Reklama

Sposoby na hemoroidy, nietrzymanie moczu, grzybicę

O niektórych przypadłościach trudno powiedzieć nawet lekarzowi. Warto się przełamać, by cieszyć się zdrowiem!

Masz problemy zdrowotne, które wprawiają cię w zakłopotanie? Trudno ci opowiedzieć o nich nawet bliskiej przyjaciółce, o lekarzu nie wspominając? Spróbuj zmienić swoje nastawienie.

To, co tobie wydaje się zawstydzające, dla specjalisty jest zwykłą przypadłością. Wiele kobiet zmaga się z podobnymi dolegliwościami i zgłasza się z nimi do lekarza. Dlatego pokonaj skrępowanie i zamiast stosować domowe sposoby, sięgnij po fachową pomoc.

Odwlekanie leczenia hemoroidów, nietrzymania moczu czy innych „delikatnych” problemów zdrowotnych może spowodować powikłania. Tymczasem lekarze mają do dyspozycji coraz więcej nowoczesnych metod leczenia.

Reklama

Są szybkie, niemal bezbolesne i nie wymagają pobytu w szpitalu. Oto choroby, które najczęściej ukrywamy. Sprawdź, co lepiej o nich wiedzieć.

Zapalenie pęcherza: Wyleczy je antybiotyk lub szczepionka

Choroba często atakuje kobiety. Mamy krótką cewkę moczową, która sprzyja przedostaniu się bakterii do dróg moczowych i pęcherza. Objawy infekcji to: ból i pieczenie podczas oddawania moczu, uczucie parcia na pęcherz, siusianie po kropelce.

Z zapaleniem pęcherza rzadko idziemy do lekarza – wolimy leczyć się domowymi sposobami. Naturalne kuracje czasem pomagają, ale jeśli mamy podwyższoną temperaturę lub zauważymy krew w moczu – porada specjalisty zawsze jest niezbędna.

Leki przeciwzapalne i antybiotyki. Lekarz da ci skierowanie na badanie ogólne moczu i jego posiew. Aby złagodzić objawy choroby, przepisze leki z furaginą lub antybiotyk (jeśli posiew moczu wykaże obecność bakterii).

Szczepionka w tabletce. Jest wskazana dla kobiet z nawracającymi infekcjami. Preparat zawiera wywołujący chorobę szczep bakterii E.coli, ale w „bezpiecznej wersji”. Przyjmujemy go w postaci tabletki, którą połykamy codziennie rano, przez 3 miesiące. Koszt miesięcznej terapii: ok. 90 zł

Nasza rada: pierwszego dnia infekcji wypij litr soku z czerwonych grejpfrutów. Zmienia on odczyn moczu na kwaśny, przez co hamuje namnażanie się bakterii, a także przyspiesza ich usuwanie z pęcherza.

Grzybica paznokci: Pomogą tabletki lub laser

Na zakażenie grzybami jesteśmy narażeni m.in. korzystając z basenu, kupując używane buty. Objawem choroby są żółte lub zielonkawe przebarwienia na paznokciach. Płytka kruszy się i łamie, jest rozwarstwiona. Paznokcie bolą przy dotknięciu. Stopy lub dłonie wyglądają nieestetycznie.

Wizyta u dermatologa. Nie musisz mieć skierowania od lekarza pierwszego kontaktu (wystarczy udać się do najbliższej publicznej poradni dermatologicznej). Specjalista na pierwszej wizycie zleci badanie mykologiczne na obecność grzybów. To ułatwia diagnozę, bo podobne do grzybicy objawy może dawać np. łuszczyca. Na podstawie wyników badań specjalista dobierze odpowiednie leczenie. Zwykle są to doustne leki zawierające substancję przeciwgrzybiczą (np. terbinafinę).

Zabiegi laserowe. Od niedawna lekarze mają do dyspozycji specjalny laser Genesis. Aby pokonać grzybicę, wystarcza od 3 do 6 zabiegów laserowych, wykonywanych w odstępach 4-tygodniowych (koszt jednego: ok. 100 zł za 1 paznokieć).

Laser jest szansą dla osób, u których terapia lekami nie dała efektów lub chorych przyjmujących duże ilości innych leków, obciążających wątrobę.

Nasza rada: grzybicy paznokci często towarzyszy grzybica stóp. Aby złagodzić jej objawy stosuj dostępne bez recepty kremy lub pudry (np. Daktarin, ok. 15 zł; Apipuder, ok. 25 zł).

Hemoroidy: Skorzystaj z zabiegów, które skutecznie usuwają guzki

Guzki krwawnicze, zwane potocznie żylakami odbytu, swędzą, krwawią, powodują bolesność podczas wypróżniania. Ich powstaniu sprzyja ciąża i wysiłek podczas porodu. Cierpią na nie także osoby z nadwagą, zaparciami, prowadzące siedzący tryb życia. Jeśli dokuczają ci hemoroidy, wybierz się do lekarza proktologa (potrzebne skierowanie), który przeprowadzi badanie per rectum (przez odbyt) oraz wykluczy poważniejsze schorzenia. W skutecznym pokonaniu choroby pomogą nowoczesne zabiegi:

Krioterapia. Polega na zamrożeniu guzka i zasilających go naczyń krwionośnych. Zabieg wymaga znieczulenia miejscowego. Jest refundowany przez NFZ (jednorazowy zabieg prywatnie kosztuje ok. 250 zł).

Skleroterapia. Niektóre kobiety znają ten zabieg, bo stosuje się go również przy usuwaniu żylaków nóg. Jest to ostrzykiwanie (w znieczuleniu miejscowym) lekiem powodującym zwłóknienie naczyń krwionośnych, które prowadzą do hemoroidu. W konsekwencji guzek zanika. Zabieg jest refundowany przez NFZ (w prywatnym gabinecie kosztuje ok. 200 zł za zabieg).

Fotokoagulacja. Przeprowadza się ją za pomocą sondy emitującej podczerwień. Promieniowanie prowadzi do martwicy hemoroidu. Ten zabieg również jest refundowany (prywatnie kosztuje ok. 250–400 zł). Gumkowanie (tzw. metoda Barrona). Specjalny aparat zakłada u podstawy hemoroidu gumkę, która zaciskając się, blokuje przepływ krwi. Hemoroid obumiera i odpada. Gumka złuszcza się i również wydostaje na zewnątrz. Zabieg nie jest refundowany. Koszt: ok. 200 zł za każdą założoną gumkę.

Nasza rada: Początkowe stadium choroby złagodzą maści, żele i czopki. Zawarte w nich substancje obkurczają naczynia krwionośne, łagodzą stany zapalne, świąd i pieczenie. Preparaty kupisz bez recepty (np. Posterisan, ok. 30 zł; Aflavic, ok. 33 zł).

Nietrzymanie moczu: Nowoczesne leki i laser

Ta przykra dolegliwość jest skutkiem osłabienia mięśni dna miednicy. Może wystąpić po ciąży, krótko przed menopauzą i po niej. Cierpi na nią co czwarta kobieta po 45. roku życia!), a także panie z dużą nadwagą. Oto terapie, polecane przez specjalistów.

Najważniejsza diagnoza: Na wizycie u lekarza pierwszego kontaktu postaraj się dokładnie opisać męczące cię objawy. Lekarz wypisze ci skierowanie na badanie ogólne moczu, jego posiew oraz USG jamy brzusznej z oceną zalegania moczu w pęcherzu.

W zależności od rodzaju dolegliwości skieruje cię do specjalisty – ginekologa lub urologa oceni. Zadecydują oni, czy trzeba będzie przyjmować leki (np. hormonalne lub zmniejszające skurcze pęcherza), podpowiedzą, jak regularnie trenować mięśnie otaczające cewkę oraz pęcherz moczowy (patrz ramka z ćwiczeniami obok). Płynów jak najwięcej Nie wolno ich ograniczać w nadziei, że będziesz rzadziej biegać do toalety. Wręcz przeciwnie – wypijając 2–3 litry dziennie, zmniejszysz swoje dolegliwości.

Preparat nowej generacji. Od niedawna specjaliści mają do swojej dyspozycji nowoczesny lek (Betmiga, na receptę), który sprawia, że znacznie rzadziej odczuwamy potrzebę oddawania moczu oraz jesteśmy w stanie lepiej ją kontrolować.

Zabieg laserem. Jest bezbolesny (towarzyszy mu jedynie uczucie ciepła), trwa zaledwie 15 minut, a jego efekty odczuwamy po około miesiącu. Do jego przeprowadzenia używa się specjalnego lasera (Mona Lisa Touch). Jego promieniowanie skutecznie wzmacnia ścianki pochwy oraz obszar ujścia cewki moczowej. Minusem takiego zabiegu jest jego wysoka cena ok. 3 tys. zł.

Gimnastyka dla silnych mięśni

Staraj się codziennie wzmacniać mięśnie dna miednicy, np. na przemian zaciskając je (jakbyś chciała powstrzymać siusiu) i rozluźniając. Wypróbuj też dwa proste ćwiczenia.

Ćwiczenie 1
Połóż się na plecach z nogami ugiętymi w kolanach i stopami opartymi na podłodze, rozstawionymi na szerokość bioder. Wdychając powietrze wolno unieś biodra i plecy tak, aby utworzyły linię prostą. Wypuść powietrze, powoli opuszczając plecy na podłogę.

Ćwiczenie 2
Połóż się na boku. Dolną rękę ugnij w łokciu i połóż na podłodze dokładnie w linii ramienia. Ugnij nogi w kolanach i przesuń do przodu tak, aby stopy, biodra, plecy i łokieć znajdowały się w jednej linii. Na wydechu unieś biodra w górę. Wydychając powietrze, wróć do pozycji wyjściowej.

Nasz rada
Przy nietrzymaniem moczu szczególnie dbaj o higienę intymną. Zamiast mydła stosuj specjalne żele o kwaśnym pH, które zapobiegają namnażaniu bakterii.

Naj
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama