Tanoreksja - nowa groźna choroba
Tanoreksja to nowa groźna choroba polegająca na uzależnieniu od opalania się. Dotyka ona głównie kobiety. Niewinne z początku przyzwyczajenie przechodzi w nałóg.
Obsesja jest tak duża, że uzależniona od opalania biega do solarium nawet kilka razy dziennie, wydłużając przy tym dawkę naświetlań. Wszelkie ostrzeżenia przed rakiem skóry puszcza mimo uszu. Pozbawiona kontaktu z lampą odczuwa niepokój. Dobrze, jeśli w odpowiednim momencie trafi do ośrodka terapii uzależnień.
Na tanoreksję cierpią zwykle kobiety bardzo skoncentrowane na swoim wyglądzie, przeświadczone o tym, że ich ciało wciąż nie jest zabrązowione w stopniu zadowalającym. Często są to osoby z niską samooceną. Opalona skóra to dla nich szansa na podniesienie własnej atrakcyjności. W solarium czują się odprężone, mają lepszy humor.
Lampy wykorzystywane w solarium emitują więcej promieni UVA niż UVB, dlatego nie powodują oparzeń tak jak słońce. Nowe łóżka samoopalające typu turbo przyspieszają jeszcze bardziej opaleniznę dzięki zwiększeniu energii promieniowania. Zdaniem specjalistów promienie UVA mogą jednak również przyczynić się do powstania czerniaka skóry, jednego z najgroźniejszych nowotworów. Przyspieszają także proces starzenia się skóry, gdyż uszkadzają głębsze warstwy naskórka.
Tanoreksję leczy się podobnie jak inne nałogi. Kuracja trwa ok. 3 lat i obejmuje zwykle całą rodzinę osoby uzależnionej. Tanorektycy poddawani są psychoterapii.
Jak bezpiecznie korzystać z solarium
Najważniejsza zasada to nie przesadzać. W ciągu pierwszych 3 tygodni możemy poddać się co najwyżej 10 kąpielom słonecznym. Później dla utrzymania uzyskanej opalenizny wystarczy 1 - 2 wizyt w solarium w ciągu tygodnia. Należy również pamiętać o tym, aby:
- dostosować dawkę opalania do typu naszej skóry,
- przed opalaniem usunąć ze skóry makijaż i zdjąć biżuterię,
- nie używać w solarium żadnych środków chroniących przed słońcem,
- w przypadku zażywania lekarstw, zapoznać się przed opalaniem z ich ulotkami albo skonsultować się z lekarzem,
- zrezygnować z perfum, gdyż ich użycie przed wizytą w solarium może spowodować trudne do usunięcia przebarwienia i wypryski,
- podczas opalanie zamykać oczy i zawsze zakładać okulary ochronne,
- przed i po opalaniu stosować środki pielęgnacyjne do skóry, najlepiej kosmetyki przeznaczone specjalnie do solarium.
Z wizyt w solarium należy w ogóle zrezygnować w następujących przypadkach:
- podczas ciąży,
- przy nadciśnieniu,
- przy dużej ilości znamion barwnikowych na skórze,
- gdy ktoś z rodziny chorował na raka skóry,
- przy rozszerzonych naczynkach krwionośnych i skłonności do opryszczki,
- podczas zażywania leków przeciwzapalnych, nasercowych, antybiotyków,
- podczas stosowania pigułek antykoncepcyjnych lub hormonalnej terapii zastępczej,
- przy bardzo jasnej karnacji i delikatnej skórze.