Reklama

Sześć czynników, które niekorzystnie wpływają na pracę mózgu

Mózg to bez wątpienia najważniejszy narząd organizmu. Steruje pracą całego ciała, wydziela enzymy i hormony, odpowiada za funkcjonowanie układu nerwowego. Dobra kondycja mózgu to też przede wszystkim świetne samopoczucie i nastrój, a także umiejętność skupienia uwagi i zapamiętywania. Niestety często na własne życzenie uszkadzamy sobie mózg przez niezdrowe nawyki. Nie chodzi tylko o błędy w diecie, ale przede wszystkim nieodpowiedzialne zachowania lub brak wiedzy. Poznaj sześć czynników, które niekorzystnie wpływają na pracę mózgu.

Brak snu a mózg

Brak snu lub jego regularne niedobory są prawdziwym zabójcą mózgu. Gdy śpimy, komórki nerwowe mózgu mogą się regenerować i przygotowywać na kolejne bodźce. „Zarywanie nocy” uniemożliwia ten proces i sprawia, że pogarsza się nasza pamięć, koncentracja, a także samopoczucie. Badania dowiodły też, że po 30 godzinach bez snu w mózgu pojawiają się białka, które świadczą o mikrouszkodzeniach tego narządu.

Niedotlenienie a mózg

Negatywny wpływ na kondycję mózgu ma też niedotlenienie w czasie snu. Częstym błędem jest np. spanie pod poduszką. Niedotlenienie jest też skutkiem obturacyjnego bezdechu sennego, który objawia się m.in. chrapaniem. Na dłuższą metę zwiększa to ryzyko udaru mózgu. Dlatego jeśli mimo długiego snu czujemy się zmęczeni, warto skonsultować się z lekarzem.

Reklama

Smog a uszkodzenia mózgu

Coraz częściej mówi się też o szkodliwym wpływie smogu na ludzki mózg. Okazuje się, że toksyczne pyły przenikają nie tylko do płuc i krwioobiegu, ale także do mózgu. Przez nasz organizm traktowane są jako ciała obce i dochodzi do rozwoju stanu zapalnego. Zaburza to pracę neuronów, a przede wszystkim sprawia, że słabiej przewodzą one sygnały nerwowe.

Równie niebezpieczne jest palenie papierosów. Badania udowodniły, że dym tytoniowy powoduje stopniowy ubytek kory mózgowej i zmniejszenie liczby szarych komórek, co zwiększa ryzyko demencji.

Hałas i stres a mózg

Nasz mózg cierpi też, gdy stale atakuje go hałas i nadmiar bodźców. Zwiększa się wtedy stężenie hormonów stresu, a mózg przestaje prawidłowo reagować na doznania. Pogarsza się koncentracja, a nawet zdolność komunikacji z innymi osobami. Szybciej odczuwamy też zmęczenie i spadek nastroju.

Brak treningu umysłowego a mózg

Tak jak ruch fizyczny jest niezbędny dla ciała, tak dla mózgu kluczowe jest myślenie i pobudzanie do wysiłku intelektualnego. Dzięki temu neurony sprawniej przesyłają informację, co przekłada się na lepszą pamięć i koncentrację, a nawet zdolność logicznego myślenia. Najskuteczniejsze sposoby na trening mózgu to nauka języków obcych, rozwiązywanie krzyżówek i łamigłówek, ale też czytanie książek i wszelkie nowe aktywności. Okazuje się też, że dla mózgu zabójcza może być samotność. Jednym z najlepszych treningów dla tego narządu jest zwykła rozmowa z drugim człowiekiem. Nie tylko musimy wtedy formułować myśli, ale też odczytywać reakcje i sygnały wysyłane przez naszego rozmówcę. Rozwijamy wtedy nie tylko intelekt, ale też empatię i umiejętność wyrażania emocji.

Niezdrowa dieta a mózg

Mózg jest też bardzo wrażliwy na nieprawidłową dietę. Źle znosi pomijanie śniadań, a także nadmiar cukru w diecie i objadanie się. Może to przyczyniać się do zbyt słabego ukrwienia mózgu, a nawet obumierania neuronów. Nadwaga i otyłość dodatkowo zaburzają gospodarkę hormonalną, co jest kolejnym obciążeniem dla mózgu. Niezdrowe odżywianie się (nadmiar cukru i tłuszczu w diecie) może też wywoływać stany zapalne w mózgu. Szczególnie toksycznie na mózg wpływa alkohol. Badania potwierdzają, że zabija neurony, a w przypadku alkoholików może prowadzić nawet do padaczki.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy