Reklama

Superżywność, czyli jedzenie, które cię uleczy

Poprawi twoje samopoczucie, pomoże, gdy jesteś w okresie obniżonej odporności. Superżywność jest źródłem wielu witamin i minerałów. Warto, idąc na zakupy, sięgnąć po jedzenie, które uzupełni niedobory będące przyczyną wielu niechcianych dolegliwości. Co umieścić na swojej liście zakupów, a co ominąć, aby twój organizm był w dobrej formie?

Na samym początku warto wspomnieć, że mówiąc o zdrowej żywności, nie mamy na myśli drogich, rzadkich, czy egzotycznych owoców. Często najlepsze składniki znajdują się w produktach, które mamy na wyciągnięcie ręki. Zamiast kupować kolejne pudełko leków, warto dodać więcej cennych składników do swojego codziennego obiadu.

Na infekcje

Jeśli należysz do grupy osób, które często łapią infekcje, należy pomyśleć o uzupełnieniu witaminy C. Nie każdy wie, ale tę witaminę możemy znaleźć w wątróbce, zwłaszcza cielęcej i wołowej. Jeżeli nie jesteśmy wielkimi fanami wątróbki, powinniśmy rozsmakować się w grejpfrutach, czarnej porzeczce lub aronii. Witaminy C nie brakuje też w kiszonych ogórkach, papryce i natce pietruszki.

Reklama


Na bóle głowy

Tydzień bez bólu głowy to abstrakcja? Czas zrezygnować z żywności wysoko przetworzonej, gdyż zawiera glutaminian sodu, który powoduje wzrost ciśnienia. By uniknąć migren, pij wodę mineralną, dzięki której naturalnie oczyścisz organizm. Szerokim łukiem omijaj sery pleśniowe, czekoladę, wino i mocną herbatę. To one często są główną przyczyną migren.

Uniwersalne orzechy

Nie od dziś wiemy, że orzechy włoskie są niezwykle zdrowe. Dostarczają nam m. in.: wit. A, C, E, K oraz niezbędne witaminy z grupy B. Na tym nie koniec! Miąższ znajdujący się pod twardą skorupą zawiera także wapń, magnez, fosfor i miedź, bogate kwasy tłuszczowe omega-3. Wszystkie te składniki wpływają na poprawną pracę serca oraz mózgu.

Czerwony sok na wysokie ciśnienie

Coraz chętniej pijamy sok ze świeżych buraków. Pomaga on skutecznie obniżyć wysokie ciśnienie. Buraki zawierają azotany, które mają właściwości rozkurczowe. Istotnym składnikiem tego warzywa jest betaina - aminokwas pozytywnie wpływający na leczenie chorób układu krążenia. Natomiast antyoksydanty biorą udział w walce z wolnymi rodnikami, które są przyczyną wielu chorób, np. nowotworów. Wolne rodniki powstają w organizmie człowieka w wyniku stresu i niezdrowego jedzenia.


Amarantus - cenne zboże

Amarantus jest zbożem, które ostatnio stało się bardzo popularne. Nie bez powodu coraz częściej znajduje się w naszych kuchennych szafkach. Jeśli jeszcze nigdy nie miałeś okazji skosztować tego zboża, to czas najwyższy to zmienić. Dlaczego? Liczne badania potwierdziły, że amarantus działa przeciwnowotworowo, wspomaga walkę z zaparciami. Jest też bogaty w białko. Zaleca się, by był spożywany przez wegetarian.

Jagody Goji na wieczną młodość

Owoce te rosną w dolinach Tybetu oraz Mongolii. W Azji stosuje się je do leczenia cukrzycy. Dodatkowo oczyszczają wątrobę i wspomagają trawienie.

Kurkuma - najzdrowsza przyprawa świata?

Szafran indyjski, bo tak też możemy nazywać kurkumę, jest uznawany za najzdrowszą przyprawę świata. Dlaczego? Kurkumina, czyli żółto-pomarańczowa substancja zawarta w tej przyprawie, jest skutecznym przeciwutleniaczem. Co to oznacza? Jako naturalny przeciwutleniacz zwalcza ryzyko powstania nowotworów. Kurkumę można dodać do każdego dania - w ten sposób zapobiegnie się zawałom serc oraz rozwijającym się stanom zapalnym.


Jajka, to znaczy życie

W każdej racjonalnej diecie nie może zabraknąć kurzych jaj. W żółtkach możemy znaleźć mnóstwo składników odżywczych, bo to właśnie żółtko jest podstawowym składnikiem odżywczym dla zarodka. Jaja są źródłem witamin A, D, E i K, witamin z grupy B, głównie witaminy B2. Jajka dostarczają również potas, wapń oraz magnez. Jedząc jajka dbamy o wzrok, gdyż zawarta w nich luteina wspomaga oczy.

Olej lniany - źródło wiecznej młodości

Badania prowadzone w Stanach na 120 tys. chętnych, wykazały, że u osób, które zdecydowały się przyjmować wit. E np. w postaci oleju lnianego, ryzyko zachorowań na choroby wieńcowe spadło aż o 40 procent. Witamina E jest odpowiedzialna za prawidłowy rozwój ciąży oraz za poprawną wydajność mięśni.


Należy pamiętać, że bardzo często to od nas zależy, w jakiej formie jest nasz organizm. Nie bez przyczyny mówi się, że jesteśmy tym, co jemy. 

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy