Sposoby na chrypę

Nie każda chrypka musi być powodem do niepokoju. Kłopoty z głosem często ustępują po zastosowaniu domowych sposobów leczenia.

Najczęściej chrypka jest połączona z uczuciem suchości i drapania w gardle
Najczęściej chrypka jest połączona z uczuciem suchości i drapania w gardle123RF/PICSEL

Najczęściej chrypka jest połączona z uczuciem suchości i drapania w gardle. Taki objaw bywa skutkiem infekcji, nadwerężenia głosu lub następstwem przebywania w klimatyzowanym pomieszczeniu.

Ale jej przyczyną może być też alergia, refluks przełykowo-żołądkowy czy chora tarczyca. Dlatego, jeśli trwa dużej niż trzy tygodnie, nie zwlekaj z wizytą u lekarza.

Przyczyną jest infekcja

Jeśli chrypce towarzyszy męczący kaszel lub lekki stan podgorączkowy, świadczy zwykle o przeziębieniu. Trzeba działać szybko, by zapobiec rozwinięciu się infekcji.

Płyny: Pamiętaj o piciu dużej ilości płynów, najlepiej 2-3 litry dziennie. Może to być niegazowana woda mineralna z cytryną, ziołowe herbatki, np. z lipy lub czarnego bzu, rozcieńczone soki, bogate w wit. C. Zapobiegną odwodnieniu i nawilżą błonę śluzową gardła.

Inhalacja: Do miski gorącej, ale nie wrzącej wody, dodaj kilka kropli olejku eterycznego o działaniu bakteriobójczym, np. eukaliptusowego, tymiankowego, sosnowego, cytrynowego lub z drzewa herbacianego. Zrób inhalację, pochylając się nad parującą miską i przykrywając głowę ręcznikiem.

Wdychaj parę przez 5 -10 minut. Znacznie prostszym i wygodniejszym sposobem inhalacji jest używanie nebulizatora. To niewielkie urządzenie elektryczne, które można kupić w aptece lub sklepie medycznym za ok. 100 zł.

Umożliwia rozproszenie w powietrzu np. soli fizjologicznej w postaci malutkich kropelek. Z łatwością trafiają one do dróg oddechowych. Płukanie gardła Przygotuj płukankę z przegotowanej, letniej wody z solą kuchenną lub sodą oczyszczoną (łyżka na szklankę wody).

Doskonale działa również napar przygotowany z szałwii lub rumianku. Płukanie gardła będzie skuteczne, pod warunkiem że powtórzysz je kilkakrotnie, np. co trzy godziny przez 2-3 dni.

Nie powinno natomiast trwać długo (wystarczy płukać gardło przez kilkanaście sekund).

Winne alergeny

Chrypka często towarzyszy alergii. W tym wypadku konieczne będzie przyjmowanie leków antyhistaminowych, które przepisze ci lekarz. Natomiast doraźnie w łagodzeniu chrypki pomogą:

Nawilżacz powietrza: Rozważ kupienie niewielkiego, domowego nawilżacza, np. ultradźwiękowy. Wydobywająca się z niego zimna mgiełka przyniesie ci ulgę. Chrypka też rzadziej będzie powracać.

Siemię lniane: Ma właściwości nawilżające błonę śluzową. Łyżeczkę ziaren zalej wieczorem szklanką letniej wody. Przez noc nasiona powiększają swoją objętość i wytworzy się kisiel. Taką miksturę lekko podgrzej i popijaj po kilka łyżeczek 2-3 razy dziennie.

Zmęczone struny: Gdy twoja praca wymaga wysiłku głosowego, (jesteś np. nauczycielką) pozwól odpocząć nadwerężonym strunom głosowym. Dopóki utrzymuje się chrypka, staraj się jak najmniej mówić.

Pomoże ci także: Wyciąg z porostów. Podrażnienia śluzówki gardła złagodzi wyciąg z porostu islandzkiego. Zawiera substancje śluzowe, które hamują rozwój procesu zapalnego.

Anna Gumowska

Kons. dr hab. n. med. Jolanta Kunikowska, spec. chorób wewnętrznych

Świat kobiety
Oceń artykuł
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?