Reklama

Sprawdź, o czym może świadczyć ból ucha!

Istnieje wiele przyczyn bólu ucha. Niektóre z nich są związane z patologią w obrębie narządu słuchu, a inne mogą dotyczyć różnych narządów w obrębie głowy i szyi - określamy to mianem bólu przeniesionego (promieniującego).

Jest to spowodowane unerwieniem ucha (zewnętrznego, środkowego) przez nerwy lub ich gałęzie unerwiające inny struktury np. krtań, jamę ustną, migdałki gardło.

Choroby ucha, którym towarzyszy ból:

  • Jeżeli dodatkowo pojawia się gorączka, a ból poprzedzony był nieżytem nosa można podejrzewać ostre zapalenie ucha środkowego. Gdy dojdzie do perforacji błony bębenkowej ból ustaje, a w przewodzie słuchowym zewnętrznym pojawia się wydzielina. Leczenie polega na stosowaniu leków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych, a w razie tła bakteryjnego wskazana jest antybiotykoterapia.
  • Mocny ból, któremu nie towarzyszą inne objawy, a który ma związek z urazem może być spowodowany uszkodzeniem małżowiny usznej, przewodu słuchowego. W złamaniu podstawy czaszki pojawia się wydzielina zwykle krwista.
  • Nagły ból pojawiający się np. przy lądowaniu samolotu może świadczyć o urazie ciśnieniowym, spowodowany zmianami ciśnienia, zwłaszcza przy współistniejącej niedrożności trąbki słuchowej.
  • Obecność krwiaka małżowiny usznej spowodowanego urazem sprzyja zapaleniu chrząstki małżowiny usznej. Objawy to bolesne obrzmienie małżowiny, zmiana kształtu, wydalanie fragmentów martwiczej chrząstki. Jako że najczęściej powodem jest infekcja bakteryjna, w leczeniu stosuje się antybiotyki.
  • Mocny ból, który nasila się pod wpływem dotyku małżowiny usznej, osłabienie słuchu, nierzadko powiększenie okolicznych węzłów chłonnych przemawia za zapaleniem przewodu słuchowego zewnętrznego (ograniczone - czyrak, rozlane, w tym zapalenie złośliwe u pacjentów z niedoborami immunologicznymi i cukrzycą).
  • Ból ucha z przeczulicą, obecność pęcherzyków na skórze małżowiny usznej przewodu słuchowego, czasem niedowład lub porażenie nerwu twarzowego występuje w półpaścu usznym. Leczenie polega na stosowaniu acyklowiru - leku przeciwwirusowego.
  • Choroby nowotworowe kości skroniowej, małżowiny usznej. Konieczne jest zwykle leczenie chirurgiczne.
  • Ból może być spowodowany przebytym zabiegiem operacyjnym. W przypadku obecności ciała obcego w przewodzie słuchowym zewnętrznym, czopie woskowinowym, nieżycie trąbki słuchowej, chorobie Meniere’a i nagłej głuchocie charakterystyczny jest ból, który chorzy opisują jako uczucie ucisku w uchu.
  • Jeżeli w badaniu ucha nie stwierdza się danych nieprawidłowości, a ból nadal się utrzymuje należy podejrzewać, że jego podłożem jest patologia w obrębie innych narządów.

Najczęstsze przyczyny bólu przeniesionego z innych narządów to:

  • Ból nasilający się podczas żucia, ziewania, słyszalne trzaski, zgrzytanie a także towarzyszące szumy uszne czy zawroty głowy mogą być objawem zmian patologicznych w stawie skroniowo-żuchwowym.
  • Ból ucha przebiegający z powiększeniem ślinianki przyusznej może towarzyszyć zapaleniu ślinianki. Dodatkowo stwierdza się zmniejszone wydzielanie śliny, niekiedy gorączkę. Jeżeli zmiana jest jednostronny należy wykluczyć proces nowotworowy. W leczeniu zapalenia bakteryjnego stosuje się antybiotyki i środki zwiększające wydzielanie śliny. W zapaleniu nagminnym u dziecka (śwince) zaleca się leczenie objawowe. Dolegliwości ustępują w ciągu kilku dni.
  • Ból promieniujący do ucha z towarzyszącymi zmianami w jamie ustnej w postaci owrzodzeń śluzówki, migdałków, nieprzyjemnego zapachu z ust, chrypki, zaburzenia połykania może świadczyć o chorobie nowotworowej w obrębie jamy ustnej, migdałka podniebiennego, krtani. Leczenie polega na operacyjnym usunięciu nowotworowo zmienionych tkanek.
  • Ból z powiększeniem migdałków podniebiennych, zaczerwienionych, czasem z nalotami jest objawem zapalenia migdałków podniebiennych. W anginie podstawą leczenia jest antybiotykoterapia.
  • Ból promieniujący do ucha, któremu towarzyszy zatkany nos, wydzielina z nosa, gorączka, ból w rzucie zatok obocznych nosa przemawia za ostrym zapaleniem tych zatok. Stosuje się leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i antybiotyki.
  • Ból ucha może pojawić się w przebiegu próchnicy. Stosuje się leczenie stomatologiczne.
  • Ból przebiegający z powiększeniem węzłów chłonnych szyi bez żadnych dodatkowych objawów może świadczyć o zapaleniu węzłów chłonnych szyi lub przerzutach nowotworowych.
  • Inne przyczyny bólu przeniesionego to ból ucha w przebiegu podostrego zapalenia tarczycy i ból po tonsilektomii - operacyjnym usunięciu migdałków.

Poza wymienionymi przyczynami bólu ucha należy wspomnieć o tzw. neuralgii - nerwobólu. Jest to ból samoistny, niezwiązany z uszkodzeniem tkanek. Choć przyczyna nerwobólu nie jest znana, w jego wyzwalaniu bierze się pod uwagę wpływ bodźców mechanicznych i termicznych. Ból samoistny promieniuje w obszarze unerwienia tego nerwu.
Ból można łagodzić lekami przeciwbólowymi, niemniej jednak w każdym przypadku bólu ucha powinno się dążyć do zidentyfikowania źródła dolegliwości bólowych i rozpocząć leczenie przyczynowe. Dokładne badanie lekarskie może ujawnić cechy zapalenia ucha, obecność ciała obcego, urazu. Przy podejrzeniu nowotworu konieczne jest wykonanie dodatkowych badań (tomografii, rezonansu).
Nieco bardziej skomplikowana jest diagnostyka w bólach samoistnych - jeżeli w szeroko pojętym badaniu laryngologicznym nie stwierdza się żadnej patologii. Często konieczna staje się dodatkowa konsultacja neurologa a nawet psychiatry.

Reklama
zdronet
Dowiedz się więcej na temat: ból ucha | zapalenie ucha | ucho
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy