Tajemnica zdrowia leży w… obierkach
Większość owoców i warzyw poddaje się obecnie opryskom pestycydami, dlatego przed ich spożyciem dobrze jest obrać je ze skórki. Jednak w skórce znajduje się znacznie więcej witamin niż w samym miąższu. Wyrzucając ją, pozbywamy się najcenniejszego źródła składników odżywczych. Ponadto, wszystkie części owoców działają na zasadzie synergii. Jeśli odrzucimy z nich zarówno skórkę, jak i gniazdo nasienne, stracimy całą intensywność działania owocu.
Stosowanie różnego rodzaju oprysków na owoce i warzywa i obawa przed ich szkodliwym działaniem na zdrowie sprawiły, że wielu ludzi uznaje obieranie ich ze skórki za konieczność. Jednak od pewnego czasu można zauważyć zmiany. Najbardziej szkodliwe pestycydy, takie jak DDT, zostały zakazane, a ponadto wiele osób decyduje się na samodzielne uprawianie roślin, bez stosowania oprysków. Jeśli nie mamy pewności, czy zakupione warzywa czy owoce zostały poddane opryskom chemicznymi substancjami, warto zastosować się do podanych niżej wskazówek. Umieść warzywa i owoce w misce. Polej je osoloną wodą i pozostaw na 30 minut, a następnie spłucz je zwykłą wodą. Przeprowadzenie takiego zabiegu pozwoli nam mieć pewność, że wszelkie szkodliwe toksyny zostały usunięte.
W jaki sposób jeść skórkę?
Niektóre skórki owoców i warzyw mogą być trudne do przeżucia, jednak na przykład kiwi w Nowej Zelandii je się razem ze skórką. Co więcej, wiele osób na świecie nie obiera bananów, ale zjada je w całości. Jeśli jednak wydaje się to nam trudne do wykonania, warto spróbować przyrządzić sok lub koktajl z bananem w skórce.
Skórka bananów jest bogata w serotoninę, substancję niezbędną dla utrzymania równowagi nastroju i zapobiegającą depresji. Biała, wewnętrzna część skórki zawiera wapń, witaminę D i potas, które mają korzystny wpływ na zdrowie zębów.
Ananas
Chociaż trudno jest zjeść skórkę ananasa, to jednak warto obierać go jak najbliżej zewnętrznej warstwy, gdyż wspomaga ona trawienie pokarmu pozostałego w przewodzie pokarmowym. Można też dodać skórkę do soku i zblendować ją z miąższem.
Jabłko
Jabłka zawierają duże ilości włókien pokarmowych, witamin, minerałów i kwasów wspomagających proces trawienia. W skórce jabłek znajduje się 6 razy więcej witamin niż w samym miąższu. Jedną z substancji zawartych w skórce jabłka jest pektyna, błonnik adsorbujący toksyny i wspomagający usuwanie zbędnych resztek przemiany materii z jelit. Ponadto, skórka jabłka jest źródłem kwasu ursolowego, który wpływa korzystnie na poziom cholesterolu i cukru we krwi, a także wzmacnia mięśnie i chroni organizm przed procesem starzenia się. Jeśli chcemy wykorzystać wszystkie dobroczynne właściwości jabłek, zawsze powinniśmy jeść te owoce wraz ze skórką.
Najlepszy sposób na dodanie skórki z cytrusów do swojej diety to starcie ich i dodanie do różnego rodzaju potraw, ciast czy napojów. Zamiast zwykłego cukru do kandyzowania skórek z cytrusów warto dodać jego zdrowy zamiennik, cukier kokosowy.
Dynia
Dynia ma twardą skórkę, dlatego z praktycznych względów niemal zawsze ją wyrzucamy. Istnieją jednak statystyki pokazujące, że mieszkańcy Rumunii niemal nie mają problemów z chorobami prostaty, a przyczyny tego zjawiska upatruje się w tym, iż w tradycji rumuńskiej dynię zjada się razem ze skórką, a ponadto, często spożywa się tam pestki dyni, które są bogatym źródłem cynku. Minerał ten jest ważnym składnikiem biorącym udział w funkcjonowaniu prostaty. Skórka dyni jest też źródłem beta – karotenu, który chroni serce przed chorobami i wykazuje działanie przeciwnowotworowe.
Skórki takich warzyw jak cukinia, ziemniaki, ogórek i marchew są również jadalne. Obierki z jednego ziemniaka zawierają ilość błonnika pokarmowego, żelaza, potasu i witaminy C, która stanowi zalecane dzienne zapotrzebowanie organizmu człowieka na te składniki.
Chińscy mędrcy od wieków widzą życie jako yin i yang, doskonałą równowagę. Według nich również pokarm powinien jej podlegać. W Chinach nie tylko nie usuwa się skórki z marchewki, ale uważa się takie postępowanie za karygodny błąd, gdyż skórka zawiera substancje potrzebne dla zachowania równowagi yin i yang w organizmie.