Reklama

Świąd skóry: Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Świąd skóry jest bardzo nieprzyjemną dolegliwością. Potrafi skutecznie odwrócić naszą uwagę od rzeczy istotnych, obudzić nas w nocy i tym samym skutecznie zirytować. Przypadłość ta może być następstwem reakcji alergicznej albo wynikiem ukąszenia, bądź ugryzienia jakiegoś owada. Czy świąd skóry może być groźny? Jakie problemy ze zdrowie może sygnalizować? Przekonajmy się.

Przyczyny świądu skóry?

Choć świąd skóry potrafi wyprowadzić nas z równowagi, to nie zawsze musi być wynikiem niebezpiecznej choroby skóry. Najczęściej występuje wtedy, gdy mamy do czynienia z ukąszeniem owada. Nierzadko pojawia się też po użyciu nowego proszku do prania, żelu pod prysznic albo zastosowania silnego środka czyszczącego. Swędzenie, które powstało w ten sposób, zwykle mija samoistnie. Niestety, czasem może być ono wynikiem rozwoju innego, groźniejszego schorzenia.

Zwróć uwagę na stan skóry

Jeśli uczucie swędzenia występuje przez kilka dni z rzędu i jest bardzo uciążliwe, a na dodatek występują inne dolegliwości, wtedy można mieć do czynienia z grzybicą. Charakteryzuje się ona zapaleniem, któremu towarzyszy silne miejscowe zaczerwienienie oraz łuszczące się plamy. Zaniepokoić powinna nas też występująca wysypka, nagle pojawiające się krosty oraz wszelkiego rodzaju przebarwienia. W takim wypadku należy udać się do dermatologa, który oceni powagę schorzenia i wdroży odpowiednie leczenie.

Reklama

Czy tylko choroby skóry?

Nawracające swędzenie zwykle stanowi następstwo schorzeń grzybiczych, ale bywa też wynikiem chorób pasożytniczych. Najpowszechniejszą z nich jest świerzb. Jak go rozpoznać? Prócz uczucia swędzenia, pojawia się wysypka z drobnymi pęcherzykami oraz podłużne, czerwone linie, które są śladami po drążonych w warstwach skóry korytarzach. Zarażenie odbywa się podczas długotrwałego i bezpośredniego kontaktu z nosicielem. Aby się pozbyć świerzbu należy zastosować odpowiednią terapię.

Alergie pokarmowe

Swędzenie skóry może być również oznaką alergii pokarmowej, która odczuwalna jest na zewnątrz organizmu. Podczas zjedzenia alergenu, np. niektórych warzyw, owoców, zbóż itd. Dolegliwość może mieć różne nasilenie i towarzyszyć jej mogą duszność, pieczenie języka i jamy ustnej, przyspieszone bicie serca. W takim wypadku należy szybko podać specjalistyczne leki antyhistaminowe albo wezwać pogotowie ratunkowe.

Świąd a chore narządy

Tarczyca jest ważnym organem w naszym organizmie i wielu z nas boryka się z jej nieprawidłowym działaniem. Jeśli pracuje niepoprawnie, może to sygnalizować w nieoczywisty sposób. Jednym z objawów niedoczynności tarczycy jest swędząca skóra. Oczywiście nie zawsze trzeba wpadać w panikę, wystarczy dokładnie obserwować swoje ciało. Niedoczynność tarczycy objawia się łuszczącą się skórą (zwłaszcza w okolicach kolan i łokci), wypadaniem włosów, zmęczeniem, sennością, uczuciem zimna oraz zaparciami. Dodatkowo, towarzyszyć tym symptomom może nagły przyrost masy ciała. Takie objawy sygnalizują nieprawidłową ilością hormonów, które powinna produkować i regulować w organizmie tarczyca. Najlepiej możliwie jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Chora wątroba

Swędzenie dopada nas w różnych momentach dnia. Jeśli uniemożliwia ono wysypianie się, to może być symptomem uszkodzonej wątroby. Okazuje się, że wirus odpowiedzialny za WZW czasem niszczy ten ważny organ niezauważalnie. Jeśli stadium choroby jest wysoko zaawansowane, to swędzenie skóry może być jednym z jej objawów. Pacjent może uszkadzać skórę, drapiąc ją, nawet podczas głębokiego snu.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy