Reklama

Sześć objawów chorych nerek

Nerki są jednym z najważniejszych narządów w naszym organizmie. Odpowiadają za usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii i gospodarkę elektrolitową. Biorą też udział w produkcji witaminy D3 i regulują ciśnienie tętnicze oraz pH krwi. Mimo to choroby nerek przez bardzo długi czas przebiegają bezobjawowo. To narząd, który nie boli, nawet gdy stopniowo dochodzi do jego zwłóknienia i niewydolności. Dlatego tak ważne jest zwracanie uwagi nie nieswoiste oznaki, jakie wysyła nam organizm. Poznaj najczęstsze objawy choroby nerek i zacznij leczenie, zanim będzie za późno.

Obrzęki na ciele

Obrzęki dłoni, stóp czy twarzy to jeden z bardziej charakterystycznych objawów problemów z nerkami. Opuchlizna to sygnał nadmiernego zatrzymywania wody w organizmie. Przyczyną może być uszkodzenie nerek, zmniejszone usuwanie sodu (to on odpowiada za gromadzenie się płynów) i wydalanie moczu. W efekcie opuchlizna może tworzyć się na powiekach, dłoniach czy stopach, a stan ten nasila się nocą. Często zwiększa się też wtedy ciśnienie tętnicze krwi.

Zmiany na skórze

Nieprawidłowe działanie nerek skutkuje stopniowym zatruwaniem naszego ciała przez niefiltrowane toksyny. Organizm próbuje się bronić, usuwając je poprzez skórę, co z kolei może wywoływać wysypki i stany zapalne. Skóra jest wtedy wysuszona, blada oraz swędząca. Problem nawraca mimo stosowania kremów nawilżających. Na ciele znacznie łatwiej pojawiają się też siniaki.

Reklama

Zmiany w moczu

Nasz niepokój powinny wzbudzić również wszelkie zmiany w wyglądzie i sposobie oddawania moczu. W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na to, jak często korzystamy z toalety. Objawem choroby może być zarówno rzadkie oddawanie moczu w niewielkich ilościach, jak i częste, a jednocześnie w większych niż zazwyczaj ilościach. Chodzi oczywiście o stan przewlekły, a nie sytuację, gdy po prostu spożyliśmy więcej płynów. Do symptomów chorób nerek zalicza się też zbyt jasny lub zbyt ciemny kolor moczu oraz występującą w nim pianę lub krew. W trakcie oddawania moczu nie powinniśmy też odczuwać bólu, pieczenia czy ucisku w jamie brzusznej.

Ból pleców

Ból w dolnej części pleców często mylony jest ze zwyrodnieniem lędźwiowego odcinka kręgosłupa. Nie powinniśmy go jednak bagatelizować, bo może świadczyć o infekcji dróg moczowych oraz chorobach nerek. Ból ten ma charakter nagły, przeszywający i kłujący, często promieniuje do pachwiny i jamy brzusznej. Może być spowodowany między innymi kamicą nerkową.

Uczucie zimna i zmęczenie

Nerki biorą udział w produkcji czerwonych krwinek, które odpowiadają za transport tlenu do wszystkich komórek ciała. Ich niedobór związany z chorobą nerek prowadzi więc do niedotlenienia i przewlekłego zmęczenia (podobnie jak w przypadku anemii). Charakterystyczne są wtedy problemy z pamięcią i koncentracją, bóle i zawroty głowy, a także ciągłe uczucie zimna. Zmęczeniu może też towarzyszyć spłycony oddech, a nawet duszności. To efekt zatrzymywania wody w organizmie – nadmierne ilości płynu mogą się też gromadzić w płucach, znacznie utrudniając oddychanie.

Metaliczny posmak w ustach

Niewydolność nerek prowadzi do zwiększonego stężenia mocznika w organizmie. Objawia się to nieświeżym oddechem przypominającym zapach amoniaku, a także metalicznym posmakiem w ustach. Gromadzące się w naszym ciele toksyny są również odpowiedzialne na nudności i wymioty.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy