Staw biodrowy do wymiany?
Wstawienie sztucznych elementów w miejsce naturalnego stawu najczęściej jest konsekwencją rozwoju choroby zwyrodnieniowej biodra (koksartrozy) lub złamania szyjki kości udowej. Ale dlaczego do tego dochodzi?
Jeśli ze względu na dolegliwości bólowe i ograniczoną ruchomość będziesz zmuszona poddać się zabiegowi wszczepienia endoprotezy, warto wiedzieć jak się do tego przygotować i co robić, aby przyspieszyć okres rekonwalescencji po operacji. O tym wszystkim opowiada fizjoterapeutka Karolina Hertman.
Dlaczego stawy biodrowe chorują?
Schorzenie może pojawić się pod wpływem nadwagi, problemów z metabolizmem kostnym, z przyczyn genetycznych, jak również niezależnie od naszego stylu życia. Przyczyną choroby może też być zwichnięcie stawu biodrowego, osteoporoza czy nadczynność tarczycy.
W przeszłości panowało przekonanie, że problemy ze stawem biodrowym są wynikiem starzenia się kości. Zaprzecza jednak temu fakt, że choroba często dotyka także młode osoby. Niestety, zwyrodnienie nie jest możliwe do zdiagnozowania we wczesnej fazie. Jednym z pierwszych symptomów choroby jest ból. W tym przypadku oszczędzanie nogi nic nie da, a unikanie aktywności może wręcz przyspieszyć wystąpienie sztywności i zwężenie szpary stawowej.
Na początku choroby ból występuje tylko podczas obciążania kończyny i jest zlokalizowany w okolicy pachwiny (promieniuje w dół aż do kolana lub w górę do odcinka lędźwiowego kręgosłupa). Dodatkowo dochodzi do ograniczenia ruchomości - nie możemy np. założyć nogi na nogę.
Dolegliwości w późnej fazie utrudniają normalne chodzenie - na tyle, że konieczne jest podpieranie się. Gdy borykamy się z takimi objawami, najlepiej poddać się badaniu RTG, które pomoże określić stopień schorzenia. Wtedy też będzie wiadomo, czy konieczny jest zabieg operacyjny i wymiana stawu.
Gotowa na zabieg
Przed operacją należy wzmocnić kondycję organizmu. Warto też zredukować wagę. Po operacji głównym "rusztowaniem" dźwigającym nasz organizm staną się mięśnie, dlatego muszą one być silne i elastyczne. Dobrym pomysłem na ich wzmocnienie jest pływanie - stawy są wtedy w odciążeniu, czyli ciężar ciała "jest trzymany" przez wodę, a nie przez układ szkieletowy. Zdecydowanie natomiast trzeba unikać podskoków i biegania - wyjaśnia fizjoterapeutka.
Rehabilitacja
Po zabiegu należy uważać na wymieniony staw i nie doprowadzać do jego przeciążenia. W praktyce przekłada się to na unikanie siadania na niskich krzesłach, niespanie na operowanym boku czy wybieranie stabilnego obuwia na niskim i szerokim obcasie.
Podczas rehabilitacji należy ostrożnie wykonywać wszelkie skręty ciała. Dobroczynny wpływ ma także wykonywanie ćwiczeń. Polecanym sportem jest pływanie, spacery czy jazda na rowerze. Dodatkowo można także skorzystać z terapii rezonansem magnetycznym w systemie MBST.