Sześć genialnych sposobów, które pomogą się nam rozgrzać tej zimy
Mróz trzyma i nie chce odpuścić, zostawiając po sobie ślady na szybach, chodnikach oraz samochodach. W większości domach jest założone ogrzewanie centralne, które podczas zimy sprawdza się bardzo dobrze i już w przeciągu dwóch godzin rozgrzewa pomieszczenia. Jednak istnieją staroświeckie sposoby, aby to ciepło w domu spotęgować i zatrzymać na dłużej. Sposoby te, pomogą dłużej zatrzymać ciepło w mieszkaniu, które będzie wymagało znacznie mniejszych nakładów finansowych, bo jak wiadomo ogrzewanie zimą kosztuje bardzo dużo. Oto sześć sprawdzonych sposobów, aby zatrzymać ciepło w domu na dłużej i nie zmarznąć.
Podłużne poduszki pod drzwi są genialnym sposobem, aby zatrzymać chłodny podmuch wiatru z klatki schodowej lub ganku, które przenika przez szparę u dołu drzwi. Poduszki te są dość tanie, coraz częściej mają ładny wzór, więc doskonale komponują się we wnętrzu. Według testów, poduszki położone pod drzwiami w najbardziej newralgicznych miejscach domu, mogą pomóc zaoszczędzić do 100 złotych rocznie na ogrzewaniu! Co więcej, poduszki te zatrzymują pająki oraz inne robaczki przed przedostaniem się do naszego domu.
Termofor
Gorące butelki wody są jednym z najlepszych wynalazków. Termofor, jest to gumowy pojemnik wypełniony wrzątkiem i służy do miejscowego nagrzewania ciała lub danego obszaru na ciele człowieka. Termofor można łatwo kupić w sklepie, kosztuje on od 15 złotych w górę. Jednak taki termofor możemy śmiało wykonać sami w domu, za pomocą butelki odzianej w kawałek dzianiny. Podgrzewane łóżka były używane już w XV wieku, niedługo po tym powstały termofory wykonane z miedzi i cynku.
Kojący gorący napój rozgrzeje nasz organizm od wewnątrz Przygotowanie gorącego napoju zajmie dosłownie kilka minut, wystarczy zagotować wodę w czajniku lub na kuchence. Istnieje wiele różnych korzyści zdrowotnych, które wiążą się z piciem gorących napoi. Wypicie czegoś ciepłego przyczynia się do poprawy krążenia krwi, spowalnia starzenie się komórek oraz przyspiesza proces detoksykacji organizmu. Gorące napoje najlepiej spożywać rano, ponieważ działają pozytywnie na nasz układ trawienny.
Ubieraj się na „cebulkę”
Najlepszym sposobem, aby powstrzymać chłód jest kilka warstw ubrań. Poszukaj w swojej szafie polaru lub cieplej, grubej bluzy, skarpetek i rajstop. W zimną pogodę takie połączenie sprawi, że nawet przez chwile nie poczujemy się przemarznięci. Nikt przecież nie zauważy, że masz na sobie dwie pary spodni dresowych czy rajstopy i dżinsy.
Ocieplenie domu styropianem jest bardzo kosztowne, jednak jest inny sposób, który pomoże ocieplić dom i utrzymać ciepło na dłużej. Wieczorem, kiedy idziesz już spać, zsuń wszystkie rolety i pozasuwaj firanki, sprawdź czy w każdym pokoju w domu są zamknięte drzwi, w ten sposób ciepło pozostanie w każdym pokoju, a nie będzie niepotrzebnie uciekało przez szczeliny. Jeśli masz drewnianą podłogę, staraj się pozatykać wszystkie szczeliny, kładąc na przykład dywanik na podłogę, blisko drzwi. Spróbuj także zaizolować grzejniki, tak aby ciepło nie uciekało w ścianę, tylko płynęło prosto na pokój.
Korzystaj z piekarnika
Wierzcie lub nie, piekarnik jest jednym z najlepszych źródłem ciepła w naszym domu! Jeśli czujesz przeszywający chłód, włącz piekarnik i upiecz coś dobrego. Może to być ciasto, domowe ciasteczka czy cokolwiek sobie wymarzysz, ważne aby w trakcie pieczenia ruszać się i rozgrzewać organizm. Poruszając się po kuchni, ubijając, mieszając wszystkie składniki od razu poczujesz się lepiej.