpływu zanieczyszczeń na organizm, warto przestrzegać kilku prostych zasad. Omijając szczególnie zanieczyszczone ulice oraz stosując na co dzień zdrową, bazującą na warzywach i owocach dietę, uchronimy się - przynajmniej częściowo - przed trującymi związkami w atmosferze. (PAP Life)


PAP life
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy