Reklama

Sok z granatu i jego właściwości

Sok z granatu jest coraz częściej brany pod lupę przez naukowców. Okazuje się, że wykazuje on szereg prozdrowotnych właściwości, a w dodatku jest pyszny. Dobroczynne działanie tego napoju wykorzystywali już chińscy lekarze w starożytności. Sok z granatów sprawdzał się przy leczeniu problemów trawiennych, a to tylko jedna z długiej listy jego zalet. Dlaczego jeszcze warto pić sok z granatu? Podpowiadamy.

Co nieco o granacie

Granat to owoc, którego właściwości doceniono już w starożytności. Wykorzystywali go chińscy lekarze w celach medycznych. Granaty to owoce rosnące na ciernistym drzewie, zwanym granatowcem, które mierzy od trzech do pięciu metrów wysokości. Granaty pochodzą z terenów Morza Śródziemnego, a konkretnie z Persji i Mezopotamii. Obecnie można spotkać je w wielu krajach. W Polsce kupimy je praktycznie w każdym większym supermarkecie. Miąższ granatu, który stanowią soczyste pestki, jest słodko-kwaśny i świetnie sprawdza się w różnego rodzaju przekąskach i deserach. Przyjrzyjmy się bliżej wartościom odżywczym soku z granatu.

Reklama

Jakie składniki odżywcze znajdziemy w soku z granatu?

Sok z granatu nie należy do najmniej kalorycznych, ponieważ w 100 gramach owocu znajdziemy około 83 kalorie. Ilość kalorii rekompensuje jednak wysoka zawartość składników odżywczych, a mianowicie: witamin z grupy B, witamin: C, E i K; minerałów: potasu, fosforu, cynku, miedzi, manganu, a także magnezu. Ponadto, znajdziemy w nim potrzebne organizmowi antyoksydanty (między innymi polifenole i taniny), a także sporo błonnika. Trudno się dziwić, że sok z granatu ma tak wiele pozytywnych dla zdrowia właściwości.

Właściwości prozdrowotne soku z granatu

Dobroczynnie wpływa na układ krążenia

Sok z granatu działa pozytywnie na układ krążenia, a także układ sercowo-naczyniowy. Ponadto, pomaga regulować poziom cholesterolu w organizmie. W efekcie może zapobiec rozwojowi wielu chorób układu sercowo-naczyniowego.

Hamuje rozwój nowotworów

Dzięki wysokiej zawartości antyoksydantów sok z granatów wykazuje również zdolność usuwania z organizmu wolnych rodników, które odpowiedzialne są za rozwój większości chorób, w tym nowotworów. Regularne picie soku z granatu zalecane jest w profilaktyce nowotworowej. Amerykańscy naukowcy dowiedli, że sok z granatu może przyczynić się do zahamowania rozwoju raka prostaty.

Poprawia trawienie

Sok z granatu nie pozostaje również bez wpływu na nasz układ trawienny. Dzięki sporej zawartości błonnika przyspiesza przemianę materii oraz spalanie tkanki tłuszczowej. Świetnie sprawdzi się w dietach odchudzających.

Pozytywnie działa na układ nerwowy

Tę właściwość sok z granatu zawdzięcza sporej ilości witamin z grupy B w składzie, które pozytywnie wpływają na układ nerwowy. Konkretnie przyczyniają się do jego prawidłowej pracy, a także łagodzą stres. Napój ten zalecany jest zatem osobom, które żyją w dużym stresie lub łatwo się denerwują.

Hamuje procesy starzenia się

Wspomniane już antyoksydanty wykazują również zdolność hamowania procesów starzenia się. To kolejny ważny powód, dla którego warto pić sok z granatu.

Świetnie wpływa na urodę

Wysoka zawartość witamin i minerałów sprawia, że sok z granatu pozytywnie działa również na wygląd naszej skóry. Szczególnie poprawia jej ukrwienie i koloryt. Co więcej, przyspiesza gojenie się zmian trądzikowych. Pomaga również zatrzymać w niej wodę, jednocześnie opóźniając pojawienie się zmarszczek.

Jak zrobić sok z granatu?

Wiemy już, dlaczego warto pić sok z granatu, ale nie wiemy, w jaki sposób go przygotować. Oto krótka instrukcja, która pomoże wycisnąć sok z granatu bez żadnego elektrycznego urządzenia.

Co będzie potrzebne?

• kilka granatów;

• duży worek foliowy ze szczelnym zamykaniem;

• duży nóż;

• wałek kuchenny;

• naczynie, w którym umieścimy sok.

• sitko.

Sposób przygotowania

1. Przekrawamy granaty na połowę i wyciągamy z nich pestki.

2. Następnie przekładamy pestki do foliowego opakowania. W opakowaniu robimy małą dziurkę, by móc swobodnie po nim wałkować.

3. Ubijamy pestki wałkiem, by wypuściły sok.

4. Wałkujemy pestki tak długo, by wycisnąć z nich jak najwięcej płynu.

5. Odcinamy dolny róg opakowania tak, by utworzył niewielki otwór, przez który przelejmy sok.

6. Przelewamy sok do naczynia przez sitko.

Sok można pić w surowej postaci lub stosować go jako dodatek do innych napojów.

Smacznego!

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy