Reklama

Szczepienia, dokumenty i ubezpieczenia niezbędne w podróży

Wbrew pozorom udany wakacyjny wyjazd to nie tylko słońce, piaszczyste plaże i zadowalająca obsługa hotelowa. Najważniejszym warunkiem jest nasze bezpieczeństwo i szczęśliwy powrót. Dlatego zanim wybierzemy kierunek podróży, warto poznać największe zagrożenia występujące w danym rejonie. Wiedza i odpowiednie przygotowania pozwolą zminimalizować ryzyko pobytu w egzotycznych zakątkach świata i cieszyć się urlopem bez stresu i zmartwień. Przeciwko jakim chorobom się zaszczepić? Czy konieczne jest wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego? Jakie dokumenty są niezbędne w podróży?

Na co zwrócić uwagę przed wyjazdem?

Zanim zaplanujemy nasz urlop i wykupimy wycieczkę w egzotyczne miejsce, warto sprawdzić informacje dotyczące zagrożeń występujących w danym rejonie. W tym celu najlepiej zajrzeć na stronę Ministerstwa Spraw Zagranicznych (informacje dla podróżujących). Znajdziemy tam zaktualizowaną listę zagrożeń, a także wskazówki odnośnie szczepień czy wymaganych dokumentów podróży. Wśród najczęściej wymienianych niebezpieczeństw znajdują się choroby tropikalne przenoszone przez komary (m.in. malaria, żółta gorączka, denga, wirus Zika). Z tego względu najbardziej ryzykowne są wyjazdy do krajów Afryki Zachodniej i na wyspy Oceanii, ale choroby te szerzą się także w Azji Południowej i Wschodniej, Afryce Wschodniej, Ameryce Środkowej i Południowej. Z kolei pobyt w krajach biednych i rozwijających się grozi nam ciężkimi chorobami układu pokarmowego (m.in. czerwonka, dur brzuszny, pasożyty, wirusowe zapalenie wątroby). Wiąże się to ze złymi warunkami sanitarnymi, skażeniem wody czy niehigienicznymi sposobami przygotowywania żywności.

Reklama

Inne zagrożenia, których powinniśmy mieć świadomość przed wyjazdem, to trwające konflikty zbrojne, ryzyko wystąpienia zamachów terrorystycznych (szczególnie narażone są kraje afrykańskie i arabskie) oraz kataklizmów, takich jak trzęsienia ziemi, tsunami czy powódź. Przed wyjazdem w egzotyczne miejsca warto zapoznać się też z panującą tam kulturą, prawem i obyczajami (np. zasady obowiązujące w krajach muzułmańskich). W ten sposób uda nam się uniknąć rozczarowań w trakcie wyjazdu i odpowiednio się do niego przygotować lub… zmienić cel podróży na taki, który nie wiąże się z większym ryzykiem.

Jak zadbać o zdrowie w trakcie urlopu?

Decydując się na wyjazd do krajów zagrożonych tropikalnymi chorobami, najlepiej jest skontaktować się z lekarzem medycyny podróży. Wizyta powinna odbyć się przynajmniej 6-8 tygodni przed planowanym wyjazdem. W jej trakcie należy poinformować o terminie i trasie podróży (niektóre choroby występują jedynie w konkretnych rejonach danego kraju, nasilają się też w określonych porach roku), przebytych i przewlekłych chorobach, przyjmowanych lekach i ewentualnych alergiach oraz przebytych szczepieniach. Na podstawie tych informacji lekarz podejmie decyzję dotyczącą niezbędnych środków profilaktycznych, np. szczepień i leków przeciwmalarycznych. Może też zdecydowanie odradzić podróż – np. kobietom w ciąży lub osobom planującym dziecko, które chciałyby wyjechać w rejony, gdzie występuje wirus Zika.

Niezbędne szczepienia

Szczepienia przeciwko groźnym chorobom dzielą się na obowiązkowe i zalecane – jest to uzależnione od stopnia ryzyka wystąpienia choroby w danym kraju. Zdecydowana większość szczepień nie jest obowiązkowa, a jedynie zalecana. Należą do nich szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, tężcowi, durowi brzusznemu, cholerze, polio, zakażeniom menigokokowym, japońskiemu zapaleniu mózgu, wściekliźnie, kleszczowemu zapaleniu mózgu oraz żółtej gorączce.

Szczepienie przeciwko żółtej gorączce jest obowiązkowe, ale tylko dla osób podróżujących do niektórych krajów afrykańskich (m.in. Angola, Kongo, Ghana, Mali, Niger, Wybrzeże Kości Słoniowej) oraz Ameryki Południowej (Surinam i Gujana Francuska). Jadąc do Arabii Saudyjskiej, musimy się z kolei zaszczepić przeciwko zakażeniom meningokokom. Szczepienia najlepiej przeprowadzić kilka tygodni przed wyjazdem, a zaświadczenia o nich mieć w Międzynarodowej Książeczce Szczepień, którą otrzymuje się w punktach szczepień.

Niezbędnik turysty – dokumenty i apteczka

Podróżując do krajów na terenie Unii Europejskiej, warto mieć przy sobie EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego). Dzięki temu będziemy mogli korzystać z publicznej podstawowej opieki zdrowotnej na takich samych zasadach jak mieszkańcy danego kraju. Jest to szczególnie istotne np. w przypadku koniecznej hospitalizacji. EKUZ otrzymuje się bezpłatnie na wniosek złożony w oddziale NFZ.

W bagażu podróżnym (i to podręcznym) nie może też zabraknąć najważniejszych leków: przeciwzapalnych i przeciwgorączkowych, zwalczających biegunkę, niestrawność oraz chorobę lokomocyjną. W egzotycznych miejscach powinniśmy też stosować środki przeciwko komarom, a popołudniami i wieczorami nosić odzież zakrywającą jak największą część ciała.

Wyjeżdżając poza teren UE, dowiedz się, czy wykupiona przez ciebie oferta zawiera ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) i sprawdź jego sumę. Kwota najczęściej nie pokryłaby koszów specjalistycznego leczenia, dlatego warto rozważyć zakup dodatkowej polisy ubezpieczeniowej. Jej koszty nie są duże (kilkaset złotych w zależności od kierunku podróży), biorąc pod uwagę całościowy wydatek związany z urlopem, a gwarantują nam pokrycie kosztów ewentualnego leczenia w szpitalu, transportu karetką itp. Dostępne są także specjalne ubezpieczenia dla osób uprawiających ekstremalne sporty w trakcie wyjazdu. Podróżując w egzotyczne miejsca, warto również sprawdzić wcześniej, gdzie znajduje się najbliższa polska ambasada, a także zgłosić wyjazd w specjalnym systemie MSZ (Odyseusz). Dzięki temu łatwiej będziemy mogli prosić o pomoc w sytuacji kryzysowej.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy