Reklama

Sposoby na odwodnienie organizmu

Odwodnienie organizmu najczęściej kojarzy nam się z latem, kiedy podczas upałów tracimy wodę poprzez pocenie się. Mało kto sobie zdaje sprawę, że może ono wystąpić również jesienią i zimą, ponieważ wpływają na to nasze przyzwyczajenia, a także niektóre choroby. Odwodnienie jest bardzo groźne, ponieważ znacząco pogarsza kondycję organizmu oraz może prowadzić do niewydolności narządów i zagrażać śmiercią. O tym, dlaczego odwodnienie jest takie groźne i jakie są na nie najlepsze sposoby przeczytasz poniżej.

Czym jest odwodnienie?

Choć pewnie niejeden z nas słyszał o odwodnienie, niewiele zdaje sobie sprawę, jak ono może być niebezpieczne dla organizmu. Czym ono jest? To stan, który charakteryzuje się utratą wody oraz elektrolitów znajdujących się w naszym ciele. Jest to stan zagrażający życiu, bowiem około 70 proc naszego organizmu składa się z płynów, więc ich brak może być bardzo niebezpieczny. Równie ważny jest odpowiedni poziom elektrolitów, który odpowiada m.in. za prawidłowe napięcie błon komórkowych,  a także za przenoszenie impulsów do tkanek.

Kiedy dochodzi do odwodnienia?

Do odwodnienia dochodzi najczęściej latem, kiedy pod wpływem upałów pocimy się. Jest to naturalny proces organizmu, który zapobiega przegrzaniu, co może skutkować udarem cieplnym. Dlatego tak ważne jest uzupełnianie płynów w ciągu dnia. Nie należy zapominać, że zimą, choć aura jest odmienna, nie wolno zapominać o piciu wody. Do odwodnienia może również dochodzić podczas intensywnego wysiłku fizycznego albo w wyniku różnych chorób.

Reklama

Co wpływa na odwodnienie?

Odwodnienie może być wynikiem z pozoru błahych schorzeń. Do nich należy choć biegunka czy wymioty, które mogą być spowodowane zatruciami pokarmowymi. Poza tym organizm traci wodę oraz elektrolity podczas infekcji i towarzyszącej jej gorączce, co często się zdarza zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Do tego dochodzą wszelkie nieprawidłowości w funkcjonowaniu nerek, takich jak niewydolność, tzw. cukromocz, itd. Warto wspomnieć, że odwodnienie może nastąpić w czasie mrozów: oddychając organizm oddaje ciepło z parą wodną.

Jak rozpoznać odwodnienie?

Odwodnienie nie zawsze daje jednoznaczne objawy. Oczywiście, pojawia się wzmożone pragnienie, ale nie zawsze i nie u każdego (szczególnie u osób starszych). Odwodnieniu często towarzyszą: rzadsze niż zwykle oddawanie moczu, suchość w ustach, brak apetytu, wzdęcie brzucha, a także senność. Powyższe objawy szybko mijają po wypiciu odpowiedniej dawki płynów. Jeśli organizm jej nie otrzyma pojawiają się kolejne symptomu, takie jak: przyspieszona akcja serca, zmniejszenie pocenia się (zwłaszcza latem), a także utrata elastyczności skóry i gorączka. W ekstremalnych sytuacjach dochodzi do spadku ciśnienia tętniczego, drgawek, utraty przytomności oraz zgonu.

Jak postępować w przypadku odwodnienia?

Jeśli podejrzewamy, że nasz organizm jest odwodniony, należy szybko uzupełnić płyny. Dobrym pomysłem jest wypicie wysokozmineralizowej wody gazowanej lub niesłodzonej czarnej herbaty. Jeśli nie mamy niczego pod ręką, można wypić na początku szklankę wody z kranu z dodatkiem soli lub cytryny. Warto pamiętać, aby nie pić dużej ilości wody naraz, tylko uzupełniać ją w organizmie stopniowo.

Jak zapobiegać odwodnieniu?


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: odwodnienie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama