Sposoby na chrypę
Nie każda chrypka musi być powodem do niepokoju. Kłopoty z głosem często ustępują po zastosowaniu domowych sposobów leczenia.
Najczęściej chrypka jest połączona z uczuciem suchości i drapania w gardle. Taki objaw bywa skutkiem infekcji, nadwerężenia głosu lub następstwem przebywania w klimatyzowanym pomieszczeniu.
Ale jej przyczyną może być też alergia, refluks przełykowo-żołądkowy czy chora tarczyca. Dlatego, jeśli trwa dużej niż trzy tygodnie, nie zwlekaj z wizytą u lekarza.
Jeśli chrypce towarzyszy męczący kaszel lub lekki stan podgorączkowy, świadczy zwykle o przeziębieniu. Trzeba działać szybko, by zapobiec rozwinięciu się infekcji.
Płyny: Pamiętaj o piciu dużej ilości płynów, najlepiej 2-3 litry dziennie. Może to być niegazowana woda mineralna z cytryną, ziołowe herbatki, np. z lipy lub czarnego bzu, rozcieńczone soki, bogate w wit. C. Zapobiegną odwodnieniu i nawilżą błonę śluzową gardła.
Inhalacja: Do miski gorącej, ale nie wrzącej wody, dodaj kilka kropli olejku eterycznego o działaniu bakteriobójczym, np. eukaliptusowego, tymiankowego, sosnowego, cytrynowego lub z drzewa herbacianego. Zrób inhalację, pochylając się nad parującą miską i przykrywając głowę ręcznikiem.
Wdychaj parę przez 5 -10 minut. Znacznie prostszym i wygodniejszym sposobem inhalacji jest używanie nebulizatora. To niewielkie urządzenie elektryczne, które można kupić w aptece lub sklepie medycznym za ok. 100 zł.
Umożliwia rozproszenie w powietrzu np. soli fizjologicznej w postaci malutkich kropelek. Z łatwością trafiają one do dróg oddechowych. Płukanie gardła Przygotuj płukankę z przegotowanej, letniej wody z solą kuchenną lub sodą oczyszczoną (łyżka na szklankę wody).
Doskonale działa również napar przygotowany z szałwii lub rumianku. Płukanie gardła będzie skuteczne, pod warunkiem że powtórzysz je kilkakrotnie, np. co trzy godziny przez 2-3 dni.
Nie powinno natomiast trwać długo (wystarczy płukać gardło przez kilkanaście sekund).
Chrypka często towarzyszy alergii. W tym wypadku konieczne będzie przyjmowanie leków antyhistaminowych, które przepisze ci lekarz. Natomiast doraźnie w łagodzeniu chrypki pomogą:
Nawilżacz powietrza: Rozważ kupienie niewielkiego, domowego nawilżacza, np. ultradźwiękowy. Wydobywająca się z niego zimna mgiełka przyniesie ci ulgę. Chrypka też rzadziej będzie powracać.
Siemię lniane: Ma właściwości nawilżające błonę śluzową. Łyżeczkę ziaren zalej wieczorem szklanką letniej wody. Przez noc nasiona powiększają swoją objętość i wytworzy się kisiel. Taką miksturę lekko podgrzej i popijaj po kilka łyżeczek 2-3 razy dziennie.
Zmęczone struny: Gdy twoja praca wymaga wysiłku głosowego, (jesteś np. nauczycielką) pozwól odpocząć nadwerężonym strunom głosowym. Dopóki utrzymuje się chrypka, staraj się jak najmniej mówić.
Pomoże ci także: Wyciąg z porostów. Podrażnienia śluzówki gardła złagodzi wyciąg z porostu islandzkiego. Zawiera substancje śluzowe, które hamują rozwój procesu zapalnego.
Anna Gumowska
Kons. dr hab. n. med. Jolanta Kunikowska, spec. chorób wewnętrznych