Sześć powodów, dla których warto pić kawę
Mała czarna nie tylko pobudza rano i podkreśla smak ciasta. Jest też źródłem cennych, ważnych dla zdrowia substancji.
Najlepiej pić dziennie 1-2 kubki kawy mielonej, a bezkofeinowej, która nie pobudza, ale ma inne (poza kofeiną) zdrowe składniki, np. przeciwutleniacze - właściwie tyle, ile mamy ochotę, czyli nawet do 20 kubków dziennie.
To nieprawda, że picie kawy wpływa na rozwój nadciśnienia. Wręcz przeciwnie, zmniejsza ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Najlepiej wybierać kawę naturalną średnio paloną - na opakowaniach stopień palenia jest często oznaczony gwiazdkami lub ziarenkami. Im ich więcej, tym kawa mocniejsza.
Zapobiega nowotworom
Badania wykazały, że szklanka świeżo zaparzonej kawy zawiera tyle przeciwutleniaczy, co 3 pomarańcze! Dzięki tym substancjom regularne jej picie zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jajnika i wątroby (to ostatnie aż o 40 proc.).
Zwiększa wytrzymałość organizmu
Gdy planujemy sprzątanie lub pracę w ogrodzie, to kawa jest jak najbardziej wskazana. Kofeina przyspiesza odnawianie zapasów paliwa mięśni - glikogenu. Sprawia, że możemy pracować dłużej i mniej się męczymy.
Zwalcza migrenowy ból głowy i ataki astmy
Wpływa na rozszerzenie naczyń krwionośnych mózgu, a także arterii serca i oskrzeli. Naukowcy udowodnili, że kawa zmniejsza częstotliwość i nasilenie ataków duszności. U osób, które piją regularnie kubek kawy dziennie - o 5 proc., a 2 kubki - aż o 23 proc.
Pomaga zapobiegać demencji i chorobie Alzheimera
Alkaloidy zawarte w kawie blokują tworzenie się zniekształconych białek i hamują procesy zapalne w ośrodkowym układzie nerwowym.
Zmniejsza ryzyko cukrzycy typu 2
Naukowcy zaobserwowali, że zawarte w niej kwas kawowy i kafestol powodują zwiększenie wydzielania insuliny i uwrażliwiają na nią tkanki.
Chroni przed próchnicą
Osoby pijące kawę regularnie (zbadano te, które piły ją od 35 lat) mają mniej zębów objętych próchnicą niż osoby, które unikają tego napoju. Uwaga! Ochronny efekt kawy nie działa, jeśli dodajemy do niej cukier i mleko.
Jak ją przechowywać
Krok 1: Po otwarciu nowej paczki kawy zwiń ciasno brzeg, zabezpiecz np. klamrą do bielizny lub spinaczem biurowym i włóż do szczelnie zamykanego pojemnika (puszki lub słoika). Podwójna warstwa ochroni aromat przed wietrzeniem, a tłuszcze (których kawa zawiera aż 7-17 proc.) przed zjełczeniem.
Krok 2: Raz dziennie otwieraj paczkę. "Uwolnisz" w ten sposób dwutlenek węgla, który ziarna kawy oddają długo po uprażeniu. Uwaga! Nie trzymaj kawy w lodówce. Panuje tam zbyt niska temperatura, która zneutralizuje olejki aromatyczne. Kawa "złapie" też wilgoć i wchłonie zapachy potraw.
Uwaga! Przyjmujący leki antydepresyjne, z estrogenem, antybiotyki, przeciw osteoporozie, astmie i środki przeciwbólowe powinni skonsultować się z lekarzem lub zachować 2-godz. odstęp między ich zażyciem, a wypiciem kawy.
Kawa dla urody
Kofeina spali tłuszcz podskórny i poprawi krążenie, a kwasy wygładzą włosy, dodadzą im blasku i pogłębią ciemny kolor.
Lód na worki pod oczami: Płaską łyżeczkę kawy naturalnej zalej 1/3 szkl. wrzątku. Ostudź. Wlej do foremek na kostki lodu. Zamroź (trzymaj w zamrażarce do 1,5 tygodnia). Codziennie rano masuj kawowym lodem skórę pod oczami.
Wygładzająca maska do włosów ciemnych (lub farbowanych): Wymieszaj łyżkę zmielonej kawy, 1-2 łyżki naparu kawowego i łyżkę odżywki do włosów, której zwykle używasz. Nałóż na umyte włosy, trzymaj 8-10 min. Spłucz dokładnie. Stosuj maskę minimum raz w tygodniu.
Peeling antycellulitowy: Po zaparzeniu naturalnej kawy odcedzaj ją, odkładając fusy. Przechowuj je w lodówce. Łyżkę fusów mieszaj z łyżką wody oraz 2-3 kroplami olejku cedrowego (lub łyżeczką oliwy albo 1/2 łyżeczki miodu). Po umyciu ciała masuj mieszaniną miejsca objęte cellulitem przez 2-3 min. Spłucz. Używaj peelingu codziennie przez minimum 3 tygodnie.
Przepisy pełne aromatu
Sos do mięsa
Kawę odcedź, przelej do garnka. Dodaj koncentrat pomidorowy. Podgrzewaj na małym ogniu do zagotowania. Suszone śliwki pokrój w paseczki lub kostkę. Do kawy dodaj przyprawy, śliwki, ocet, sos sojowy (lub płynną przyprawę). Gotuj jeszcze 1-2 minuty. Sos pasuje do kotletów schabowych, smażonych polędwiczek, pieczonej wołowiny i drobiu. Podawaj je z ryżem.
Napój korzenny
Wodę zagotuj w rondelku, dodaj kawę. Zmniejsz ogień. Po 1 min gotowania wsyp cynamon i imbir, dodaj goździki. Po kolejnej 1 min dodaj kakao. Gotuj jeszcze 3 minuty. Zestaw napój z ognia. Odczekaj, aż fusy opadną, przecedź do kubka. Dodaj miód, wsyp sól (złagodzi gorycz kawy i wzmocni jej smak), wymieszaj. Pij napój sam lub z mlekiem. Działa pobudzająco i rozgrzewa.
Deser kawowy
Kawę zaparz w 1/2 szkl. wody, odcedź. Masło i połamaną czekoladę rozpuść w kąpieli wodnej. Oddziel żółtka od białek, ubij je na parze z cukrem pudrem. Zmiksuj z naparem i czekoladą z masłem. Chłodź 1/2 godz. Białka ubij z cukrem kryształem na sztywną pianę. Zmiksuj ze schłodzoną masą kawowo- czekoladową. Przełóż do szklanek, (zostaw miejsce na bitą śmietanę). Schłodź minimum 1 godz. Udekoruj "kawę" śmietanką.